אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כך הצליחו תושבי בבלי בתל אביב למנוע פתיחת סניף גולדה בשכונה צילום: אוראל כהן

כך הצליחו תושבי בבלי בתל אביב למנוע פתיחת סניף גולדה בשכונה

לכלכליסט נודע כי המפקחת על המקרקעין קיבלה את טענותיהם של דיירי בבלי 12, שהסניף יעשה שימוש בשטח משותף ו"יפר את השקט בשכונה"

11.10.2021, 08:12 | אורנה יפת

דיירי שכונת בבלי בתל אביב מנעו פתיחה של סניף רשת גולדה בשכונה. הדיירים ברחוב בבלי 12 ניהלו מאבק משפטי נגד פתיחת הסניף, שהיה אמור לקום במקום סניף בנק הפועלים שנסגר.   

לפני כמה חודשים גילו דיירי הבניין בבבלי 12 כי סניף של גולדה עתיד להיפתח מתחת לדירות שלהם.

קראו עוד בכלכליסט:

בשנות ה־70, כאשר נבנה הבניין, נערך תקנון דיירים של הבית המשותף שלפיו חל איסור להפעיל עסק של ממכר, הפצה ושיווק של מוצרי מזון מסויימים כגון “פלאפל, סטיקייה, מסעדה, דגים, בשר, ירקות, פירות או מכולת”, אך גלידה לא הוזכרה בתקנון. לאחר סגירת סניף הבנק השטח נקנה על ידי שני יזמים שהשכירו אותו לגלידה גולדה, ובמקום נתלו שלטים המבשרים על פתיחת הסניף החדש. הדיירים חששו שהקמת הסניף, שכולל מקומות ישיבה בחוץ, תפר את השקט בשכונה המרוחקת מאזורי בילוי.

הבניין בבבלי 12. גלידה לא הוזכרה בתקנון הבניין, צילום: אוראל כהן הבניין בבבלי 12. גלידה לא הוזכרה בתקנון הבניין | צילום: אוראל כהן הבניין בבבלי 12. גלידה לא הוזכרה בתקנון הבניין, צילום: אוראל כהן

עורכי הדין גיל צבע, משה אשכנזי ואייל ישי ממשרד עו”ד יצחק קירה, צבע ושות’, שייצגו את הדיירים, פנו ללשכת המפקחת על המקרקעין דגנית קציר־ברין, בבקשה דחופה לצו מניעה. הדיירים טענו כי הנתבעות, חברת יודיטקס בע”מ וחברת סוניטקס טריידינג בע”מ, השכירו את הדירה שלהן לצד שלישי מתוך ידיעה וכוונה שיופעל בה סניף גולדה, אף שהשימוש בדירה לצורך הפעלת עסק מזון מנוגד לתקנון הבניין האוסר הפעלת עסקי מזון. 

מנגד, הנתבעות טענו כי רכשו נכס שמיועד למסחר וכי רשימת העסקים שנאסרה בתקנון היא ‘רשימה סגורה ומוגבלת’ ולא מוזכר ברשימת התקנון איסור על ממכר גלידה, ועל כן השכרת הדירה לשם הפעלת סניף של רשת גולדה במקום אינה מנוגדת לתקנון.

המפקחת קבעה כי פרשנות הסעיף בתקנון מובילה למסקנה כי לא ניתן להפעיל בבית המשותף עסק לממכר כל סוג של מזון, ונתנה צו מניעה קבוע אשר אוסר על רשת גולדה או בעלי הנכס לפתוח חנויות לממכר מזון בדירה. “הביטוי ‘גלידה’ או הכנת גלידה לא נכללו במפורש בתקנון. עם זאת, בתקנון נעשה שימוש במונחים אחרים ‘רחבים’ (יחסית): סטיקייה, מסעדה ומכולת. אלו כוללים שלילת אפשרויות מכירה של סוגי מזון שונים ונוספים על אלו שבתקנון. 

המפקחת קציר־ברין הגדילה ועשתה סיור בסניף גלידה גולדה בכוכב הצפון הסמוך, וכן בבניין המגורים בשכונת בבלי. קציר־ברין קבעה כי מקומות הישיבה בגלידה יעשו שימוש בשטח המשותף לדיירים, ובשבוע שעבר פסקה לטובת דיירי הבניין. היא קיבלה את טענותיהם כי פתיחת הסניף מהווה הפרה של תקנון הבית המשותף, ואסרה על גולדה לפתוח סניף.

מרשת גולדה נמסר, ״החברה אינה צד בהליך המשפטי המתנהל מול בעל הנכס אשר השכיר לזכיין את הנכס למטרת הפעלת חנות גלידה. החברה לומדת את ההחלטה ומשמעויותיה ותפעל כמובן בהתאם להחלטות הערכאות המשפטיות המוסמכות".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות