אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך לחדש את התו הירוק ומי פטור מבידוד בחזרה מחו"ל? המדריך המעודכן נתב"ג | צילום: יריב כץ

שאלות ותשובות

איך לחדש את התו הירוק ומי פטור מבידוד בחזרה מחו"ל? המדריך המעודכן

הרחבת מבצע החיסון השלישי לבני יותר מ-12 הוביל לשינויים נרחבים בהנחיות משרד הבריאות בנוגע לתו הירוק ולשבים מחו"ל. ynet עושה סדר בעדכונים האחרונים בעקבות ההצהרה של בכירי המשרד: לכמה זמן יהיה התו הירוק בתוקף, מה קורה עם הבדיקות בנתב"ג ומה עם חיסון שני למחלימים?

29.08.2021, 23:07 | נינה פוקס, ynet

בכירי משרד הבריאות הודיעו היום (א') על שינויים נרחבים בתוכנית המאבק בקורונה. במסגרתם, הוכרז על פתיחת מבצע החיסון השלישי מגיל 12 ופטור מבידוד למחוסנים שחוזרים מחו"ל.  שאלות ותשובות על ההנחיות החדשות וההגבלות המעודכנות.

מי יכול לקבל את המנה השלישית של החיסון נגד קורונה? בני יותר מ-12, אם עברו חמישה חודשים מעת קבלת החיסון השני.  

מהו פרק הזמן הנדרש בין החיסונים? מנת החיסון השנייה תתקבל 21 יום לאחר הראשונה. המנה השלישית תתקבל חמישה חודשים אחרי המנה השנייה. 


חיסון לקורונה בפתח תקוה, צילום: יריב כץ חיסון לקורונה בפתח תקוה | צילום: יריב כץ חיסון לקורונה בפתח תקוה, צילום: יריב כץ


האם יש כוונה לחסן במנת שנייה גם מחלימים מקורונה? לשאלת ynet ענה מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש: "אנחנו עדיין בודקים את הנתונים בנוגע למחלימים, לא בטוח שיש צורך בחיסון שני. נחליט בהמשך, שזה לא בעוד הרבה זמן". פרופ' אש הדגיש כי בשלב זה מחלימים שקיבלו מנת חיסון אחת "מוגנים היטב".

התו הירוק המעודכן

מה צריך לעשות כדי לתקף את התו הירוק? על פי ההנחיות החדשות, בכדי לתקף את התו הירוק שברשותם, על המחוסנים במנה שנייה שעברו יותר מחמישה חודשים מאז שהתחסנו - להתחסן במנה שלישית עד 1 באוקטובר. כעבור שבוע, יאושר התו הירוק מחדש.

מי יהיה זכאי לתו ירוק החל מ-1 באוקטובר? אדם שהתחסן בשתי מנות חיסון וטרם חלפו שישה חודשים ממועד קבלת מנת החיסון השנייה, אדם שחלה וטרם עברו שישה חודשים מאז שהחלים, ואדם שהחלים מהמחלה וקיבל מנת חיסון אחת. החלטה סופית בנוגע לחולים שעברה חצי שנה מאז החלמתם טרם התקבלה. 

מאיזה גיל חל התו הירוק? החל מגיל שלוש.

מי יממן את בדיקות הקורונה לילדים עד גיל 12 שטרם יכולים להתחסן ומעוניינים להשתתף באירועים?  המדינה.

מי יממן את הבדיקות לבני יותר מ-12 שלא התחסנו או החלימו ומעוניינים להשתתף באירועים?  מי שלא התחסן מבחירה ייאלץ לשאת בעלויות הבדיקות.

לכמה זמן התו הירוק יהיה בתוקף? בעבור אדם שהתחסן בשלוש מנות, למשך חצי שנה ממועד קבלת החיסון השלישי. בעבור מי שהתחסן בשתי מנות, למשך חצי שנה ממועד קבלת החיסון השני. בעבור אדם שהחלים התו הירוק יהיה תקף למשך חצי שנה ממועד אישור ההחלמה, ובעבור אדם שהחלים וקיבל מנת חיסון - התו הירוק יהיה תקף למשך חצי שנה ממועד החיסון.

מה הקנס בגין הפרת הנחיות התו הירוק?  קנס בסך אלף שקלים לאדם שאינו מחוסן או מחלים שנכנס למקום שפועל בתו ירוק; קנס בסך עשרת-אלפים שקלים למקום שצריך לפעול תחת התו הירוק ולא בודק את האישורים בכניסה למקום; קנס בסך 3,000 שקלים למקום שפועל תחת התו הירוק ולא הציב שלט בעניין חובת הכניסה בהצגת תו ירוק; קנס בסך אלף שקלים לעסק שהכניס אדם שלא עטה מסכה, או נתן לו שירות.

הנחיות חדשות לחוזרים מחו"ל

מי יהיה זכאי לפטור מבידוד בחזרה לארץ ממדינות צהובות וכתומות? החל מיום שישי ה-3 בספטמבר יהיה פטור מבידוד אדם שהתחסן בשלוש מנות, אדם שהתחסן בשתי מנות חיסון וטרם חלפו שישה חודשים ממועד קבלת מנת החיסון השנייה, אדם שחלה וטרם עברו שישה חודשים מאז שהחלים, ואדם שהחלים מהמחלה וקיבל מנת חיסון אחת. זאת, בכפוף לתוצאה שלילית בבדיקת קורונה עם החזרה לארץ.

מה נדרש מהחוזרים ממדינות אלו שאינם בעלי תו ירוק החל מיום שישי? הם יידרשו בבידוד מלא. 

מה בנוגע מדינות אדומות? חל איסור יציאה ליעדים אלה, למעט מי שקיבל אישור מיוחד מוועדת חריגים. כלל החוזרים מיעדים אלה נדרשים לבידוד מלא. 


בדיקת קורונה בנתב"ג, AFP בדיקת קורונה בנתב"ג | AFP בדיקת קורונה בנתב"ג, AFP


באילו מצבים ניתן לטוס למדינות אדומות? באישור וועדת חריגים בלבד לצורך יציאה למקום מגורים קבוע או צורך הומניטרי חריג כגון טיפול רפואי חיוני שאינו סובל דיחוי. כמו כן, יוכלו לצאת ספורטאים מקצועיים לצורך תחרות באישור מנכ"ל משרד התרבות והספורט; אנשים היוצאים לצורך חיוני הנוגע ליחסי החוץ של ישראל או ביטחון המדינה באישור מנכ"ל משרד החוץ, משרד הביטחון, או משרד ראש הממשלה ושליחים רשמיים של אחד המוסדות הלאומיים באישור משרד העלייה והקליטה.

מה העונש למי שיטוס למדינה אדומה ללא אישור? קנס בסך 5,000 שקלים.

מהם צבעי המדינות המעודכנים?  ניתן להתעדכן כל העת בצבעי המדינות באתר משרד הבריאות. 

מה נדרש מכלל החוזרים מחו"ל לישראל? בשהייה בחו"ל יותר מ-72 שעות יש לבצע בדיקת PCR במהלך 72 השעות שלפני ההמראה לישראל. ההמראה תתאפשר רק בהצגת תוצאה שלילית הכתובה באנגלית, ובה יצוין מספר הדרכון של הנוסע. הוראה זו מחייבת את כלל הנכנסים לארץ, בכל גיל, כולל מחוסנים ומחלימים. 

בטיסת קונקשן שבה זמן ההמתנה בין הטיסה הראשונה לטיסה שנוחתת בישראל הוא יותר מ-24 שעות, יש לבצע את הבדיקה במהלך 72 השעות שלפני המראת הטיסה לישראל. בנוסף, יש למלא טופס הצהרת כניסה לישראל במהלך 24 השעות שלפני ההמראה לישראל. 

כמו כן, יש לבצע בדיקת PCR נוספת בשדה התעופה עם הנחיתה. עלות הבדיקה למשלמים מראש היא 80 שקלים ועלות הבדיקה למשלמים בשדה התעופה היא מאה שקלים.

אפשר להיכנס לישראל ללא בדיקה? אפשר להגיש בקשה לוועדת חריגים לכניסה לישראל ללא ביצוע בדיקה, רק מסיבות הומניטריות או אם קיים קושי ממשי בנגישות לבדיקות.

מה העונש בגין הפרת בידוד?  הפרת צו בידוד בית עשויה להסתכם באישום פלילי שתוצאתו עד שבע שנות מאסר אם נעשה במזיד, ועד שלוש שנות מאסר אם נעשה בהתרשלות. 

מה דורשת יציאה מהארץ?  אדם ששהה בישראל יותר מ-72 שעות יצטרך להציג לפני הטיסה תעודת התחסנות או החלמה ישראלית, או לחלופין תוצאת בדיקת PCR שלילית שנעשתה ב-72 השעות שלפני ההמראה מישראל. ההמראה תתאפשר רק בהצגת תוצאה שלילית. על המסמך להיות כתוב באנגלית, ויצוין בו מספר הדרכון של הנבדק.

בנוסף, יש למלא טופס הצהרת יציאה מישראל ב-24 השעות שלפני היציאה מישראל. בטופס יש למלא פרטים אישיים של הנוסעים הנלווים, והצהרה שלא לבקר במדינה המוגדרת ברמת סיכון מרבית, אלא באישור מוועדת חריגים. רק אזרחים ותושבים ישראלים מעל גיל 16 מחויבים במילוי הטופס.

תגיות