אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הכסף עדיין מחפש השקעה ואין סיבה שמשקיעים ייכנסו לבונקר" צילום: קרן בסמר

הייטק בפקקים

"הכסף עדיין מחפש השקעה ואין סיבה שמשקיעים ייכנסו לבונקר"

אדם פישר, שותף בכיר בקרון בסמר, מסביר באילו השקעות היא מתמקדת כיום, למה הוא כבר לא מדבר על יוניקורן והאם המצב הפוליטי יכול להשפיע על השקעות

26.01.2023, 14:38 | שירות כלכליסט

 

היום בפודקאסט "הייטק בפקקים": מיתון, בועה, או חזרה לשגרה?

אדם פישר, שותף בכיר בקרן הון הסיכון בסמר והנציג של הקרן בישראל, מתארח בפודקאסט ושאלנו אותו אם המצב הפוליטי יכול להשפיע על ההשקעות בהייטק, על שוק התעסוקה בשנה הקרובה ובאילו השקעות הם מתמקדים בבסמר.

אדם אומר שנכון להשנה יש הרבה כסף שמחפש השקעה ואין סיבה שהמשקיעים ייכנסו לבונקרים. מצד שני, באיזון העדין שבין צמיחה לרווחיות, המטוטלת נעה לכיוון רווחיות. עבור חברות מסוימות, שמיצו את המוצר שלהם בשוק בו הן פועלות, המשמעות היא לשנות מיינדסט, לצמצם הוצאות מיותרות ולעבור להתמקדות ברווחיות. עבור אחרות, הדגש הוא עדיין לכיוון צמיחה, אבל עם רווחיות בטווח הנראה לעין. אדם הפסיק להשתמש במונח יוניקורן ומתחיל לדבר על קנטאור - חיה מיתולוגית נוספת, שמסמלת חברות עם רווחים שנתיים חוזרים של 100 מיליון דולר.

השימוש במונח יוניקורן הוא לדעתו מטעה, מכיוון שהוא משקף את השערוך של סבב הגיוס האחרון, והנתון הזה מספר תמונה מאוד חלקית.

השנה אנחנו הולכים לראות יותר ויותר סבבים בשערוך יורד. שמצד אחד משמעותם שחלק מהמשקיעים הפסידו או שלא הרוויחו כסף ומצד שני הדבר מסמל הצלחה גדולה, כי בכדי לגייס סבב בגיוס יורד יש צורך ליישב בין האינטרסים השונים של הדירקטוריון, בין המשקיעים האחרונים בסבבים המתקדמים לבין המשקיעים הראשונים והיזמים. חברה שגייסה בשווי גבוה מדי לא בהכרח תצליח לגייס סבב נוסף וייתכן מצב שמוצרים עובדים עם רווחיות שהצליחו לקלוע לקהל היעד ייאלצו להיגנז.

דיברנו גם על המצב הפוליטי שיכול להשפיע על ההייטק הישראלי באופנים שאין איך למדוד אותם, על שוק העבודה שמעט הצטנן ועל מה אדם מחפש בסטארט-אפים.

"הכסף עדיין מחפש השקעה ואין סיבה שמשקיעים ייכנסו לבונקר"
 
להאזנה לפודקאסט
לחץ כאן"הכסף עדיין מחפש השקעה ואין סיבה שמשקיעים ייכנסו לבונקר"

תגיות