אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפופוליזם לא עוזב את משרד הספורט צילום: אבי מועלם

פרשנות

הפופוליזם לא עוזב את משרד הספורט

השר חילי טרופר החליט לשנות את מדיניות התקצוב של גופי הספורט, ולשים דגש על הישגיות; ואולם גם אם ישראל תכפיל את מספר המדליות, היא עדיין תהיה מדינת ספורט עלובה ביחס לעושרה וגודלה - בעיקר עקב השקעות אסטרטגיות גרועות

13.07.2021, 09:52 | אוריאל דסקל

שר התרבות והספורט, חילי טרופר, קיבל אמש "החלטה תקדימית במועצה הלאומית לספורט עם תמיכה רחבה", לפי לשון ההודעה לתקשורת, שלפיה תשתנה מדיניות התקצוב (מבחני התמיכה) לגופי הספורט השונים, בדגש על קידום ההישגיות של הספורטאים. "בשל הרצון להמשיך ולפתח את הספורט הישראלי יתווסף מאפיין של הישגיות לכל גוף בספורט הישראלי", נמסר. "ככל שיביא הישגים גבוהים יותר, כך התקציב שיקבל מהמשרד יעלה".קראו עוד בכלכליסט:


לפי ההודעה, מטרת העל של המדיניות היא להכפיל את מספר המדליות תוך 7 שנים, עד לוס אנגלס 2028, מ-12 המדליות האולימפיות, פראלימפיות ובענפים שאינם אולימפיים בחמש השנים האחרונות - ל-24 מדליות.

בהתאם לתוכנית, אגודה שפועלת בפריפריה תקבל פי 1.5 יותר תקציב מאגודה הפועלת במרכז (לענפים אישיים); התקצוב לענפי ספורט הנשים יעלה ב-25% והתקצוב לכלל העוסקים שיפעלו לשילוב אנשים עם מוגבלות יעלה ב-25%.


לוגו האולימפיאדה בטוקיו , רויטרס לוגו האולימפיאדה בטוקיו | רויטרס לוגו האולימפיאדה בטוקיו , רויטרס


שר התרבות והספורט ציין כי "אני שמח שחברי המועצה הלאומית לספורט הצביעו ברוב מוחץ בעד שינוי מדיניות התקצוב בספורט הישראלי. המדיניות החדשה תיתן דחיפה לשאיפה למצוינות ולהישגיות ותגדיל את סיכויי הספורט הישראלי לגרוף מדליות נוספות בשנים הבאות. לצד זאת, לא נשכח את המשמעות החברתית העמוקה שיש לספורט שלנו כמנוע לשינוי חברתי".

בקצרה, באמת בקצרה, אין כאן שום דבר תקדימי. זה אותה גישה של משרד הספורט במשך שנים. משקיעים בהשגת מדליות ולא במה שהם אמורים להשקיע בו: תשתיות ספורט - פיזיות ואנושיות. עוד לפני טרופר, התמיכה הממשלתית בספורטאים בישראל זעומה בהשוואה עולמית, ורובה המכריע – 85% – ניתנת למי שכבר הגיעו להישגים.


שר התרבות והספורט חילי טרופר, צילום: אבי מועלם שר התרבות והספורט חילי טרופר | צילום: אבי מועלם שר התרבות והספורט חילי טרופר, צילום: אבי מועלם

ואולם לפי הידע והניסיון בעולם, מה שמשרד ספורט מתפקד בדמוקרטיה צריך לעשות זה לקבוע חוקים, להשקיע בתשתיות פיזיות ולסייע בסבסוד פעילויות והשקעות בתשתיות אנושיות (מאמנים, אנשי צוות מקצועי וכו').

ישראל, גם אם יוכפל מספר המדליות, עדיין תהיה ברמה של ארמניה. כלומר, היא עדיין תהיה אחת המדינות המערביות הכי פחות מצליחות בהישגיה בספורט ביחס לגודלה ולעושרה. זה קרה בשל השקעות אסטרטגיות לא נכונות, החלטות פופוליסטיות וחוסר יכולת לקבל החלטות שמיטיבות עם הספורט. 

הפופוליזם של טרופר לא עוזר לספורטאי הישראלי הבא. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות