אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הגלידה עוד לא נמסה: בקשה לייצוגית נגד בן אנד ג'ריס עמית שעל

הגלידה עוד לא נמסה: בקשה לייצוגית נגד בן אנד ג'ריס

חייל המשרת בשטחים הגיש את הבקשה באמצעות אימו עורכת הדין, בסכום של כ-14 מיליון שקל, בשם כל הישראלים שנפגעו מהחלטת החברה להפסיק את מכירת הגלידה בשטחים. "לזכויות של כל אזרחי העולם היא דואגת, למעט הישראלים"

21.07.2021, 12:13 | ליטל דוברוביצקי

חייל המשרת בשטחים החליט לא לוותר והגיש היום (ד') לביהמ"ש המחוזי מרכז בקשה לאישור תביעה ייצוגית, בסכום של כ-14 מיליון שקל נגד חברת בן אנד ג'ריס העולמית. 

החייל שמיוצג על ידי אימו, עו"ד אורלי בן עמי, מבקש לייצג כל אדם בישראל, לרבות אדם המתגורר או השוהה דרך קבע בשטחים, שנגרם לו נזק בלתי ממוני בגין הודעתה של בן אנד ג'ריס מה-19 ביולי, לפיה היא מתנגדת לכך שמוצרי "בן אנד ג'ריס" ימכרו, לפי הודעתה, ב"שטחים הפלסטיניים הכבושים". יודגש כי הנתבעת היא החברה הבינלאומית ולא היצרן הישראלי.  


קראו עוד בכלכליסט:


המבקש שהינו חייל בן כ-20, מציין במסגרת הבקשה שהגיש לביהמ"ש כי הוא משרת שירות חובה ומוצב מזה כשנה וחצי בבסיס הנמצא במה שבן אנד ג'ריס מכנה "שטחים", בסמוך לעיר מודיעין. לטענת החייל, "גלידת המותג בן אנד ג'ריס מועדפת עליו והוא נוהג לרכוש אותה מידי פעם. תפקידו הצבאי של המבקש מחייב נסיעות ארוכות ותכופות ברחבי השטחים, ולעיתים קרובות הוא רכש גלידות בבתי עסק שונים".


גלידת בן אנד ג גלידת בן אנד ג'ריס | צילום: BEN AND JERRY’S גלידת בן אנד ג


על פי התובענה הייצוגית, ב-19 ביולי 2021 הודיעה החברה העולמית על התנגדותה למכירת מוצריה ב"שטחים הפלסטיניים הכבושים", כלומר בהתנחלויות הישראליות. כיוון שהזכיין הישראלי לא נענה לדרישה זו, הודיעה החברה העולמית שהזיכיון שלו יסתיים בסוף שנת 2022, והחברה תחפש הסדר אחר להמשך פעילותה בישראל. 

החייל טוען בתובענה כי בן אנד ג'ריס העולמית הפרה ברגל גסה ופוגענית את האיסור להפלות בהספקת מוצר מחמת מקום מגורים. הפרה זו מנוגדת לחוק איסור הפלייה. "במשך שנים רבות בן אנד ג'ריס נהנתה מכספם של הצרכנים הישראלים. בעקבות לחצים, ככל הנראה מתנועת ה-BDS, החליטה להדיר חלק מהציבור - תושבי השטחים, מהאפשרות לרכוש את מוצריה, רק מאחר שהם מתגוררים, עובדים או עורכים קניות באזורים ש"לא נוח" לה למכור בהם".

עוד לדבריו בבקשה: "יצוין, כי מעיון באתר האינטרנט של בן אנד ג'ריס, עולה רושם כי היא מתהדרת בכך שהיא מתנגדת לכל הפלייה, הדרה, חוסר צדק, הכפשה וכו'. לזכויות של כל אזרחי העולם היא דואגת, למעט הישראלים. המבקש שמע על הודעת בן אנד ג'ריס בעודו שוהה בבסיס צה"ל בו הוא מוצב, בשטחים. המבקש שנוהג לרכוש את המוצרים שהם הגלידות המועדפות עליו, כעס מאוד. הוא נפגע מהחלטתה של בן אנד ג'ריס. הוא הבין שהודעתה מהווה נקיטת עמדה שיפוטית שלילית המשחירה את פניו כאילו הוא, ככל ישראלי באשר הוא, ועל אחת כמה וכמה כמי ששוהה בשטחים ועורך שם קניות, וכחייל בצה"ל, אשם בהפרה של זכויות אדם ואינו זכאי ליהנות מהמוצרים ככל אדם. המבקש ששילם ממיטב כספו במשך שנים עבור המוצרים, חש עגמת נפש ותסכול רב מעצם ההודעה המפלה ופנה לאימו, עורכת דין העוסקת בתובענות ייצוגיות והחליט להגיש את בקשת האישור". 


גלידות של בן אנד ג גלידות של בן אנד ג'ריס | עמית שעל גלידות של בן אנד ג


החייל טוען בתובענה כי "מטרתה העיקרית של התובענה לגרום לבן אנד ג'ריס לחזור בה לאלתר ובאופן פומבי מהודעתה המפלה והמקוממת, ולהעניק למי שנגרם לו נזק בלתי ממוני פיצוי בגין נזקו. לטענת החייל, לאחר "שבמשך שנים, בן אנד ג'ריס  שיווקה ומכרה את גלידות המותג שבבעלותה בן אנד ג'ריס (שיוצר במפעל מקומי) בכל רחבי ישראל, היא החליטה להודיע שהיא מתנגדת למכירתם ב"שטחים הפלסטיניים הכבושים"...הודעתה מהווה הפלייה אסורה מנוגדת לחוק איסור הפלייה, שכן היא מדירה חלק ניכר מאזרחי המדינה ותושביה מהספקת מוצר מחמת "מקום מגוריהם".

החייל מבקש מבית משפט להוציא צו המורה לבן אנד ג'ריס לשנות את התנהלותה המטעה והמזיקה לאלתר, ולחזור בה מהודעתה באופן פומבי.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות