אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

דיווח שוטף

ברגע האחרון: נתניהו קבע שמצעד הדגלים לא יעבור בשער שכם

תפנית רגע לפני תחילת האירוע: רה"מ קיבל את המלצת השב"כ וצה"ל, והחליט בניגוד לדעתם של השר לביטחון הפנים אוחנה ומפכ"ל המשטרה שבתאי כי המצעד המסורתי של יום ירושלים לא יעבור באזור הנפיץ. ערוץ הג'יהאד האיסלאמי עקץ: "ניצחון גדול לאנשי ירושלים. בפעם הראשונה בהיסטוריה ישראל החליטה שלא לאפשר למתנחלים לעבור דרך שער שכם"

10.05.2021, 16:39 | כלכליסט ו-ynet

16:38 - ברגע האחרון: הדרג המדיני קבע כי מצעד הדגלים לא יעבור בשער שכם 

  בשב"כ ובצה"ל הזהירו ממעבר בשער שכם, במשטרה רצו לקיים את האירוע המסורתי במתווה שנקבע מראש - אולם בסופו של דבר הוחלט לשנות את המסלול הנפיץ: המשטרה הודיעה אחר הצהריים (יום ב') כי בהתאם להחלטת הדרג המדיני ובהמלצת גורמי הביטחון, מצעד הדגלים המסורתי ליום ירושלים לא יכלול מעבר בשער שכם. 

ההחלטה על שינוי נתיב המצעד התקבלה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות המלצת השב"כ וצה"ל, ובניגוד לדעת השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה ומפכ"ל המשטרה רב-ניצב קובי שבתאי. 

בנימין נתניהו (ארכיון), צילום: לע"מ בנימין נתניהו (ארכיון) | צילום: לע"מ בנימין נתניהו (ארכיון), צילום: לע"מ

המצעד יוצא לדרך ברקע המהומות הקשות הבוקר ובימים האחרונים במתחם הר הבית. אחרי שמשתתפי מצעד הדגלים התכנסו, תצא התהלוכה תחת אבטחה כבדה של אלפי שוטרים מרחוב קינג ג'ורג', בחלוקה לבנים ולבנות, מבלי לכלול את שער שכם הסמוך למזרח ירושלים. הצועדים יגיעו לכותל המערבי, שם תיערך עצרת הסיום. 

ערוץ התקשורת של הג'יהאד האיסלאמי עקץ: "ניצחון גדול של אנשי ירושלים. בפעם הראשונה בהיסטוריה ישראל החליטה שלא לאפשר למתנחלים לעבור בתהלוכה דרך שער שכם בשל המצב הביטחוני בירושלים". 

הכותל המערבי היום, AP הכותל המערבי היום | AP הכותל המערבי היום, AP

מוקדם יותר נחשף ב-ynet כי שירות הביטחון הכללי וצה"ל הביעו זמן קצר לפני תחילת האירוע את התנגדותם לקיום מצעד הדגלים המסורתי ליום ירושלים במתווה המתוכנן, כפי שאישרה המשטרה.

שער שכם , AFP שער שכם | AFP שער שכם , AFP

אחרי שאתמול כבר הביעו התנגדות, גורמי ביטחון רמי דרג הבהירו היום והדגישו כי מעבר של המצעד בשער שכם של העיר העתיקה עלול לגרום להתקלחות נוספת ומיותרת בנוסף לכל המהומות סביב הר הבית ושייח ג'ראח. הגורמים הבהירו כי אינם מתנגדים לעצם קיום המצעד, אולם המעבר בשער שכם, מיותר ומסוכן בעת הזאת.

16:12 - השב"כ וצה"ל נגד המשטרה: המצעד - לא בשער שכם

שירות הביטחון הכללי וצה״ל הביעו גם בשעות האחרונות את התנגדותם לקיום מצעד הדגלים המסורתי ליום ירושלים במתווה המתוכנן, כפי שאישרה המשטרה.אחרי שאתמול כבר הביעו התנגדות, גורמי ביטחון רמי דרג הבהירו היום והדגישו כי מעבר של המצעד בשער שכם של העיר העתיקה עלול לגרום להתקלחות נוספת ומיותרת בנוסף לכל המהומות סביב הר הבית ושייח ג'ראח. הגורמים הבהירו כי אינם מתנגדים לעצם קיום המצעד, אולם המעבר בשער שכם, מיותר ומסוכן בעת הזאת.

ירושלים שער האריות , עמית שאבי ירושלים שער האריות | עמית שאבי ירושלים שער האריות , עמית שאבי

כפי שנחשף ב"ידיעות אחרונות", זו איננה הפעם הראשונה שהשב"כ חולק על עמדת המשטרה בכל הקשור לאירועים בירושלים. באחרונה התנגד ראש השב"כ, נדב ארגמן, להצבת המחסומים ברחבת שער שכם, פעולה אשר הביאה להתססת השטח - ולבסוף להתקפלות של המשטרה והסרת המחסומים.בשב"כ ובצה״ל סירבו להתייחס לדברים. 

14:40 - המשטרה החליטה: מצעד הדגלים ייערך כסדרו, יעבור בשער שכם

אין שינוי בתוואי "ריקוד הדגלים", על אף יום של מהומות קשות בהר הבית וברחבי ירושלים: במשטרה החליטו כי המצעד המסורתי המתקיים ביום ירושלים יעבור כמתוכנן בשער שכם ובעיר העתיקה. שינוי יהיה בהתאם להערכת מצב, רק אם תהיה התרעה קונקרטית. 

במשטרה הדגישו כי במהלך היום הם ניסו למנוע את התלהטות הרוחות ומנעו מיהודים להיכנס להר הבית. בעימותים עם מתפרעים מוסלמים נפצעו 21 שוטרים. הפלסטינים דיווחו על עשרות רבים של נפגעים, בהם שבעה שמצבם קשה. 

בחמאס אמרו: "קוראים להמשיך את המערכה עם הכוחות הישראלים באזור שער שכם ובשייח ג'ראח, וכן קוראים לכל העם הפלסטיני בגדה ובשטחי ישראל להמשיך להיאבק בישראל בכל נקודות העימות". 

גורמי ביטחון המליצו לשקול מחדש את קיום המצעד שאמור לעבור בחלקו בעיר העתיקה ובמזרח העיר, ובמקביל את מתווה המסלול וכמות המשתתפים - אולם בסופו של דבר התקבלה כאמור החלטה לקיים את האירוע לפי המתווה שנקבע מראש. 

12:15 - ריבלין: לא נעמוד מנגד מול הפרות סדר, פעילות חבלנית ותמיכה בטרור

נשיא המדינה ראובן ריבלין נאם בטקס האזכרה הממלכתי לזכר יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל ואמר כי "היום יותר מתמיד המדינה מכבדת את חופש הפולחן וכך תמשיך ותעשה, אך לא תעמוד מנגד מול הפרות הסדר, מול פעילות חבלנית ותמיכה בטרור". הוא הוסיף: "ירושלים יקרה לנו מכל, היא עיר של קודש ושלום. זו השעה להבטיח כי קדושתה של ירושלים זוכה לכבוד מכל אוהביה". 

12:00 - המהומות בירושלים: תינוקת נפצעה באורח קל

תינוקת בת שבעה חודשים נפצעה באורח קל מאבן שהושלכה לעברה במהומות בירושלים. היא אושפזה בבית החולים הדסה הר הצופים בנוסף לעוד ארבעה פצועים שפונו באורח קל, בהם גבר בן 28 ששהה ברכב שהותקף בשער האריות, נער בן 16 שנחבל מכדור גומי, שני גברים שנפגעו מגז מדמיע ואיש כוחות הביטחון שנפגע מאבן בידו. 

10:30 -  נהג סטה עם רכבו בשער האריות בשל יידוי אבנים ופגע במתפרע

נהג הותקף באבנים בשער האריות, סטה עם רכבו ופגע במתפרע. לאחר מכן התקרבו חלק ממיידי האבנים לרכבו, ושוטר ירה באוויר כדי להרחיקם. דובר המשטרה מסר כי יושבי הרכב נפגעו באורח קל מאוד. 

שוטר מחלץ באקדח שלוף את הנהג, רגע אחרי  פגיעת המכונית במפגינים, רויטרס שוטר מחלץ באקדח שלוף את הנהג, רגע אחרי פגיעת המכונית במפגינים | רויטרס שוטר מחלץ באקדח שלוף את הנהג, רגע אחרי  פגיעת המכונית במפגינים, רויטרס


10:00 - ועדת המעקב על המהומות בירושלים: "מלחמת דת, קוראים לערבים להמשיך להגיע"

ועדת המעקב העליונה לענייני הציבור הערבי קראה לציבור הערבי "להמשיך להגיע לאל-אקצה ולהגן על המסגד מפני המתנחלים" חרף המהומות במקום. לטענתם, "ממשלת נתניהו, ששמה לה למטרה להבעיר את האזור ולהתסיס מלחמת דת עקובה מדם, נושאת באחריות". הוועדה קראה לקהילה הבינלאומית להתערב בנעשה. 

9:40 - ראש העיר ירושלים: "רגוע וסומך על המשטרה. המתפרעים - מצפון הארץ"

ראש העיר ירושלים משה ליאון אמר הבוקר (יום ב') בריאיון כי הוא "רגוע וסומך על משטרת ישראל". זאת בהתייחסו למהומות במסגד אל-אקצא - שהובילו את גורמי הביטחון לאסור על כניסת יהודים למתחם הר הבית ביום ירושלים שחל היום - ועל רקע המהומות שפרצו במקום כבר הבוקר, ולפי דיווחים כבר הובילו לעשרות פצועים.

"דיברתי עם המפכ"ל בשעות הקטנות של הלילה, איחלתי להם הצלחה ואמרתי שכל החלטה תתקבל בברכה. אני סומך על שיקול דעתם", אמר ראש העיר, "יש כאלה שדואגים להסיט את השמחה לאלימות". ליאון טען כי לא מדובר בתושבי מזרח העיר, שלדבריו "רגועים ושמחים איתנו באיחוד העיר".

9:25 - צה"ל: זוהה ירי לעבר לוחמים מרכב חולף בג'נין, אין נפגעים לכוחותינו

 צה"ל מסר כי במהלך פעילות מבצעית בעיר ג'נין זיהו הלוחמים ירי מרכב חולף לעברם, ונשמע ירי במרחב. אין נפגעים לכוחותינו. הלוחמים הגיבו בירי לעבר החשודים. 

מעצר מתפרעים בהר הבית, רויטרס מעצר מתפרעים בהר הבית | רויטרס מעצר מתפרעים בהר הבית, רויטרס


8:16 - מהומות בהר הבית, עשרות מתפרעים מיידים אבנים

עשרות אלפי מתפללים מוסלמים העבירו את הלילה במסגד אל-אקצא, ובמשטרה החליטו לאסור כניסת יהודים להר הבית על רקע ההסלמה בירושלים.  בהר הבית נראו תמונות של הכנות לעימותים קשים, בין היתר נראו מצבורי אבנים באל-אקצא, וכן הכנות לחסימת דלתות ולשערים. כבר בשעה 08:15 החלו המהומות על ההר, שהחלו ביידוי אבנים לעבר המשטרה והמשיכו בירי רימוני הלם מצד השוטרים שנכנסו למתחם. בעקבות ההסלמה נכנסה המשטרה להר הבית, המתפרעים השליכו אבנים לעברם ונענו ברימוני הלם. יהודים רבים הגיעו לשערים ומאיימים: "ניכנס להר גם ללא הסכמה".

חכ"ים הגיעו להר למרות האיסור

חברי הכנסת מתן כהנא (ימינה), שמחה רוטמן (הציונות הדתית) ושרן השכל (תקווה חדשה) הגיעו לכניסה להר הבית חרף האיסור המשטרתי להיכנס למקום. במקביל נמשכים העימותים בין המשטרה למתפרעים פלסטינים בהר הבית.  

המשטרה התייחסה למהומות בהר הבית ומסרה כי הן החלו לאחר ש"מאות פורעים יידו אבנים לעבר שער המוגרבים". לפי המשטרה, בעקבות יידוי האבנים, המפכ"ל יעקב שבתאי הנחה את כוחות המשטרה להיכנס להר ולהדוף את הפורעים תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. 

זאת לאחר שמוקדם יותר, לפי ההודעה שנמסרה מהמשטרה, בסיום הערכת מצב בראשות המפכ"ל רנ"צ יעקב שבתאי, בשיתוף מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן וכלל גורמי הביטחון, החליט המפכ"ל בשלב זה שלא לאפשר ביקורי יהודים בשטח הר הבית. 


