אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכוח העצום בידיים של אלון מאסק מערכת הלווינים סטארלינק של ספייס X | צילום: שאטרסטוק

המרוץ לחלל

הכוח העצום בידיים של אלון מאסק

ספייס X אולי מאחור בתיירות החלל, אבל כבר מעורבת במלחמה באוקראינה; כך מנע מאסק מתקפה על צי רוסיה מול חצי האי קרים

26.09.2023, 06:00 | עומר כביר

בסרטי האקשן הגרנדיוזיים של שנות השמונים והתשעים של המאה הקודמת, אדם אחד כמו סילבסטר סטלון, ארנולד שוורצנגר או סטיבן סיגל היה שקול לצבא שלם. זרקו אותו בלב טריטוריה עוינת עם לא יותר מתת־מקלע וסכין בין השיניים, ובתוך 90 עד 110 דקות הוא כבר ישמיד את צבא האויב, ייקח בשבי את ראש המדינה ויביא שלום לעולם (עד סרט ההמשך, לפחות).

לפני 40 שנה, זו היתה פנטזיה הוליוודית ותו לא. אבל היום, זו מציאות יומיומית בצורה שאפילו גיבורי האקשן האחרונים לא דמיינו. כי היום, לא רק שאדם אחד יכול להשפיע על מלחמות לכאן או לכאן, לחבל ולסנדל את פעילותם של צבאות שלמים, הוא אפילו לא צריך לצנוח בלב ג'ונגל ולהתחיל לירות. כל מה שהוא צריך זה לשבת במשרד ממוזג וללחוץ על כפתור. ולאדם הזה קוראים, בטח כבר ניחשתם, אלון מאסק.

אין לו שרירים מסוקסים, המבטא שלו דרום־אפריקאי ולא אוסטרי, ואין לו בדיוק סקס אפיל של כוכב אקשן. אבל יש למאסק משהו שאותם כוכבים יכלו רק לחלום עליו: מערך עולמי של לווייני אינטרנט שבאוקראינה הפך לרכיב מרכזי ביכולות התקשורת בשדה הקרב של המדינה במלחמתה מול רוסיה ושליטה מוחלטת על איפה הוא פועל ומתי.

הלוויינים הראשונים של מערכת האינטרנט הלווייני סטארלינק (Starlink), חטיבה של ספייס X של מאסק, שוגרו לחלל ב־2019 ומשוגרים כמעט מדי שבוע. כיום יש למאסק יותר מ־4,500 לווייני אינטרנט פעילים במסלול היקפי סביב כדור הארץ, 50% מכלל הלוויינים, שמספקים חיבור לווייני לכ־60 מדינות. השאיפה היא להגיע ל־42 אלף לוויינים, שיספקו כיסוי כלל־עולמי.

אחרי שרוסיה השמידה ביעילות את תשתיות התקשורת המסורתיות הפכה סטארלינק לנכס אסטרטגי מהמעלה הראשונה ובין השאר משמשת את צבא אוקראינה לתאם תקיפות רחפנים ולאיסוף מודיעין. בתי חולים, ארגוני סיוע ועסקים נסמכים גם הם על המערכת לתפקוד השוטף שלהם.

אבל הזמינות של המערכת תלויה ברצון הטוב של מאסק וזה לא תמיד בנמצא כפי שפורסם לאחרונה. לפי הביוגרפיה החדשה על מאסק, שכתב הביוגרף המוערך וולטר אייזקסון (שבין השאר אחראי לביוגרפיה הדפיניטיבית על סטיב ג'ובס), ב־2022 מאסק מנע מתקפה של אוקראינה על צי רוסיה מול חופי חצי האי קרים, כשחסם את סטארלינק באזור וכך מנע הפעלה של רחפנים צבאיים שהסתמכו על החיבור הלווייני לצורך פעילותם. מאסק אישר את הפרטים וכתב ב־X (טוויטר) שאם היה מאפשר את החיבור, "ספייס X היתה מעורבת במהלך מלחמתי משמעותי". אפשר להתדיין האם האמירה של מאסק מדויקת, צבועה או סתם מתעלמת מהמציאות שבה ספייס X כבר מעורבת במלחמה בפועל. אבל זה משני לסוגיה המרכזית: מערכת תקשורת עוצמתית כלל־עולמית, שלאופן שבו היא מופעלת או לא מופעלת יכולות להיות השפעות על אירועים גיאו־פוליטיים בעלי השלכות רחבות, נשלטת על ידי אדם אחד, שבסופו של דבר מפעיל אותה לפי השיקולים העלומים שלו, בלי לתת חשבון לאף אחד אחר.


תגיות