אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביידן: פוטין לא רוצה מלחמה קרה; סיכמנו לוודא שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני רויטרס

ביידן: פוטין לא רוצה מלחמה קרה; סיכמנו לוודא שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני

הסתיימה הפסגה בז'נבה, נשיא ארה"ב הגדיר אותה "טובה וחיובית": "יש תקווה לשיפור ביחסים". לצד זה הזהיר את פוטין: "מתקפות סייבר על תשתיות הן מחוץ לתחום, הוא יודע שאפעל. על זכויות אדם לא נפסיק לדבר – זה ב-DNA שלנו". נשיא רוסיה: "לא הייתה עוינות, דיברנו את אותה השפה. נחזיר את השגרירים". עם זאת ירה האשמות: "האקרים מאמריקה תוקפים אותנו, ארה"ב לא צפויה"

16.06.2021, 20:43 | כלכליסט ו-ynet

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן קיים הערב (יום ד') מסיבת עיתונאים בז'נבה בעקבות פגישתו קודם לכן עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הפגישה הראשונה ביניהם מאז כניסתו לבית הלבן. אחרי שפוטין הגדיר את הפגישה "בונה ופורה" והעיד שהיא נתנה לו "זיק של תקווה", אבל גם שב ושיגר שורה ארוכה של האשמות כלפי וושינגטון, מסר ביידן את גרסתו בנוגע לשיחות שהתנהלו בחדר הסגור. 

קראו עוד בכלכליסט:

במסיבת העיתונאים הצהיר ביידן כי "הדבר האחרון שפוטין רוצה עכשיו הוא מלחמה קרה", וכי ברור שמלחמה קרה חדשה אינה תואמת את האינטרס של איש. הוא אמר כי להערכתו פוטין מודאג מכך שהוא נעשה יותר ויותר מכותר (על-ידי כוחות חיצוניים), ומהאפשרות שארה"ב רוצה להפיל אותו. עוד הצהיר ביידן כי השניים סיכמו לפעול כדי לוודא שאיראן לא תשיג נשק גרעיני. 

כמו פוטין, לביידן היו מילים טובות על הדרך שבה התנהלה הפגישה בין השניים. הוא אמר כי הטון בפגישה היה "טוב וחיובי", והדגיש כי היה חשוב שייפגש עם פוטין באופן אישי. "אני ופוטין חולקים אחריות מיוחדת", טען בצל המתיחות העמוקה בין שתי המעצמות הגרעיניות, "ומערכת היחסים בין ארה"ב לרוסיה חייבת להיות יציבה וכזו שניתן לצפות אותה". ביידן אמר כי הפגישה התנהלה באווירה "ישירה", וכי לא נשמעו איומים, אלא רק הצגה של טענות ועמדות. לדבריו, יש כעת תקווה כנה לשיפור ביחסים עם רוסיה.


פוטין וביידן, רויטרס פוטין וביידן | רויטרס פוטין וביידן, רויטרס

הנשיא האמריקני סיפר כי אמר לפוטין שהאג'נדה שלו אינה מכוונת נגד רוסיה, אך אישר כי העלה בפניו את סוגיית הפגיעה של רוסיה בזכויות אדם, בכלל זה הפגיעה במתנגדי אופוזיציה – סוגיה רגישה מאוד מבחינת מוסקבה. רוסיה רואה בהצהרות של וושינגטון על התנהלותה נגד פעילי אופוזיציה התערבות בענייניה הפנימיים. במסיבת העיתונאים אמר ביידן כי הסביר לפוטין ששום נשיא אמריקני אינו יכול למלא את שבועתו לעם בארה"ב אם הוא אינו מגן על ערכים דמוקרטיים, וכי סוגיית זכויות האדם תמיד תהיה מונחת על השולחן מבחינתה של וושינגטון: "זה חלק מה-DNA של המדינה שלנו", הצהיר.

ביידן אישר כי חלק נרחב מהפגישה עסק באיומי הסייבר, בצל ההאשמות של ארה"ב כי האקרים מרוסיה מבצעים מתקפות ענק נגד מוסדות ממשל, חברות פרטיות ותשתיות קריטיות בשטחה. "הבהרתי לפוטין שארה"ב לא תסבול ניסיונות לפגוע בריבונות הדמוקרטית שלה", אמר ביידן בצל האשמות המודיעין האמריקני שרוסיה ניסתה לחבל, בין השאר באמצעות מתקפות סייבר, במערכות הבחירות האחרונות בארה"ב. הוא אמר כי תשתיות קריטיות – כשכוונתו למשל לתחנות כוח וצינורות מים ונפט – חייבות להיות מחוץ לתחום ויש להימנע כליל מהתקפות עליהן, כמו אלה שאירעו לאחרונה באמריקה. "סיכמנו לפנות למומחים כדי שיגבשו הבנות ספציפיות בנוגע לשאלה מה נמצא מחוץ לתחום בכל הקשור למתקפות סייבר", אמר ביידן. הוא הוסיף כי הבהיר שארה"ב תגיב על פעולות הפוגעות באינטרסים החיוניים שלה או של בעלות בריתה. "הוא יודע שאפעל", אמר ביידן לעיתונאים על פוטין.

