אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כל הנתונים: כך השפיע החיסון השלישי על התחלואה בישראל אלכס קולמויסקי

כל הנתונים: כך השפיע החיסון השלישי על התחלואה בישראל

ברקע החלטת ה-FDA להמליץ בשלב זה על חיסון שלישי רק לבני 65 ומעלה, הנתונים מישראל מראים כי החיסון באמת מציל חיים: בבתי החולים מאושפזים 661 חולי קורונה במצב קשה – 435 מהם (68%) לא התחסנו כלל, רק 54 קיבלו את שלוש מנות החיסון. אף ישראלי בן פחות מ-60 שקיבל את מנת הבוסטר לא נפטר בחודש האחרון

18.09.2021, 19:56 | ירון דרוקמן, אדיר ינקו, ynet

בעוד שוועדת מומחי מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) החליטה להמליץ פה אחד על מתן מנת החיסון השלישית בשלב זה רק לבני 65 ומעלה ולקבוצות בסיכון גבוה למחלה קשה, הנתונים מישראל חושפים שהחיסון באמת מציל חיים. על פי נתוני משרד הבריאות שעודכנו לפני כניסת השבת, יותר מ-68% מחולי הקורונה המאושפזים במצב קשה בישראל לא התחסנו בכלל. מנגד, 8.4% מהחולים קשה קיבלו שלוש מנות חיסון והיתר מנה אחת או שתיים.  


קראו עוד בכלכליסט:


נכון לעדכון האחרון, בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 661 חולי קורונה במצב קשה. 435 מהם לא התחסנו בכלל, ומנגד 54 קיבלו את מנת החיסון השלישית. כ-40% מהחולים קשה הם בני פחות מ-60. 

בקרב החולים שמצבם קשה, בני 60 ומעלה, 228 אינם מחוסנים, 100 מחוסנים ללא מנת דחף ו-47 מחוסנים עם מנת דחף. כלומר כ-61% מהחולים הקשים בני 60 ומעלה לא התחסנו כלל, למרות ששיעורם בקרב גילים אלה – כך לפי משרד הבריאות – עומד על 8% בלבד. 

מנגד, 12.5% מהחולים קשה בני 60 ומעלה קיבלו את מנת הדחף – למרות ששיעורם באוכלוסייה הוא כ-75%. לפי משרד הבריאות, הסיכוי לפתח תחלואה קשה אצל בני 60 ומעלה גבוה פי 37 אצל לא מחוסנים, מאשר כאלו שהתחסנו שלוש פעמים נגד קורונה. 

חיסון נגד קורונה בפתח תקוה, יריב כץ חיסון נגד קורונה בפתח תקוה | יריב כץ חיסון נגד קורונה בפתח תקוה, יריב כץ


בקרב החולים קשה הצעירים יותר – 78.5% לא התחסנו כלל. מנגד, 2.5% בלבד התחסנו במנת הדחף. היתר מחוסנים בשתי מנות חיסון. מהנתונים עולה כי החולה הקשה הצעיר ביותר הוא בקבוצת הגיל 12 עד 15 – והוא אינו מחוסן. 

גם בקרב הנפטרים יש הבדלים גדולים בין מחוסנים ללא מחוסנים. מתחילת החודש נפטרו 52 חולי קורונה שחוסנו בשלוש מנות החיסון – כולם בני 60 ומעלה. בתקופה זו נפטרו 121 חולי קורונה שקיבלו שתי מנות חיסון – שבעה מהם בני 60 ומטה שהיו מחוסנים בשתי מנות חיסון. מספר הנפטרים שלא חוסנו כלל החודש עומד על 208 – 22 מהם בני 60 ומטה. משרד הבריאות לא פרסם נתונים על 11 חולים נוספים שנפטרו. 

פרופ' אש על המלצת המומחים: "התו הירוק יוגבל כמתוכנן"

אף שבארה"ב המליצו על חיסון בני 65 ומעלה, בישראל הסבירו שאין דמיון בין מצב התחלואה בארה"ב לזה שבארץ. מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש אמר הבוקר ל-ynet כי "נפעל בהתאם למדיניות ולהחלטות שקיבלנו, והמתווה החדש של התו הירוק שתוכנן לצאת לפועל ב-1 באוקטובר ייעשה על פי התוכנית המקורית". הוא הוסיף: "מצב התחלואה בישראל שונה מאשר בארה"ב, וההחלטות שהתקבלו כאן תואמות את המצב האפידמיולוגי כאן ובמיוחד נוכח העובדה שאנחנו רואים באופן חד-משמעי ירידה בשיעור החיסוניות וההגנה, גם בקרב צעירים שהתחסנו לפני למעלה מחצי שנה במנה הראשונה והשנייה".


מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור נחמן אש, צילום: דנה קופל מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור נחמן אש | צילום: דנה קופל מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור נחמן אש, צילום: דנה קופל


אתמול הכריז משרד הבריאות כי יותר מ-3 מיליון ישראלים התחסנו בשלוש מנות החיסון. כלומר יותר ממחצית מאלו שהתחסנו בשתי מנות חיסון, גילו אחריות והגיעו לקבל גם את מנת הדחף. 

מתוך 2.5 מיליון הישראלים שקיבלו שתי מנות חיסון, אך טרם באו לקבל את המנה השלישית - כמיליון ישראלים שקיבלו את מנת החיסון בחמשת החודשים האחרונים ולא עבר זמן מספיק על מנת שיקבלו גם את מנת הדחף. כך שנותרו כ-1.5 מיליון ישראלים שהתחסנו פעמיים, והם זכאים לקבל את מנת החיסון השלישית אך טרם הגיעו לקבל אותה. 

משרד הבריאות פרסם נתונים על אודות שיעור המתחסנים במנה השלישית לפי קבוצות גיל. בקרב בני 90 ומעלה שיעור ההתחסנות במנת הדחף הוא 65.8% ואצל בני 80 עד 89 הנתון גבוה יותר והוא עומד על 75.4%. שיעור המתחסנים הגבוה ביותר במנת הדחף הוא בקרב בני 70 עד 79 והוא עומד על 78.2%. 

מגיל זה, ככל שהגיל יורד, כך שיעור המתחסנים יורד. בקרב בני 60 עד 69 – 70.1% קיבלו את מנת הדחף. אצל בני 50 עד 59 – 57.1%  מהישראלים מחוסנים בשלוש מנות חיסון, וכך גם 46.1% מהישראלים שבנות ה-40 לחייהם, 33.6% מאלו שבשנות ה-30 לחייהם ו-26.6% בלבד אצל ישראלים בשנות ה-20 לחייהם. בקרב בני 16 עד 18 – 17.4% - כלומר אחד מכל שישה – הגיע לקבל את מנת הדחף.שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות