אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"העברת בתי הספר המקצועיים למשרד הרווחה תכחיד אותם" צילום: רויטרס

"העברת בתי הספר המקצועיים למשרד הרווחה תכחיד אותם"

שר הרווחה מאיר כהן קיבל כפיצוי על העברת זרוע העבודה למשרד הכלכלה שתי יחידות מתוכה: בתי הספר המקצועיים ומנהל הבטיחות. בזרוע העבודה טוענים שהצעד יפגע בבתי הספר וייצור להם דימוי של מוסד סעד. כהן: "יקבלו ציוני מגן"

10.07.2021, 17:26 | שחר אילן


התנגדות חריפה בזרוע העבודה הממשלתית לכוונה לפצל את האגף להכשרה מקצועית ולהעביר את האחריות לבתי הספר המקצועיים למשרד הרווחה. בכיר בזרוע אף הזהיר ש"זה יהרוג את בתי הספר". המהלך מעורר תמיהה במיוחד לאור מדיניות הממשלה לאחד את כל גורמי ההכשרה המקצועית תחת זרוע העבודה.


קראו עוד בכלכליסט:


בהסכמים הקואליציוניים נקבע שזרוע העבודה תועבר ממשרד העבודה והרווחה בראשות השר מאיר כהן (יש עתיד) למשרד הכלכלה בראשות השרה ארנה ברביבאי מיש עתיד. אלא שלאחר הקמת הממשלה פתח כהן במאבק להשארת הזרוע תחת אחריותו  בסופו של דבר נקבע שכהן יקבל כפיצוי שתי יחידות מהזרוע, את מינהל הבטיחות התעסוקתית ואת האחריות לבתי הספר המקצועיים. בשני המקרים מדובר בנושאי תעסוקה מובהקים, שלא ברור מה ההיגיון להפריד אותם מזרוע העבודה.

בתי הספר המקצועיים של זרוע העבודה הם חלק מהאגף להכשרה מקצועית. הם משלבים לימודים עיוניים וחונכות ומכינים לתעודה מקצועית. במקרים רבים הם המקלט האחרון שלל תלמידים שנשרו ממערכת החינוך הרגילה. 11,500 תלמידים לומדים ב-62 בתי ספר כאלה, מתוכם 22 במגזר הערבי. בחלק מהמקרים בתי ספר כאלה צמודים למפעל או מעסיק עתידי ובחלק מהמקרים הם מכשירים בעלי מקצוע לצבא. תקציב בתי הספר המקצועיים עומד על 586 מיליון שקל, שהם 53% תקציב האגף להכשרה מקצועית.

בהסכמים הקואליציוניים נקבע שזרוע העבודה כולה תעבור ממשרד העבודה והרווחה למשרד הכלכלה, ותחתיה יאוחדו גם כל סמכויות ההכשרה המקצועית. בפועל לאחר הקמת הממשלה פתח השר כהן במאבק נגד העברת זרוע העבודה. בסופו קבל כפיצוי את בתי הספר המקצועיים מתוך האגף להכשרה מקצועית וכן את המנהל לבטיחות התעסוקתית.שר הרווחה מאיר כהן, מתן רייזמן, לע"מ שר הרווחה מאיר כהן | מתן רייזמן, לע"מ שר הרווחה מאיר כהן, מתן רייזמן, לע"מ
מסמך שהוכן באגף להכשרה מקצועית מונה שורה ארוכה של בעיות שיוצר המהלך. בין היתר המסמך מזהיר שלא יהיה מי שיפתח תוכניות לימודים לבתי הספר וכן שעלול להיווצר פער בין ההכשרה המקצועית לנוער ולמבוגרים שהיום הדרישות בהן זהות. עוד אזהרה היא מ"פגיעה אנושה בדימוי בתי הספר" שיהפכו ממוסדות הכשרה מקצועית למוסדות רווחה וסעד, מה שיגרום ל"הכחדת החינוך המקצועי"

מלשכת שר הרווחה כהן נמסר בתגובה: "כל ההחלטות התקבלו מתוך ראייה מקצועית בלבד ולטובת התלמידים. למרבה הצער, התלמידים הללו אינם מקבלים את שמגיע להם. העובדה שהם אפילו לא זוכים לציון מגן בבחינות הבגרות, היא דוגמה אחת לכך. המצב הזה ישונה". 

בלשכת כהן טוענים עוד כי "מיותר לדבר במונחים של פיצוי פוליטי. למשרד העבודה והרווחה, לא חסרות משימות, בוודאי לא אחריות. זהו אחד המשרדים החשובים בממשלה".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות