אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב: שיא בגירעון התקציבי - 2.1 טריליון דולר בשמונה חודשים רויטרס

ארה"ב: שיא בגירעון התקציבי - 2.1 טריליון דולר בשמונה חודשים

הגירעון באוקטובר 2020 עד מאי 2021, שמונת החודשים הראשונים של השנה הפיסקאלית 2021 שמסיימת בסוף ספטמבר, היה גבוה ב-200 מיליארד דולר מזה שנרשם בתקופה המקבילה בשנה הפיסקאלית הקודמת

10.06.2021, 21:49 | חדשות חוץ

הגירעון בתקציב הפדרלי בארה"ב התרחב לשיא של 2.1 טריליון דולר בשמונת החודשים הראשונים של השנה הפיסקאלית (ה-1 באוקטובר 2020 עד ה-30 בספטמבר 2021) - כך מסר היום (ה') משרד האוצר האמריקאי. זאת לעומת גירעון של 1.9 טריליון דולר באותה התקופה בשנה שעברה, מדווח מרקטווץ'. במאי, הגירעון התכווץ ל-132 מיליארד דולר, לעומת 399 מיליארד דולר במאי 2020, כשהממשלה הרחיבה במהירות את הוצאותיה כדי להתמודד עם מגפת הקורונה.


קראו עוד בכלכליסט:


מומחים מעריכים כי הגירעון צפוי לשבור שיא שנתי לאחר השיא שנקבע בשנה שעברה - 3 טריליון דולר. ברקע, הוועדה לתקציב פדראלי אחראי, ועדת פיקוח עצמאית על התקציב, קראה לקונגרס לוודא שכל חקיקה עתידית תשולם. אולם זה לא סביר שהקונגרס יישמע לעצה הזו. רק אתמול (ד'), חשפו המתונים בבית הנבחרים תוכנית של 1.25 טריליון דולר להשקעה בתשתיות במשך שמונה שנים, מבלי תכנון לגביית מס עבורה. הדמוקרטים נותרים מפוצלים בנוגע לסוגיית המסים, בעוד שהרפובליקנים מתנגדים בתוקף לכל עלייה בשיעורי המס. כלכלנים מציינים כי כל הוצאה שתועבר במסגרת חבילת התשתיות לא תיחשב בשנת הכספים הזו שמסתיימת ב-30 בספטמבר. 


נשיא ארה"ב ביידן בחודש שעבר, בלומברג נשיא ארה"ב ביידן בחודש שעבר | בלומברג נשיא ארה"ב ביידן בחודש שעבר, בלומברג


השנה, המסים הפדרליים ליחידים נגבו ב-17 במאי, חודשיים לפני מועד הגבייה בשנה שעברה. כתוצאה מכך, הנתונים החודש מראים תקבולים גבוהים בהרבה לעומת השנה הקודמת. בשמונת החודשים הראשונים של שנת הכספים 2021, התקבולים עלו ב-29% ואילו ההוצאות עלו ב-20%. בחודש מאי, התקבולים עלו ב-167% בהשוואה לחודש המקביל אשתקד, בעוד שההוצאות עלו ב-4%.

מוקדם יותר היום פרסם משרד העבודה האמריקאי, כי מדד המחירים לצרכן בארה"ב עלה במאי בשיעור המהיר ביותר מזה קרוב ל-13 שנים. המדד, המורכב מסל של מוצרים כולל מזון, אנרגיה, מצרכים, דיור ומגוון של סחורות, עלה ב-5% לעומת השנה שעברה. האנליסטים ציפו לעלייה של 4.7%. זהו שיעור העלייה הגבוה ביותר במדד מאז אוגוסט 2008, אז עלה המדד ב-5.3%,  לפני פרוץ המשבר הפיננסי והמיתון הנלווה.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות