אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תקשורת: פטור מהיתר בנייה לאנטנות סלולר קטנות ושיפור בדואר צילום: shutterstock

חוק ההסדרים

תקשורת: פטור מהיתר בנייה לאנטנות סלולר קטנות ושיפור בדואר

במשרד התקשורת סבורים כי ההתנגדויות להצבת אנטנות מעכבות את פרישת רשת הדור החמישי. עוד מוצע להקים אנטנות על מבנים ממשלתיים כדי לקצר ביורוקרטיה

11.07.2021, 07:47 | רועי ברגמן

שלוש רפורמות כולל פרק התקשורת בטיוטת חוק ההסדרים. אחת הרפורמות, שככל הנראה תעורר לא מעט אמוציות בקרב הציבור הרחב ומנגד חושפת את אחת החולשות המרכזיות של שוק התקשורת, היא מתן פטור מהיתר בנייה לאתרי סלולר זעירים (עד 6 מטר). המשמעות היא שהחברות יוכלו להקים מיקרו אנטנות של הדור החמישי כדי לייצר פרישה רחבה של הרשת באמצעות מסלול ירוק שבו יתחייבו לשמור על הנחיות קרינה והנחיות נופיות.


קראו עוד בכלכליסט:


בעוד שבמשרד התקשורת ובחברות הסלולר מעוניינים להקים כמה שיותר אנטנות, הם נתקלים בהתנגדות עזה בנושא מצד תושבים. במשרד התקשורת חוששים מחוסר יכולת של החברות למצוא מיקומים חדשים לאנטנות הדור החמישי ולעיכוב משמעותי בפרישת הרשת, כזה שיתווסף לעיכובים קודמים שהובילו את ישראל למקום ה־60 בעולם בלבד במהירות הרשת הסלולרית. עוד מוצע לאפשר לחברות הסלולר להקים אתרים על מבני דיור ממשלתיים וכן להקל את ההליך הבירוקרטי לצורך הקמת אנטנות שאינן זעירות. חלק נוסף ברפורמה זו הוא הסדרת אופן השימוש בתדרים. במשרד טוענים לחוסר יעילות בשימוש של גופים ביטחוניים בספקטרום (70%), מה שמקשה על הקצאת תדרים לטובת שימושים אזרחיים.

דוורית של דואר ישראל , צילום: דפנה טלמון דוורית של דואר ישראל | צילום: דפנה טלמון דוורית של דואר ישראל , צילום: דפנה טלמון

רפורמה שנייה נוגעת לתשתית הסיבים. במשרד התקשורת מציעים לחייב חיבור של בניינים לתשתית הסיבים גם אם קיימת בקשת התחברות של דייר אחד בלבד. כיום נדרשת הסכמה של רוב הדיירים על מנת לבצע את החיבור של הבניין לרשת.

החלק האחרון בפרק התקשורת עוסק ברפורמה בדואר. זו כוללת את פתיחת השוק לתחרות, קיצור משך הזמן להעברת מכתבים וחבילות, הרחבת הנגישות של מרכזי מסירת דואר, קביעת תקן לזמן מענה במוקד הטלפוני וחובת מתן שירותי דואר בבנק הדואר בערוצים הישירים והמקוונים. הכנסת הרפורמה לחוק ההסדרים תזרז תהליכים בדואר לפני הניסיון להכניס משקיע פיננסי לחברה כחלק מהליכי ההפרטה שלה.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות