אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב קנסה את פיוניר הישראלית בשל הפרת סנקציות על איראן וסוריה מימין יואל נוה קרן לוי יובל טל חברת פיוניר | צילום: Payoneer

ארה"ב קנסה את פיוניר הישראלית בשל הפרת סנקציות על איראן וסוריה

על פי משרד האוצר האמריקאי בשנים 2018-2013 חברת התשלומים לא הצליחה לנקוט בזהירות מינימלית ואפשרה לאנשים אשר חסומים מהעברות - לפתוח חשבונות ולבצע עסקאות. ביוני האחרון החלה החברה הישראלית להיסחר בארצות הברית. גובה הקנס עומד על 1.4 מיליון דולר

25.07.2021, 10:34 | מאיר אורבך

חברת התשלומים הישראלית פיוניר (Payoneer) נקנסה ב-1.4 מיליון דולר על ידי משרד האוצר האמריקאי בגין הפרה של 2,260 סנקציות שונות במספר רב של מדינות לרבות איראן וסוריה. בין המדינות הנוספות ניתן למצוא את אוקראינה, סודן וכן הפרה של סנקציות נגד אישים אשר מוגדרים כחסומים להעברות כספים על ידי  הרשויות האמריקאיות.

על פי הדיווח של משרד האוצר בין השנים 2018-2013 עיבדה חברת פיוניר 2,241 תשלומים לגופים שנמצאים בחצי האי קרים, איראן, סעודיה וסוריה וכן 19 הפרות של סנקציות של אישים אשר חסומים על ידי משרד האוצר האמריקאי. על פי הדיווח סך התשלומים שאיפשרה החברה עומדים על 802 אלף דולר. עם זאת, ממשרד האוצר האמריקאי נמסר כי ההפרות לא היו חמורות.

ההפרות שנעשו על ידי חברת פיוניר משוייכים לשורה של תקלות טכניות ובעיות של האלגוריתם של החברה אשר איפשרו את ביצוע העסקאות. משרד האוצר האמריקאי  קובע שלפיוניר הייתה סיבה לדעת את מיקום המשתמשים שאותם זיהה בהמשך על פי שורה של אינדיקטורים שונים.


מסיבת ההנפקה של פיוניר, צילום: Eclipse Media מסיבת ההנפקה של פיוניר | צילום: Eclipse Media מסיבת ההנפקה של פיוניר, צילום: Eclipse Media


פיוניר, על פי משרד האוצר האמריקאי, לא הצליחה לנקוט בזהירות מינימלית ולאפשר לאנשים אשר חסומים מהעברות לפתוח חשבונות ולבצע עסקאות.

ביוני האחרון החלה החברה הישראלית להיסחר בארצות הברית בשווי של 3.3 מיליארד דולר בהנפקה. החברה גייסה כמיליארד דולר כאשר כ-500 מיליון דולר זרם לקופת החברה ו-500 נוספים הלכו למשקיעיה. פיוניר היא אחת מחברות הפינטק הוותיקות בישראל ובעולם בכלל. היא הוקמה ב-2005 על ידי יובל טל, שפרש מהחברה כדי להצטרף לקרן TEAM8. החברה מנוהלת היום על ידי המנכ"ל סקוט גאליט. הפלטפורמה הטכנולוגית שפיתחה החברה מאפשרת העברת תשלומים באופן בטוח בין מדינות, מימון עסקאות ללקוחות קיימים,ועוד.

מפיוניר נמסר כי "עם גילוי תקריות אלה שנקבעו כבעלות משקל נמוך (non-egregious), חברת פיוניר נקטה בפעולות מיידיות, שכללו השקעות משמעותיות בטכנולוגיה ובכח אדם על-מנת לחזק עוד יותר את מערך הציות של החברה. כיום, תוכנית הציות של החברה עומדת בסטנדרטים הגבוהים ביותר בתעשייה, מבוקרת באופן קבוע על ידי מבקרים גלובליים מובילים ורגולטורים פיננסיים רבים".

תגיות