אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סערה בגרמניה: חקירה נגד יחידת המודיעין הפיננסי שבאחריות שר האוצר צילום: רויטרס

סערה בגרמניה: חקירה נגד יחידת המודיעין הפיננסי שבאחריות שר האוצר

שר האוצר אולף שולץ, המועמד המוביל לתפקיד הקנצלר מטעם המפלגה הסוציאל-דמוקרטית בגרמניה, אחראי על הסוכנות הממשלתית למניעת הלבנת הון. אנשי משרד התובע הכללי הגרמני פשטו על משרדי האוצר והמשפטים לבדיקה מדוע לא טופלו תשלומים חשודים לאפריקה

10.09.2021, 12:53 | חדשות חוץ

אנשי משרד התובע הכללי הגרמני פשטו אתמול (ה') על משרדי האוצר והמשפטים כחלק מחקירה נגד הסוכנות הממשלתית למניעת הלבנת הון - יחידת המודיעין הפיננסי, שמנסה להתמודד עם פשעים פיננסיים בגרמניה ומחוץ לה.


קראו עוד בכלכליסט:


יחידת המודיעין הפיננסי מסונפת למשרד האוצר ונמצאת תחת פיקוחו של שר האוצר אולף שולץ, המועמד לתפקיד הקנצלר מטעם המפלגה הסוציאל-דמוקרטית. החקירה בוחנת האם נאמר ליחידה להתעלם מאזהרות הנוגעות לתשלומים חשודים לאפריקה.


משרד האוצר בגרמניה. פשיטה של התובע הכללי, צילום: גטי משרד האוצר בגרמניה. פשיטה של התובע הכללי | צילום: גטי משרד האוצר בגרמניה. פשיטה של התובע הכללי, צילום: גטי

משרד האוצר והרגולטור הפיננסי, הכפופים שניהם לשולץ, נמצאים תחת בדיקה בעקבות כך שלא זיהו בעיות בחברת התשלומים Wirecard, שהתמוטטה בשנה שעברה בעקבות חשיפת הונאת התאגידים הגדולה ביותר בגרמניה.

הפשיטות מגיעות ברגע מכריע עבור שולץ, אשר סקרי דעת קהל מראים שיש לו סיכוי טוב להפוך לקנצלר גרמניה בבחירות שיתקיימו ב-26 בספטמבר. שולץ הדף את הביקורת מצד המחוקקים בעקבות הפשיטות. "זהו סיכון ביטחוני לגרמניה", אמר המחוקק פאביו דה מאסי. "אנחנו צריכים משטרה פיננסית עם מומחיות בפלילים. גרמניה היא גן עדן לפושעים". 

שולץ התייחס לנושא במהלך קמפיין בחירות בפוטסדאם ואמר כי חיזק את כוח האדם בצוות סוכנות המודיעין הפיננסי לכמעט 500 איש מ-165 והשקיע רבות בהצטיידות טובה יותר. בנוסף הביע את תסכולו מהפשיטות ואמר כי התובעים יכלו קודם "להעלות את טענותיהם בכתב". מסוכנות המודיעין הפיננסי סירבו להתייחס לטענות.

הבדיקה מגיעה בזמן שפעולותיה של גרמניה נגד הלבנת הון נמצאות בבדיקה של כוח המשימה הפיננסי (FATF), גוף עולמי המקבץ מדינות מארצות הברית ועד סין, במטרה להתמודד עם פשעים פיננסיים. הסוכנות הגרמנית למודיעין פיננסי נאבקת זמן רב על מנת לעמוד בקצב של עשרות אלפי האזהרות המונחות על שולחנה הנוגעות לחשדות הקשורים בהעברות כספים. 

דובר הפרקליטות אמר כי החקירה נפתחה לאחר קבלתן של תלונות רבות על כך שהסוכנות למודיעין פיננסי לא פעלה בעקבות עסקאות חשודות בסך מיליוני אירו בהעברת כספים, בין היתר גם לאפריקה, בין השנים 2018 ל-2020. לדבריו, החיפוש במשרדים הממשלתיים בוצע במטרה לבדוק האם נאמר לסוכנות להתעלם מתזרים הכספים החשוד. התובעים אמרו כי הסוכנות קיבלה התראות מבנקים בגלל חששות שהכסף המועבר קשור לסחר בנשק וסמים ומימון טרור, ואמרו כי למרות שהסוכנות קיבלה את הדו"ח היא לא העבירה אותו לגורמי אכיפת החוק. 

בנוסף אמרו התובעים כי הם גם בוחנים את העובדה שמאז שהסוכנות קיבלה לידה את השליטה על החקירות הנוגעות בהלבנת הון בשנת 2017, הדיווחים על פעילות חשודה ירדו באופן דרסטי. הם אמרו שחיפושים קודמים בסוכנות חשפו כי התקיימה תקשורת נרחבת עם המשרדים בהם נערכו החיפושים.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות