אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחירי הבשר ושמן הזית יירדו? ליברמן פרסם טיוטת צו לביטול מכסים המעדניה | צילום: אוראל כהן

מחירי הבשר ושמן הזית יירדו? ליברמן פרסם טיוטת צו לביטול מכסים

הצו כולל ביטול של המכס על יבוא בשר בקר טרי, נקניקים ומוצרי בשר נוספים ופתיחת מכסה פטורה ממכס ליבוא שמן זית בהיקף של 6,500 טון. לפני מספר ימים פרסם משרד האוצר צו לביטול המכס על דגים

14.03.2022, 18:05 | נורית קדוש

ימים ספורים לאחר שפרסם טיוטת צו להסרת המכס על דגים, מפרסם שר האוצר אביגדור ליברמן להערות הציבור צו המבטל את המכס על יבוא בשר בקר טרי, נקניקים ומוצרי בשר נוספים. בנוסף לכך הצו כולל פתיחת מכסה פטורה ממכס ליבוא שמן זית בהיקף של 6,500 טון.


קראו עוד בכלכליסט:


נתוני האוצר מראים כי מחירי הבשר בישראל גבוהים ב-43% בהשוואה למדינות ה-OECD. באוצר מעריכים כי ביטול המכס על בשר בקר טרי ומוצרי בשר נוספים צפוי להוריד את המחיר לצרכן ולהגדיל את הצריכה. כמו כן ביטול המכס יגדיל את מגוון המוצרים המיובאים לישראל, כך שהצרכן הישראלי יוכל ליהנות ממגוון גדול יותר.

שר האוצר, אביגדור ליברמן, צילום: AP שר האוצר, אביגדור ליברמן | צילום: AP שר האוצר, אביגדור ליברמן, צילום: AP

גם מחירי שמן הזית בישראל גבוהים באופן משמעותי בהשוואה לעולם, כך לפי נתוני האוצר. למשל המחיר בישראל עומד על 34 שקל לליטר שמן זית, כשבספרד המחיר הוא 17 שקל.

מכסות היבוא יחולקו דרך הליך תחרותי על המחיר לצרכן. באוצר מציינים כי מכסות היבוא שחולקו בעבר דרך הליך תחרותי, כגון גבינות, שמן זית ושעועית קפואה, הניבו מחירים הנמוכים בעשרות אחוזים מהמחיר בישראל. כך למשל גבינה קשה שמיובאת דרך הליך תחרותי זולה בכ-25% בהשוואה למחיר המפוקח בישראל.

המהלך יוצא לדרך ארבעה ימים אחרי שפרסם ליברמן צו המבטל את המכס על יבוא דגים טריים, קפואים, מעובדים ומאכלי ים. הצו, שפורסם להערות הציבור, כולל ביטול של המכס על מגוון דגים כגון דניס, לברק, לוקוס, טונה ומאכלי ים נוספים. זאת בעקבות נתונים ולפיהם מחירי הדגים בישראל גבוהים ב-24% בהשוואה למדינות ה-OECD. כיום המכס על יבוא פילה דג טרי עשוי להגיע ל-11 שקל לקילו, ולייקר באופן משמעותי את המחיר לצרכן.

מהשר ליברמן נמסר: "צעד זה הוא המשך לשורה של צעדים שנקטנו בחודשים האחרונים במטרה להיאבק ביוקר המחיה, לעודד תחרות בשוק ולהוזיל את המחירים לצרכן. ביטול המכס על מוצרי הבשר וחלוקת מכסות שמן זית בהליך תחרותי יבטיח הורדת מחירים וחיסכון שיתגלגל חזרה לצרכנים. נמשיך להוריד מחירים ולהיאבק ביוקר המחיה".

שר החקלאות ופיתוח הכפר, עודד פורר, מסר: "אזרחי ישראל זכאים למגוון רחב יותר של מוצרים ומחיר זול יותר. המהלך של הורדת המכסים על בשר ושמן זית הוא משלים למהלכים נוספים שאנו מבצעים במקביל להגדלה משמעותית של התמיכה הישירה בחקלאות הישראלית, קידום סימון ארץ המקור ומענקי השקעות בחדשנות וטכנולוגיה בחקלאות".

תגיות