אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בריטניה: ג'ונסון רוצה מס בריאות שיפר את הבטחת הבחירות שלו צילום: אם סי טי

בריטניה: ג'ונסון רוצה מס בריאות שיפר את הבטחת הבחירות שלו

רה"מ הבריטי מבקש לאשר היום מס על הכנסות בגובה של 1.25% שנועד לשפר את מערכות הבריאות והרווחה במדינה. המס השנוי במחלוקת צפוי להוביל לגיוס של 36 מיליארד ליש"ט ב-3 השנים הקרובות. ג'ונסון: "הממשלה בראשותי לא תתחמק מהחלטות קשות"

07.09.2021, 17:07 | חדשות חוץ

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון מתכוון להעלות היום מסים כדי לממן את העלויות הנוסקות של מערכות הבריאות והרווחה במדינה. העלאת המסים מהווה הפרה של הבטחת בחירות של ג'ונסון, ונחשבת לשנויה במחלוקת.

קראו עוד בכלכליסט:

באמצעות העלאת מסים מבקש ג'ונסון לחזק את מערכת התמיכה הסוציאלית המתקשה של בריטניה, שעלויותיה צפויות להכפיל את עצמן לאור הזדקנות האוכלוסיה בשני העשורים הקרובים. לדבריו, המהלך אמור להוביל לגיוס 36 מיליארד ליש"ט בשלושת השנים הקרובות, כאשר על פי הממשלה הבריטית סכום זה יופנה ישירות למערכות הבריאות והרווחה.

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון | צילום: רויטרס ראש ממשלת בריטניה בוריס ג

במשך שנים מנסים פוליטיקאים בריטים למצוא דרכים לחזק את מערכות הבריאות והרווחה בבריטניה, ומספר ראשי ממשלה פשוט התחמקו מהנושא כי חששו שהדבר יכעיס את המצביעים ויצית נגדם מרד מתוך המפלגות שלהם. 

בכוונתו של ג'ונסון להטיל מס בגובה 1.25% שיחול על הכנסות החל מחודש אפריל הקרוב. מס בשיעור זהה יוטל על דיבידנדים של בעלי מניות. הטלת המס תתחיל דרך העלאת שיעור הביטוח הלאומי, ותהפוך למס נפרד על הכנסות החל מ-2023. 

בכירים בממשל ג'ונסון אישרו היום את התכנית, שצריכה עדיין לזכות לאישור של הפרלמנט. לאחר אישור זה, אמורים ג'ונסון, שר האוצר שלו רישי סונק, ושר הבריאות סג'יד ג'אביד לערוך לאחר מסיבת עיתונאים בנושא.

"עלינו לפעול עכשיו כדי להבטיח שמערכות הבריאות והרווחה שלנו מקבלות מימון ארוך טווח כדי להילחם בקורונה ולהתחיל לטפל בנושאים שנזנחו", צפוי ג'ונסון לומר לפרלמנט על פי קטעים מהנאום שפורסמו על ידי משרדו. "הממשלה בראשותי לא תתחמק מההחלטות הקשות הנחוצות כדי לתת לחולים את הטיפול שהם צריכים, ולתקן את מערכת הסעד הסוציאלי השבורה שלנו".

כמו מנהיגים מערביים רבים אחרים, ג'ונסון עומד בפני דרישות להוציא יותר על רווחה למרות ששיעור ההלוואות של ממשלתו התנפח לכדי 14.2% מהתפוקה הכלכלית של המדינה – רמה שנראתה לאחרונה רק בסוף מלחמת העולם השנייה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות