אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עצת הזהב של וורן באפט לסטודנטים בראשית הקריירה וורן באפט 2019 | צילום: AP

עצת הזהב של וורן באפט לסטודנטים בראשית הקריירה

"העדיפו קריירה שתגרום לכם סיפוק, על פני קריירה שתבטיח הכנסה גבוהה" - כך כתב באפט במכתב השנתי שלו לבעלי המניות של ברקשייר האת'וויי, והביא כדוגמא אותו ואת שותפו צ'רלי מאנגר: "במשך שנים הסיפוק מעבודה היה מושג שחמק מאיתנו". באפט בן ה-91 מדורג במקום החמישי ברשימת עשירי העולם

04.03.2022, 17:01 | חדשות חוץ

הטיפ העיקרי של המשקיע המיליארדר וורן באפט לסטודנטים: תעדיפו קריירה שתעניק לכם סיפוק אישי על פני קריירה עם הכנסה גבוהה.


קראו עוד בכלכליסט:


במכתב השנתי שפרסם באפט בשבת לבעלי המניות של ברקשייר האת'וויי, הוא ממליץ לחפש עבודה "כאילו אין שום צורך בכסף". הוא אמנם מודע לכך שהמציאות לא בהכרח מאפשרת זאת, "אך בכל זאת אני קורא לסטודנטים לעולם לא לוותר על המסע, שכן כשהם ימצאו עבודה מהסוג הזה הם כבר לא יגדירו עצמם כ'עובדים'".

וורן באפט, צילום: בלומברג וורן באפט | צילום: בלומברג וורן באפט, צילום: בלומברג

באפט בן ה-91, שלפי פורבס מדורג במקום החמישי ברשימת עשירי העולם עם שווי הון של 114.7 מיליארד דולר, מדבר מניסיון אישי. במכתב למשקיעים, הסביר באפט שהוא ושותפו צ'רלי מאנגר, המכהן כסגן יו"ר ברקשייר, החלו שניהם את הקריירה שלהם כעובדים "במשרה חלקית" בחנות המכולת של סבו בתחילת שנות ה-40 של המאה הקודמת, שם ניתנו להם "משימות משעממות" והם הרוויחו מעט כסף.

גם כשהתרחבו והחלו לעסוק במסחר בני"ע ובמשפטים, "הסיפוק מעבודה המשיך להיות מושג שחמק מאיתנו", סיפר באפט. המצב השתנה רק כשהם גילו "מה אנחנו אוהבים לעשות" בברקשייר, החברה שבאפט רכש ב-1965 והדיח את ההנהלה הקודמת.

באותו זמן, ברקשייר הייתה חברת טקסטיל כושלת. כיום מדובר בחברת השקעות שבבעלותה אחזקות ארוכות טווח בשלל חברות, ביניהן גייקו, Fruit of the Loom, אמריקן אקספרס וקוקה קולה. שווי השוק של החברה עומד על 708.61 מיליארד דולר.

הונה הרב של ברקשייר נובע בעיקר מההצלחה הפיננסית שחוותה בעשורים האחרונים. במכתבו לבעלי המניות, ייחס באפט חלק מההצלחה הזו לגיוס אנשים שהוא ומאנגר אוהבים לעבוד איתם. "אנחנו מעסיקים אנשים הגונים ומיומנים – לא מניאקים", כתב. "שיעור התחלופה של העובדים עומד בערך על אדם בשנה". עוד הוסיף: "עם יוצאים מהכלל מועטים בלבד, אפשר לומר שאנחנו 'עובדים' במשך עשורים רבים עם אנשים שאנחנו אוהבים וסומכים עליהם. זה תענוג ממש".


תגיות