אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הושלמה עסקת הנדל"ן הפרטי של תשובה: אלעד קנדה נמכרה לרסטר הקנדית צילום: אייל טואג

הושלמה עסקת הנדל"ן הפרטי של תשובה: אלעד קנדה נמכרה לרסטר הקנדית

לאחר חודשים ארוכים של מו"מ מתמשך שידע עליות ומורדות, נמכרה חברת הנדל"ן המניב שהיתה חלק מזרוע הנדל"ן הפרטית של יצחק תשובה, תמורת 918 מיליון שקל; הרוכשת היא קבוצת רסטר הקנדית

02.06.2021, 09:11 | חזי שטרנליכט

נסגרה עסקת הנדל"ן הפרטי של יצחק תשובה, לאחר חודשים ארוכים של עיכובים: באוגוסט שעבר נחתם ההסכם למכירת אלעד קנדה, חלק מזרוע הנדל"ן הצפון אמריקאית של תשובה - אלעד גרופ, לקבוצת רסטר הקנדית. 


קראו עוד בכלכליסט:


הבוקר מודיעה אלעד גרופ כי השלימה את המכירה, כאשר הרוכשת תשלם 342 מיליון דולר קנדי (918 מיליון שקל). במאי האחרון נפרעו אגרות החוב של אלעד קנדה במלואן והחברה למעשה הפסיקה מלשמש כתאגיד מדווח בישראל והפכה פרטית לחלוטין.

אלעד קנדה עוסקת בנדל"ן מניב ומחזיקה גם בקרקעות בארה"ב ובקנדה, והיא אף בונה ומוכרת דירות מגורים בקנדה. כשעסקה יצאה לדרך היה תשובה עסוק במכירת חיסול של נכסים במרדף אחרי נזילות, לנוכח קריסת מחירי הנפט בשל מגיפת הקורונה בשנה שעברה. מאז זרם הרבה גז זרם בצנרת, מחירי הנפט התאוששו ומצבו העסקי השתפר משמעותית. אך לכל אורך הדרך עסקת אלעד קנדה נותרה מקרטעת, כאשר בשוק אף היו שטענו שהיא קרובה לפיצוץ.

ב-5 באוגוסט אשתקד דווח כי הצדדים יחתמו בהמשך אותו חודש על הסכם מחייב. אך מאז כאמור חלו דחיות רבות בהשלמת העסקה. הרוכשת היא רסטר מנג'מנט – חברת נדל"ן קנדית השייכת למשפחה הנושאת את שם החברה. החברה פעילה באזור מונטריאול שנים ארוכות ומחזיקה בפורטפוליו נכסים מגוון. 

בתחילה דובר גם על פירעון מוקדם של סדרת האג"ח (א') בדרך של הקצאת מניות מיוחדות אולם בסוף הסדרה נפרעה במלואה במהלך מאי השנה. הסכומים המותנים עשויים להגדיל את התמורה בעסקה לסכום של 528 מיליון דולר קנדי (1.4 מיליארד שקל). 

בעסקה עצמה הוחרגו נכסים שונים לחברה האם של אלעד קנדה – אלעד גרופ, כולל הזכויות בשטחי מסחר שיבנו בעתיד במסגרת פרויקט הענק גאלריה המונה כ-3,000 יחידות דיור; זכויות לקבלת תזרימי נטו בשלב האחרון של פרויקט אמרלד סיטי אשר נמכר במלואו ויושלם בתחילת 2022 וכן זכויות הקשורות לנכס פיננסי.

 נכסים אלו הוחרגו מהעסקה בדרך של הקצאת 'מניות סוג' חדשות לבעלת השליטה, שאינן מקנות זכויות הצבעה ומינוי דירקטורים מטעמה. 


יצחק תשובה בעל השליטה ב דלק 6.7.20, צילום: אייל טואג יצחק תשובה בעל השליטה ב דלק 6.7.20 | צילום: אייל טואג יצחק תשובה בעל השליטה ב דלק 6.7.20, צילום: אייל טואג


מנכ"ל אלעד קנדה, רפי לזר (שימשיך בתפקיד) מסר הבוקר כי "תחת הבעלות החדשה אנו נמשיך להיות חברת נדל"ן מובילה חזקה, וטובה מאי פעם. אני מבקש להודות לקבוצת אלעד ולמר יצחק תשובה העומד בראשה על חזונם, פועלם ותרומתם לאורך השנים לפיתוחה ושגשוגה של אלעד קנדה. הבעלים החדשים פעילים בתחום הנדל"ן מזה למעלה מ-100 שנה, ותרומתם להמשך פיתוחה של החברה צפויה להיות משמעותית ביותר" 

בועז שניצר יו"ר אלעד קנדה, מסר "היתה לי הזכות ללוות את החברה מיום הקמתה, דרך רכישות שבוצעו, הנפקות של סדרות האג"ח וחיזוק הונה שנועדו להמשך צמיחתה והתרחבותה, ובשנה האחרונה להיות מעורב בתכנון מבנה המכירה הייחודי על כל שלביו ותיאום התהליכים."

קבוצת רסטר יוצגה בעסקה על ידיPartners  KIN Capital והליווי המשפטי לרוכש בוצע על ידי פירמת BLG.  קבוצת אלעד יוצגה על ידי רפי לזר ומר בועז שניצר והליווי המשפטי בוצע על ידי פירמת Stikeman Elliott. 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות