אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הערים הטובות בעולם - תל אביב ירדה למקום ה-79 מתוך 140 צילום: בלומברג

הערים הטובות בעולם - תל אביב ירדה למקום ה-79 מתוך 140

למקום הראשון בדירוג שמפרסמת יחידת המחקר של האקונומיסט לשנת 2021 הגיעה אוקלנד, בעיקר בזכות התמודדותה המוצלחת עם הקורונה. 6 מתוך 10 הערים הטובות הן מאוסטרליה וניו זילנד. הערים האירופיות סבלו מצניחה ניכרת בדירוג בשל העלייה בתחלואה, וכך רק ציריך וז'נבה תפסו את המקומות 7 ו-8 בעשירייה הראשונה

09.06.2021, 12:18 | חדשות החוץ

שנה לא פשוטה עברה על מרבית הערים בעולם שנאלצו להתמודד עם הגבלות כתוצאה מהתפשטות הקורונה, אך  בכל זאת מסתבר שאוקלנד בניו זילנד הצליחה להתעלות על עצמה והוכתרה לעיר שהכי טוב לגור בה ב-2021,  כך לפי מדד הערים הטובות של EIU,  יחידת המחקר של האקונומיסט (Global Liveability Survey 2021).

קראו עוד בכלכליסט:

הדירוג שבו משתתפות 140 ערים ברחבי העולם מתבסס על מעל 30 מאפיינים כמותיים ואיכותניים המחולקים לחמש קטגוריות: יציבות, בריאות, תרבות וסביבה, חינוך ותשתיות. בשל הקורונה, נוספו השנה כמה מדדים נוספים, כמו העומס על משאבי הבריאות והגבלות על אירועי ספורט מקומיים, הצגות, הופעות, מסעדות ובתי ספר. 

תל אביב, שדורגה בדירוג הקודם במקום ה-74 מתוך 140 ערים שנבדקו, ירדה בחמישה מקומות ודורגה השנה במקום ה-79. 


הטיילת וחוף הים בתל אביב, צילום: בלומברג הטיילת וחוף הים בתל אביב | צילום: בלומברג הטיילת וחוף הים בתל אביב, צילום: בלומברג


השפעת הקורונה בהחלט באה לידי ביטוי בדירוג. כך למשל, הבחירה באוקלנד נבעה במידה רבה מהניהול המוצלח של ניו זילנד את משבר הקורונה, שאפשר את המשך קיומם של בתי ספר, תיאטראות, מסעדות ואטרקציות תרבותיות נוספות במרבית השנה, זאת לאחר שהוטל סגר מחמיר לשבועות ספורים ונסגרו הגבולות. 


הנחיות לשמירה על מרחק בקורונה. אוקלנד, צילום: רויטרס הנחיות לשמירה על מרחק בקורונה. אוקלנד | צילום: רויטרס הנחיות לשמירה על מרחק בקורונה. אוקלנד, צילום: רויטרס


בהתאם, גם ההצלחה של אזור אסיה והפסיפיק בהתמודדות עם הקורונה באה לידי ביטוי בדירוג כולו, ובייחוד בעשירייה הראשונה שנשלטת בעיקר על ידי ערים מניו זילנד, אוסטרליה ויפן. ציריך וז'נבה, במקומות השביעי והשמיני בהתאמה, הן הנציגות האירופיות היחידות בעשירייה. לעומת זאת, ערים שהיו בסגר או חוו עלייה בתחלואה בתקופה שבה נערך הסקר (22 בפברואר עד ה-21 במרץ) סבלו מירידה בניקוד בחלק מהקטגוריות. 

דבר זה בא לידי ביטוי במיוחד בקרב הערים האירופיות, שרבות מהן ירדו בדירוג. למעשה, מבין 10 הערים שרשמו את הירידות החדות ביותר יש 8 ערים אירופיות. המבורג לדוגמה ירדה 34 מקומות ודורגה השנה במקום ה-47. בדומה, וינה בירת אוסטריה, שלרוב מדורגת בין 10 הערים הטובות ביותר, לא הצליחה השנה להשתחל לעשירייה הראשונה והסתפקה במקום ה-12. 

לעומת זאת, בין הערים שעלו בדירוג היו בעיקר ערים אמריקאיות, כשבירת הוואי הונלולו עלתה 46 מקומות עד למקום ה-14, בין השאר בשל מאמצי הרשויות לבלום את התפשטות הקורונה ומבצע ההתחסנות המהיר. 

מעבר להצלחה בבלימת הקורונה, אוקלנד זכתה לציונים גבוהים גם בשאר הקטגוריות, כשבחינוך קיבלה את הציון המרבי – 100. אחריה מדורגת אוסקה ביפן, ששירותי הבריאות שלה זכו בניקוד הגבוה ביותר. אדלייד האוסטרלית מדורגת שלישית, כשוולינגטון בניו זילנד וטוקיו מדורגות ביחד במקום הרביעי. שאר העשירייה מורכבת מפרת' באוסטרליה, ציריך וז'נבה השוויצריות, ומלבורן ובריסביין האוסטרליות. 

בקצה השני של הדירוג נמצאת דמשק שנחשבת לעיר הכי פחות טובה לחיות בה. עוד בתחתית מדורגות גם לאגוס בניגריה, פורט מורסבי בירת פפואה ניו גניאה, דאקה בבנגלדש ואלג'יר באלג'יריה. 


10 הערים הטובות בעולם


10. בריסביין, אוסטרליה


בריסביין, אוסטרליה, צילום: ויקיפדיה בריסביין, אוסטרליה | צילום: ויקיפדיה בריסביין, אוסטרליה, צילום: ויקיפדיה


9. מלבורן, אוסטרליה


מלבורן, אוסטרליה, צילום: justalf/Pixabay מלבורן, אוסטרליה | צילום: justalf/Pixabay מלבורן, אוסטרליה, צילום: justalf/Pixabay


8. ז'נבה, שוויץ


ז ז'נבה, שוויץ | צילום: יח"צ ז


7. ציריך, שוויץ


ציריך, שוויץ, צילום: רויטרס ציריך, שוויץ | צילום: רויטרס ציריך, שוויץ, צילום: רויטרס


6. פרת', אוסטרליה


פרת פרת', אוסטרליה | צילום: אי פי איי פרת


4. טוקיו, יפן


טוקיו, יפן, רויטרס טוקיו, יפן | רויטרס טוקיו, יפן, רויטרס


4. וולינגטון, ניו זילנד


וולינגטון, ניו זילנד, ילום: Matt Binns וולינגטון, ניו זילנד | ילום: Matt Binns וולינגטון, ניו זילנד, ילום: Matt Binns


3. אדלייד, אוסטרליה


אדלייד, אוסטרליה,   צילום: Australia.com אדלייד, אוסטרליה | צילום: Australia.com אדלייד, אוסטרליה,   צילום: Australia.com


2. אוסקה, יפן


אוסקה יפן, צילום: insideosaka אוסקה יפן | צילום: insideosaka אוסקה יפן, צילום: insideosaka


1. אוקלנד, ניו זילנד


אוקלנד, ניו זילנד, צילום: United אוקלנד, ניו זילנד | צילום: United אוקלנד, ניו זילנד, צילום: United


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות