אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פאוול: הפד צפוי לצמצם את רכישות האג"ח לפני סוף השנה צילום: AP

פאוול: הפד צפוי לצמצם את רכישות האג"ח לפני סוף השנה

יו"ר הפדרל ריזרב אמר היום בכנס ג'קסון הול כי העלאות ריבית אינן בפתח. הוא ציין כי הוא מודאג מהשפעת התחלואה על התעסוקה. לדברי רפאל בוסטיק, נשיא הפדרל ריזרב באטלנטה: "הקטנת רכישות האג"ח מאוקטובר - צעד הגיוני"

27.08.2021, 17:14 | חדשות חוץ

יו"ר הפד ג'רום פאוול אמר היום כי הבנק המרכזי בארצות הברית צפוי להתחיל לצמצם את רכישות האג"ח לפני סוף השנה. עם זאת פאוול ציין כי העלאות ריבית אינן בפתח משום שיש עוד דרך לעשות לפני שהכלכלה תגיע לתעסוקה מלאה. פאוול דיבר בכינוס השנתי ג'קסון הול של הבנק הפדרלי, שנערך השנה באופן וירטואלי. עוד אמר יו"ר הפד כי הוא מודאג מהשפעת התחלואה על מצב התעסוקה.

בנוגע לרכישות האג"ח, אמר פאוול כי הכלכלה הגיעה לנקודה שבה אינה זקוקה עוד לתמיכה הזו. המשמעות היא כי הפד יתחיל לצמצם את כמות האג"ח שהוא רוכש מדי חודש לפני סוף השנה, כל עוד ההתקדמות הכלכלית תימשך. יו"ר הבנק הפדרלי חידד בדבריו כי העיתוי והקצב של ההפחתה הקרובה אין בהם כדי לרמז או לסמן על העיתוי של הורדת הריבית, שבנוגע אליו ניסחו בפד מבחן שונה ומחמיר יותר.

פאוול הוסיף כי בעוד האינפלציה באופן עקבי סביב היעד שהגדיר הפד 2%, "יש לנו הרבה אדמה לכסות" לפני שנגיע לתעסוקה מקסימלית בטרם תועלה הריבית. פאוול הקדיש קטע נרחב בנאום שבו הסביר מדוע הוא עדיין לחשוב שהעלייה הנוכחית באינפלציה היא חולפת ותיפול בסופו של דבר לרמת היעד.

פאוול ציין כי זן הדלתא של נגיף הקורונה "מהווה סיכון לטווח קצר" לחזרה לתעסוקה מלאה, אך הוא התעקש כי "הסיכויים טובים להמשך ההתקדמות לקראת תעסוקה מקסימלית". הוא הוסיף כי חלק מהגורמים שדחפו את האינפלציה לעלייה מתחילים לרדת, אם כי כמה נשיאי פד אזוריים אמרו ל-CNBC בימים האחרונים כי הם רואים לחץ מתמשך במחוזותיהם. "האינפלציה ברמות האלה היא כמובן סיבה לדאגה, אבל החשש הזה מתמתן על ידי מספר גורמים המצביעים על כך שסבירות גבוהה שקריאות אלה עשויות להיות זמניות", אמר.

לאחר דבריו של פאוול העליות בוול סטריט התחזקו.


יו"ר הפד ג יו"ר הפד ג'רום פאוול | צילום: איי אף פי יו"ר הפד גקראו עוד בכלכליסט:

מוקדם יותר היום אמר רפאל בוסטיק, נשיא הפדרל ריזרב באטלנטה, בראיון ל-CNBC כי  כלכלת ארצות הברית "קרובה מאוד" למצב שבו ניתן היה להתחיל בהקטנת רכישות הנכסים על ידי הבנק המרכזי, אולם "הרבה תלוי במה שיקרה בחודשים הקרובים".

בוסטיק אמר בראיון כי הוא ממוקד במצב בשוק העבודה. לדבריו, אם מספר המשרות החדשות ימשיך לגדול בקצב שנרשם בקיץ, אז "ניתן יהיה להתקדם". המשמעות היא שבוסטיק מעדיף להמתין לפגישת קובעי המדיניות בפד, שתיערך בנובמבר. בכירים אחרים בבנק המרכזי לוחצים להתחיל להקטין את הרכישות כבר בספטמבר.

הפד רוכש כיום אג"ח ונכסים אחרים בהיקף של 120 מיליארד דולר בחודש. בוסטיק הוסיף כי אינו סבור שהקטנת הרכישות תפגע בשווקים הפיננסיים.


רפאל בוסטיק, גטי רפאל בוסטיק | גטי רפאל בוסטיק, גטישיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות