אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נוח להתעלם מהם: עובדי מערך האשפוז מחריפים את השביתה צילום: יריב כץ

נוח להתעלם מהם: עובדי מערך האשפוז מחריפים את השביתה

בזמן ששר הבריאות ניצן הורוביץ ציין בטקס חגיגי את כניסת פרופ' נחמן אש לתפקיד מנכ"ל המשרד, הודיעה ההסתדרות כי שביתת עובדי המינהל והמשק ב־30 בתי החולים הממשלתיים תימשך גם מחר. הורוביץ ניסה להעביר את הכדור לאוצר

13.07.2021, 20:49 | אדריאן פילוט

בזמן ששר הבריאות ניצן הורוביץ ערך טקס חגיגי לפרופ' נחמן אש לכבוד כניסתו לתפקיד מנכ"ל המשרד, מערכת הבריאות סערה וגעשה: כ־13 אלף עובדי המינהל והמשק (מנמ"ש) ב־30 בתי החולים הממשלתיים (כלליים, פסיכיאטריה וגריאטריה) ואלפי עובדי משרד הבריאות והלשכות המחוזיות השביתו את מערך האשפוז הישראלי. 

יתרה מזו, בדיוק באותם רגעי החגיגה במשרד הבריאות הודיעה ההסתדרות כי השביתה תימשך גם מחר. 


קראו עוד בכלכליסט:השביתה חוקית ומגיעה אחרי מאבק עיקש בן שלוש שנים עד שבית הדין לעבודה איפשר להם לצאת בשביתה. לעובדים הללו, הנחשבים לחלשים ביותר במערכת הבריאות, שלוש תלונות עיקריות: ראשית, הם מלינים על עומסי עבודה חריגים בשל מחסור בתקנים, לדבריהם עקב פיטורים של 200 עובדים; שנית, הם מקבלים שכר הנמוך ב־10% ממקביליהם בבתי החולים של הכללית; שלישית, לוח התפקוד שלהם (הגדרת התפקידים הקובעים את הדרגות, ממנו נגזר השכר ושאר תנאי העסקה) המיושן, שחוגג בימים אלו 25 שנה, הביא לכך שהעובדים מועסקים בדרגות מאוד נמוכות ותנאי העסקתם בהתאם לכך. 


שביתת עובדי המנהל והמשק בבתי החולים הממשלתיים השבוע, צילום: אגף הדוברות בהסתדרות שביתת עובדי המנהל והמשק בבתי החולים הממשלתיים השבוע | צילום: אגף הדוברות בהסתדרות שביתת עובדי המנהל והמשק בבתי החולים הממשלתיים השבוע, צילום: אגף הדוברות בהסתדרות


דבר השביתה היה ידוע כבר מיום שני, אך הנטייה היא לא להתייחס ברצינות לשביתת עובדי המנמ"ש. בעקבות זאת לא ניתנו שירותי אדמיניסטרציה, אחזקה, ניקיון, מטבח וכוח עזר, למעט במחלקות שקשורות לפעילות רפואית דחופה, והדבר פגע בפעילות בתי החולים. יתרה מזו, מטופלים רבים שהמתינו לניתוח התבשרו שהניתוח נדחה או התעכב.  

מהתגובה הראשונה של משרד הבריאות נראה כי הוא מעביר את הכדור למגרש של האוצר: "משרד הבריאות מודאג מאוד משביתת עובדי המנמ"ש והשלכותיה על תפקודם השוטף של בתי החולים. תקני הקורונה שהוקצו למינהל ולמשק, כמו התקנים לצוותי הרפואה, הכרחיים להתמודדות עם העומס שאיתו מתמודדת המערכת כולה. משרד הבריאות מקווה ומניח כי יקודם פתרון למשבר בזמן הקרוב בהובלת משרד האוצר". 

אך המשך השביתה חייב את הורוביץ להתייחס למתרחש בזירת יחסי העבודה במערכת: "עבודתם של עובדי הנקיון והמשק חיונית לא פחות מעבודתו של כל עובד אחר במערכת הבריאות. כולם תורמים ולכולם מגיע לעבוד בתנאים מכבדים. במסגרת התקציב הקרוב נפעל לשפר את תנאי האשפוז של המטופלים וגם את תנאי העבודה של עובדי המינהל והמשק, עובדי הניקיון, המתמחים והמתמחות, האחים והאחיות, הרופאות והרופאים, וכל עובדי מערכת הבריאות שעושים לילות כימים למען הציבור".


השר הורוביץ. "מודאג מהשביתה", צילום: אביגיל עוזי השר הורוביץ. "מודאג מהשביתה" | צילום: אביגיל עוזי השר הורוביץ. "מודאג מהשביתה", צילום: אביגיל עוזי


רשימת הנושאים שצצים מדי יום במערכת הבריאות מעלה את התהייה איפה שר הבריאות. מלבד שביתת המנמ"ש, מתקיים בימים אלה מאבק אלים בין מנכ"ל הדסה לדירקטוריון שדורש את התפטרותו; יו"ר דירקטוריון הכללית דורש כי המנכ"ל פרופ' אהוד דודסון יעזוב את הקופה הגדולה בישראל כבר בשבוע הבא; ההסתדרות הרפואית דורשת תוספת של 700 תקנים, 7-5 מיליארד שקל ושינוי מבנה התורנויות; וכמובן חזרתה של הקורונה.

ממשרד האוצר נמסר: "במסגרת קופסאות הקורונה הייעודיות נוספו ביולי 2020 תקנים זמניים וייעודים לתגבור בתי החולים להתמודדות עם הקורונה. בזכות פעילות מערכת הבריאות למיגור התחלואה, ובפרט הצלחת מבצע החיסונים - הצורך שלשמו ניתנו תקנים אלו והמסלול החוקי בו הם תוקצבו איננו רלוונטי עוד. כמקובל, במסגרת דיוני התקציב יתקיים גם דיון בנוגע לתגבור קבוע של מערכת הבריאות".


מחלקת מיון בבילינסון. השביתה מגיעה אחרי מאבק עיקש בן שלוש שנים 
, צילום: יריב כץ מחלקת מיון בבילינסון. השביתה מגיעה אחרי מאבק עיקש בן שלוש שנים | צילום: יריב כץ מחלקת מיון בבילינסון. השביתה מגיעה אחרי מאבק עיקש בן שלוש שנים 
, צילום: יריב כץ


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות