אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר הכנסת לראשי הקואליציה: יש להוציא חלק מהרפורמות מחוק ההסדרים יו"ר הכנסת מיקי לוי | צילום: ערוץ כנסת

יו"ר הכנסת לראשי הקואליציה: יש להוציא חלק מהרפורמות מחוק ההסדרים

בכל פעם שהכנסת דנה בחוק ההסדרים מתקיים דיון מקדים בין יו"ר הכנסת לממונה על התקציבים באוצר בנוגע לפיצולו לפני הגשתו לקריאה ראשונה; בשלב הבא חקיקת חלק מסעיפיו נדחית בשנה, ומתבצעת בהליך חקיקה רגיל. בכנסת מעריכים כי חלק מהרפורמות שלגביהן תוגש בקשה לפיצול הן חוק המטרו, רפורמת הרגולציה, רפורמת היבוא, רפורמת רישוי עסקים והרפורמה בבנקאות ובשירותי התשלום

03.08.2021, 17:32 | צבי זרחיה

יו"ר הכנסת, ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), סבור שהממשלה צריכה לקצץ בהיקפו של חוק ההסדרים במתכונתו הנוכחית. לוי אמר את הדברים בפגישה שקיים היום (ג') עם יו"ר הקואליציה, ח"כ עידית סילמן (ימינה), וסגנה, ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד). בישיבה נכחה גם היועצת המשפטית של הכנסת שגית אפיק. לפי לוי, חוק ההסדרים שייכנס להצבעה בכנסת לא יהיה זהה לזה שייצא ממנה.

קראו עוד בכלכליסט:

בכל פעם שהכנסת דנה בחוק ההסדרים מתקיים דיון מקדים בין יו"ר הכנסת לממונה על התקציבים באוצר בנוגע לפיצולו לפני הגשתו לקריאה ראשונה ואחריה, כאשר חקיקת חלק מסעיפיו נדחית לשנה שלאחר מכן ומתבצעת בהליך חקיקה רגיל. התהליך הזה צפוי לקרות גם כעת, ובכנסת מעריכים כי חלק מהרפורמות שלגביהן תוגש בקשה לפיצול - מאחר שאינן תלויות ישירות ובאופן מהותי בתקציב 2022-2021 - הן חוק המטרו, רפורמת הרגולציה, רפורמת היבוא, רפורמת רישוי עסקים והרפורמה בבנקאות ובשירותי התשלום. בכנסת טוענים עוד כי לא ניתן להעביר בתוך זמן קצר את חוק ההסדרים במתכונתו הנוכחית, המשתרע על פני כ-300 עמודים.

משרד האוצר צפוי להניח על שולחן הכנסת את הצעת התקציב לשנים 2022-2021 ואת חוק ההסדרים ב-31 באוגוסט, וההצבעה בקריאה ראשונה צפויה להיערך ב-2 בספטמבר 2021. עד 14 בנובמבר 2021 תתבקש הכנסת לאשר בקריאה שנייה ושלישית את חוק התקציב ואת חוק ההסדרים. אם התקציב לא יאושר עד מועד זה בקריאה השנייה והשלישית, הכנסת תתפזר וייערכו בחירות בתוך 90 יום, כלומר באמצע פברואר 2022. 

יו"ר הכנסת מיקי לוי, צילום: ערוץ כנסת יו"ר הכנסת מיקי לוי | צילום: ערוץ כנסת יו"ר הכנסת מיקי לוי, צילום: ערוץ כנסת

לאחר שחוק ההסדרים יתקבל בקריאה הראשונה, הוא יועבר לוועדת הכנסת ויפוצל בין הוועדות השונות, להן יידרש זמן רב כדי לדון בכל הרפורמות המוצעות בו. אולם מאחר שהכנסת לא תעבוד במהלך רוב חודש ספטמבר בגלל החגים - לא נותרו מספיק ימים כדי לדון ולאשר הן את חוק התקציב והן את חוק ההסדרים במשק.

בתוך כך החקלאים דורשים לפצל מהחוק את הרפורמה בחקלאות ולחוקק אותה בנפרד. דרישתם נתמכת על ידי חברי כנסת מסיעות העבודה, כחול לבן, יש עתיד ומרצ. בעקבות דרישתה של יו"ר מפלגת העבודה, שרת התחבורה מרב מיכאלי, נפגש היום שר החקלאות עודד פורר עם ראשי ארגוני החקלאים. בפגישה הוחלט על הקמת שני צוותי עבודה שידונו בסוגיית הרפורמה בענף ההטלה ובענף הצומח.

תגיות