אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
 הנגיף משתולל בווייטנאם ומעכב ייצור לנייקי ואפל מפעל של נייקי בווייטנאם | צילום: אי.פי

הנגיף משתולל בווייטנאם ומעכב ייצור לנייקי ואפל

תחלואת הקורונה מזנקת במפעלים בצפון המדינה המייצרים עבור ענקיות טכנולוגיה ומותגי ספורט מובילים, בהם אדידס ופומה. אנליסטית: "אם נייקי תצטרך להעביר ייצור לאזורים יקרים יותר, העלויות יגדלו בטווח הקצר"

22.07.2021, 08:01 | חדשות חוץ


זינוק בתחלואת הקורונה באחד ממרכזי הייצור הגדולים בעולם עלול לעכב משלוחים של מגוון סחורות, מנעלי נייקי ואדידס ועד מכשירי סמסונג ומסכי טאץ' של אפל.

הבי.בי.סי מדווח על הפרות בייצור בכמה מהמפעלים הגדולים ביותר של נייקי בווייטנאם, לאחר שהנגיף התפשט באופן מואץ בקרב העובדים. החברה סירבה למסור תגובה לגבי מחסור אפשרי במוצריה, אך לפי דו"חות 2020, כ־50% מהנעליים שלה מיוצרות בווייטנאם.

מפעל של נייקי בווייטנאם, צילום: אי.פי מפעל של נייקי בווייטנאם | צילום: אי.פי מפעל של נייקי בווייטנאם, צילום: אי.פי

מאז אפריל, תחלואת הקורונה בווייטנאם רשמה זינוק שיא, כאשר שיעורים גבוהים של נדבקים נמצאים במחוזות שבהם מרוכזים מפעלי הייצור. אפל, סמסונג ופומה עלולות גם כן להיפגע מהעלייה בתחלואת הקורונה במפעלים הווייטנאמיים. "הבריאות והבטיחות של חברי הצוות והספקים נמצאים בראש סדר העדיפויות שלנו", מסרה נייקי בהודעה רשמית, והוסיפה כי תמשיך לעבוד עם הספקים כדי לתמוך בהם בתקופה הקשה. נייקי מעסיקה מעל 450 אלף עובדים במדינה, 80% מהם נשים.

ספקית שהושפעה באופן קשה במיוחד, קבוצת פו צ'ן שבסיסה בטייוואן, היא היצרנית הגדולה בעולם של נעלי ספורט ממותגות. מלבד נייקי, מפעליה מייצרים עבור אדידס, אסיקס, ריבוק, פומה, ניו בלאנס, סלומון וקונברס. משרד הבריאות הווייטנאמי דיווח, כי המפעל של פו צ'ן בהו צ'י מין סיטי, שהוא המעסיק הגדול בעיר, הושבת אתמול לעשרה ימים. 

אפל וסמסונג מסתמכות גם הן על ספקים גדולים במפעלים שנפגעו במחוז הצפוני של וייטנאם. סמסונג מייצרת כמחצית ממכשירי הסלולר שלה במדינה, ונאלצה להשבית את העבודה בשלושה מפעלים בהו צ'י מין סיטי. לפי אתר משרד הבריאות הווייטנאמי, בכוונת סמסונג להלין את עובדיה במפעלים כדי למנוע את התפשטות הנגיף, והיא צמצמה את מספרם ביותר ממחצית, ל־3,000.

בעשור החולף, נייקי ואדידס הפכו את וייטנאם למוקד ייצור נעלי הספורט, במקום סין. כעת, כאשר הביקוש לבגדי ספורט עלה בגלל המגפה, הייצור נקלע למשבר. "אם נייקי תצטרך להעביר ייצור לאזורים יקרים יותר, העלויות יגדלו בטווח הקצר", אמרה לבי.בי.סי ד"ר פטסי פרי, מומחית לתעשיית האופנה באוניברסיטת מנצ'סטר מטרופוליטן. "אבל חשוב יותר לשרת את הביקושים מאשר להסתכן בהיעדר מלאי". לפי ד"ר סטיב ניו, מומחה לניהול מאוניברסיטת אוקספורד, אם בעבר הצטיינה וייטנאם בהחלת הנגיף ובתפקוד במצבי סגר, "בעקבות ההחרפה יהיה לה קשה יותר למנוע הפרות לשרשראות האספקה", הסביר. 

בתחילת השבוע, בעקבות העלייה בתחלואה, ביקשו רשויות הבירה האנוי מהתושבים להישאר בבתיהם.

תגיות