ביידן במסיבת העיתונאים אחרי הפגישה עם פוטין, רויטרס ביידן במסיבת העיתונאים אחרי הפגישה עם פוטין | רויטרס ביידן במסיבת העיתונאים אחרי הפגישה עם פוטין, רויטרס
פוטין במסיבת העיתונאים, צילום: איי פי פוטין במסיבת העיתונאים | צילום: איי פי פוטין במסיבת העיתונאים, צילום: איי פי

 הפגישה בין ביידן לפוטין נמשכה כשלוש וחצי שעות, וננעלה ב-18:05. בצאתו מהפסגה נראה ביידן מסמן באגודלו, כמו לאות הצלחה, ומקור במשלחת הרוסית אמר כי השיחות היו "די מוצלחות". בניגוד לפגישות עבר מהסוג הזה, הפעם נמנעו ביידן ופוטין מקיום מסיבת עיתונאים משותפת, וכל אחד מהם פנה לערוך מסיבת עיתונאים משלו.  

 פוטין: "אין לי אשליות לגבי ארה"ב"

 במסיבת העיתונאים שלו הערב סיפר פוטין כי סיכם עם ביידן ששתי המדינות יחזירו את השגרירים שלהן זו אל זו. בחודשים האחרונים החזירה רוסיה את שגרירה מוושינגטון במחאה על כך שביידן כינה את פוטין "רוצח", וארה"ב החזירה את שגרירה ממוסקבה אחרי שרוסיה "המליצה לה" לעשות זאת. במסיבת העיתונאים הערב נשאל פוטין על השימוש של ביידן בכינוי "רוצח", והשיב שהוא מסופק מההסבר שנתן לו ביידן על ההצהרה ההיא.

פוטין אמר כי השיחות היום היו "בונות" ו"מַפרות", וכי לא נרשמה במהלכן עוינות בין הצדדים. הוא ציין כי שני הצדדים הפגינו רצון להבין זה את זה. פוטין תיאר את ביידן כ"שותף מנוסה וקונסטרוקטיבי מאוד", וסיפר כי הנשיא האמריקני דיבר איתו על אמו ומשפחתו. "דיברנו את אותה השפה", העיד הנשיא הרוסי, "אני חושב שנוכל להגיע להסכמים אחרי הפגישה הזו". עם זאת, הוא ציין כי ביידן לא הזמין אותו לארה"ב – וכי הוא עצמו לא הזמין את הנשיא האמריקני למוסקבה. 

פגישת ג פגישת ג'ו ביידן ולדימיר פוטין ז'נבה | צילום: AP פגישת ג

הנשיא הרוסי הוסיף כי סיכם עם ביידן שמשרדי החוץ של ארה"ב ורוסיה יתחילו לנהל שיחות בנוגע להמשך היחסים הדיפלומטיים בין המדינות. פוטין סיפר כי השניים דנו בפגישתם גם בעימותים מזוינים המתנהלים באזורים שונים בעולם, בסחר, בשליטה בחוג הארקטי, בסוגיית אוקראינה ובסוגיית הנשק הגרעיני. בפגישה חתמו פוטין וביידן על הצהרה שבה הם מדגישים את הצורך לשמור על יציבות בכל הקשור לנשק גרעיני ולמנוע מלחמה גרעינית, ופוטין אמר במסיבת העיתונאים כי וושינגטון ומוסקבה יחלו לדון בעריכת שינויים באמנת "סטארט" לבקרת הנשק הגרעיני שעליה חתומות שתיהן.

אף שפיזר כמה וכמה מילים טובות על הפגישה עם ביידן, חלק גדול ממסיבת העיתונאים הקדיש פוטין לעקיצות והאשמות נגד ארה"ב. בין השאר עלתה על הפרק סוגיית ההאקרים ומתקפות הסייבר על ארה"ב, שבוושינגטון מאשימים בהן את רוסיה. במסיבת העיתונאים טען פוטין כי דווקא רוסיה היא שסופגת מתקפות סייבר מארה"ב, וכי ארה"ב היא מקורן של רוב מתקפות הסייבר בעולם. פוטין סיפר כי ביידן העלה בפגישה גם את סוגיית ההפרה של זכויות אדם ברוסיה – ובתגובה האשים כי דווקא בארה"ב מופרות זכויות אדם, בין השאר במסעות הירי ההמוני שפוקדים אותה כבר שנים, וביתר שאת בחודשים האחרונים. כשנשאל על מבצעי המעצרים נגד פעילי אופוזיציה ברוסיה העלה פוטין את השאלה אם הטיפול בפורצים לבניין הקפיטול בארה"ב בינואר השנה לא היה בגדר הפרה של זכויות אדם. על הטענות שלפיהן מדיניות החוץ של רוסיה היא מדיניות בלתי צפויה אמר פוטין כי הפרישה של ארה"ב מאמנות נשק הייתה בעצמה מעשה בלתי צפוי. 

"אין לי אשליות בנוגע לארה"ב", הצהיר פוטין, וכשנשאל על ידידות אפשרית בינו לבין ביידן אמר כי לא מדובר בידידות, אלא בשני אנשים המגינים על האינטרסים של מדינותיהם: "הדיאלוג היה פרגמטי", אמר. עוד הדגיש כי קשה לומר אם היחסים עם ארה"ב ישתפרו, אבל "ראיתי זיק של תקווה בכל הנוגע לאמון ההדדי".

הפגישה בין ביידן לפוטין נערכה כשהיחסים בין ארה"ב לרוסיה בשפל שלא היה כמותו מאז המלחמה הקרה וקריסת ברית המועצות בתחילת שנות ה-90. המתיחות העמוקה נובעת בין השאר מהאשמותיה של וושינגטון כי מוסקבה התערבה וחיבלה במערכות בחירות בארה"ב בניסיון להטות אותן, וכי האקרים הפועלים משטח רוסיה ביצעו מתקפות סייבר ענקיות נגד מוסדות ממשל וחברות פרטיות בארה"ב ובמקומות אחרים בעולם. האמריקנים תוקפים את רוסיה גם בשל התמיכה שלה בבדלנים הפרו-רוסים במזרח אוקראינה וסיפוח חצי האי קרים, ובשל הסיוע שלה למשטרו של בשאר אסד בסוריה. הממשל הטיל סנקציות כבדות על בכירים ומוסדות רוסיים, גם בשל הדיכוי של זכויות אדם ושל המחאה נגד פוטין בתוך רוסיה, דיכוי שכלל ניסיון להרעיל למוות את מנהיג האופוזיציה אלכסיי נבלני ושליחה שלו לכלא.

פגישת ביידן פוטין, צילום: רויטרס פגישת ביידן פוטין | צילום: רויטרס פגישת ביידן פוטין, צילום: רויטרס

רוסיה מצדה מאשימה את ארה"ב בצביעות ובניסיון חוזר ונשנה להתערב בענייניה הפנימיים, ומזהירה מהאפשרות של עימות צבאי אם הברית הצפון-אטלנטית (נאט"ו), שארה"ב היא ממנהיגותיה, תמשיך להתפשט מזרחה ולהתקרב אל גבולה. בימים האחרונים שוב עלה לדיון נושא צירופה לנאט"ו של אוקראינה, שכנתה של רוסיה, ומוסקבה הזהירה כי אם מהלך שכזה אכן יינקט "יהיה זה הסוף של אוקראינה". את המתיחות העמיק גם הריאיון שבו נשאל נשיא ארה"ב ביידן אם הוא סבור שנכון לכנות את פוטין "רוצח", והשיב בחיוב. 

במסיבת העיתונאים הערב, בתום הפגישה עם ביידן, נשאל פוטין בין השאר על סוגיית אוקראינה, והאשים את קייב בהפרת הסכם מינסק, שקבע את תנאי הפסקת האש במזרח אוקראינה, הפסקת אש שקרסה לפני כחודשיים. הוא נשאל גם על התוכניות לצרף בעתיד את אוקראינה לנאט"ו, והשיב ש"אין טעם לדון" בצירוף אפשרי שכזה. על מעצרו של נבלני אמר כי פעיל האופוזיציה הפר את החוק (רוסיה מאשימה את נבלני בהפרת תנאי השחרור בערבות שלו בעצם כך ששהה ממושכות בגרמניה, שם השתקם מניסיון ההתנקשות בו), וכי הוא ידע שייעצר בשובו לרוסיה ובחר לשוב בכל זאת.

ביידן מצדו אמר במסיבת העיתונאים שלו כי הבהיר לפוטין שארה"ב מחויבת באופן בלתי ניתן לערעור לריבונותה של אוקראינה, והביע בפניו דאגה מהאירועים בבלארוס, שם מדכא הרודן אלכסנדר לוקשנקו, בעל בריתו של פוטין, ביד קשה את מחאת האופוזיציה. עוד אמר ביידן כי הבהיר לפוטין שאם פעיל האופוזיציה נבלני ימות בכלא – ההשלכות עבור רוסיה יהיו הרסניות.

את הפגישה בצהריים ערכו ביידן ופוטין באחוזת לה-גראנז', שנבנתה במאה ה-18 ומשקיפה על אגם ז'נבה. האזור הסמוך לאחוזה נחסם לקראת הפסגה, וכ-3,000 שוטרים נשלחו לאבטח אותו. פוטין, שנחת בצהריים בז'נבה, הקדים להגיע לאחוזה והתקבל על-ידי נשיא שווייץ גי פרמלן. דקות ספורות אחריו הגיע אליה גם ביידן, שנחת כבר אמש בז'נבה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות