אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג'נט ילן: "לשחרר את הכספים הרוסיים שהוקפאו לטובת סיוע לאוקראינה" שרת האוצר של ארה"ב ג'נט ילן | צילום: AP/Ajit Solanki

ג'נט ילן: "לשחרר את הכספים הרוסיים שהוקפאו לטובת סיוע לאוקראינה"

בהתבטאות חריגה שלה בנושא, שרת האוצר האמריקאית קראה להעביר לאוקראינה 300 מיליארד דולר מתוך הנכסים שהוקפאו על ידי הקואליציה בעקבות פרוץ המלחמה; בין חברות הקואליציה יש מחלוקת בנוגע לחוקיות השימוש בכספים לטובת הסיוע

27.02.2024, 15:27 | חדשוץ חוץ

גנ'ט ילן קוראת להעביר כסיוע לאוקראינה את כספי הבנק המרכזי של רוסיה שהוחרמו על ידי הקואליציה בהיקף של 300 מיליארד דולר. זוהי ההכרזה הברורה והחד משמעית ההראשונה של שרת האוצר האמריקאית בנושא הסבוך.

"זה דחוף והכרחי שהקואליציה תמצא דרך לשחרר את הנכסים המוקפאים הללו על מנת לסייע לאוקראינה במלחמה המתמשכת ובשיקום לטווח ארוך", אמרה ילן, בנאומה בכנס מדינות G-20 בסאו פאולו בברזיל – שם נפגשים השבוע שרי האוצר והנגידים של מדינות הקבוצה.

אני מאמינה שיש קייס חזק, מבחינת החוק הבינלאומי, מבחינה כלכלית ומוסרית להתקדם עם הנושא. זו תהיה תגובה החלטית לאיום הרוסי על היציבות הגלובלית", אמרה עוד ילן.

ארה"ב ובנות הברית שלה הקפיאו נכסים רוסיים שנתפסו מחוץ לרוסיה בהיקף של מאות מיליארדי דולרים בעקבות פלישתה לאוקראינה – כולל שני שליש מהכסף הזר של הבנק המרכזי הרוסי, שנתפסו והוקפאו על ידי האיחוד האירופי.

הכספים מוחזקים ללא שימוש במסגרות שונות בשליטת בנות הברית, בשעה שהמלחמה נכנסה כבר לשנה השלישית. הסיבה לכך היא מחלוקת בין מדיניות הקואלציה, ובין גורמים בכירים בתוך המדינות החברות, בנוגע לחוקיות השימוש בכספים, באופן ספציפי לטובת סיוע לאוקראינה.

בשבועות האחרונים גוברת התמיכה בהעברת הכספים לאוקראינה, בעיקר משום שהבית הלבן לא מצליח לקבל את אישור הקונגרס לחבילת סיוע נוסף למדינה. בה בעת, גורמים בארה"ב חוששים שהעברת הכספים, רובם בדולרים, לטובת המלחמה, עלולה לפגוע בשוויו ובמעמדו של המטבע האמריקאי.

בינתיים, עד לקבלת החלטה על העברת הכספים, או על אישור של הקונגרס בארה"ב על סיוע לאוקראינה, האיחוד האירופי העביר החודש חוק המאפשר להעביר לאוקראינה את הרווחים הנובעים מהכספים המוקפאים. ילן אמרה בנאום שהיא לגמרי תומכת בפעולה כזו.


תגיות