אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיתון בהייטק או חזרה לשגרה? מסכמים את דו"ח סטארט-אפ ניישן סנטרל צילום: צביקה טישלר

הייטק בפקקים

מיתון בהייטק או חזרה לשגרה? מסכמים את דו"ח סטארט-אפ ניישן סנטרל

פודקאסט "הייטק בפקקים" מציג את המגמות שבלטו ב-2022 ומשרטט תחזית לשנה הנוכחית

12.01.2023, 14:23 | שירות כלכליסט

 

 

השבוע בפודקאסט "הייטק בפקקים": מסכמים שנה

לפני שנדבר על השנה החולפת, כדאי קודם להבין את האנומליה של שנת 2021, שבאופנים רבים הזכירה את בועת הדוט קום. השלטים באיילון והפרסומות המגניבות במרדף אחר עובדים, האופציות, השמפניות וחברות ששוערכו כיוניקורן פחות משנה מאז הקמתן. בסערה המושלמת של יציאה ממשבר הקורונה, ריבית אפסית וכספי סיוע של ממשלות שזרמו לשווקים, שנת 2021 היתה ככל הנראה צעד אחד יותר מדי. ב-2022 התחלנו לראות גיוסים בשווי יורד, תופעה מטרידה ביחס לציפיות מהחברות לצמיחה דרמטית משנה לשנה. ונראה שגם בשנה הנוכחית יהיו עוד גיוסים בשווי יורד ובעוצמות מוגברות.

את הדו"ח השנתי של סטארט-אפ ניישן סנטרל, בשיתוף מכון המחקר SNPI, ניתן לחלק לשניים - המחצית הראשונה של 2022 חיובית ועדיין רוכבת על האדוות של שנת הבועה בהייטק, והמחצית השנייה צנועה יותר ותואמת את המציאות החדשה ואת החזרה לשגרה. בהשוואה לשנה החולפת חלה ירידה של 42% בגיוס הכספים, כשהפינטק והסייבר יורדים אף יותר. הסייבר נתפס לעתים כחסין למיתון, ובפודקאסט הסברנו את הירידה הדרמטית הזו בגיוסים בתחום.

נתונים חשובים נוספים מתוך הדו"ח - יש עדיין כסף רב של קרנות הון סיכון שמחפש השקעה אבל לקרנות קיימות יהיה קשה יותר לגייס כספים, דבר שצפוי להיות מורגש בהשקעות של עוד שנתיים או שלוש. נתון מעודד מתוך הדו"ח הוא שחלה עלייה בהשקעות סיד.

אבי חסון, מנכ״ל סטארט-אפ ניישן סנטרל ולשעבר המדען הראשי, הסביר את התופעה בכך שהחברות החדשות לא מחויביות לציפיות המוגזמות של 2023 וששחקנים שהיו עד כה משקיעים בסבבים מאוחרים יותר החלו להשקיע בסיד.

מיתון בהייטק או חזרה לשגרה? מסכמים את דו"ח סטארט-אפ ניישן סנטרל
 
להאזנה לפודקאסט
לחץ כאןמיתון בהייטק או חזרה לשגרה? מסכמים את דו"ח סטארט-אפ ניישן סנטרל

תגיות