מהומות בהר הבית, AFP מהומות בהר הבית | AFP מהומות בהר הבית, AFP


"משטרת ישראל תמשיך לאפשר את חופש הפולחן אך לא תאפשר הפרות סדר", נמסר בהודעת המשטרה. "אלפי שוטרים ולוחמי משמר הגבול פרוסים משעות הבוקר המוקדמות ברחבי ירושלים והעיר העתיקה לאבטחת האירועים ולשמירה על שלומו וביטחונו של הציבור". עם זאת, תלמידי ישיבה דיווחו שהותקפו באבנים בדרך לכותל ושהמשטרה לא הגיעה לאזור. במקביל, כוחות הביטחון נכנסו למחנה הפליטים ג'נין לאור הפיגוע שהיה במעבר סאלם, ובמקום התפתחו חילופי אש.

היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, ג'ייק סאליבן, הביע "חששות חמורים" מפני העימותים האלימים שהתרחשו בירושלים בימים האחרונים, במהלך שיחת טלפון עם מקבילו הישראלי, ראש המל"ל מאיר בן שבת. כך הודיע הבית הלבן, שהוסיף כי "סאליבן גם חזר על כך שארה"ב מודאגת מפני הפינוי האפשרי של משפחות פלסטיניות מבתיהן בשכונת שייח ג'ראח". על פי ההודעה, השניים הסכימו על כך ששיגור רקטות ובלוני תבערה מרצועת עזה לעבר שטח ישראל הם מעשים לא מקובלים ויש לגנותם.  


שער שכם, ירושלים, AFP שער שכם, ירושלים | AFP שער שכם, ירושלים, AFP

ראש המועצה לביטחון לאומי מאיר בן שבת אמר ליועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, ג'ק סאליבן, כי "ישראל מנהלת את האירועים בירושלים מתוך עמדה ריבונית, באחריות ובשיקול דעת - למרות ההתגרויות". בן שבת הוסיף כי התערבות בינלאומית בנעשה היא פרס לפורעים ולשולחיהם, שקיוו להפעיל לחץ על ישראל. הוא אמר לסאליבן כי סיוע למאמץ יוכל להיות אם הלחץ יופנה אל הגורמים המסיתים וערוצי ההסתה.  

עימותים גם בחיפה

כוחות משטרה עצרו אתמול שלושה חשודים במהלך הפרת סדר אלימה בכניסה לאוניברסיטה העברית בהר הצופים בירושלים. מהמשטרה נמסר כי מאות מתפרעים יידו אבנים לעבר כוחות המשטרה. שלושה שוטרים נפצעו. העימותים, החריגים מבחינת מיקומם, התרחשו בכניסה לשערי האוניברסיטה העברית - והיו מעורבים בהם פלסטינים משכונת עיסאוויה. 

זמן קצר לאחר התפילה בכותל שציינה 54 שנים לשחרור העיר, החלו הפרות סדר בשייח ג'ראח ובאזור שער שכם - והן נמשכו לסירוגין עד לשעות הלילה. המשטרה הגיבה בירי רימוני הלם והפעילה מכת"זיות ופרשים.  

עימותים חריגים נרשמו גם בשדרות בן גוריון בחיפה, שם נעצרו 15 מפגינים - מחיפה, טייבה וסכנין. לטענת המשטרה, הם תקפו שוטרים, ניסו לפרוץ מחסום משטרתי, חסמו ציר תנועה ורגמו את הכוחות באבנים ובקבוקים. במהלך הערב נערכה הפגנת הזדהות עם תושבי שייח ג'ראח מול תחנת המשטרה בנצרת. במקום הובערו צמיגים והתפתחו עימותים שהובילו למעצר של כמה מהמשתתפים. 


המהומות בהר הבית, ללא המהומות בהר הבית | ללא המהומות בהר הבית, ללא


הסלמה בדרום

במקביל חלה הסלמה בדרום, זאת לאחר שאמש נורו שתי רקטות אל אשקלון, ומעט לפני חצות זוהו שני שיגורים כושלים, הבוקר (יום ב') נורו מרצועת עזה שלוש רקטות. אזעקת צבע אדום נשמעה בשדרות וביישובים בעוטף בשעה 06:23, אחת הרקטות יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל. מהירי לא היו נפגעים בגוף ונזק לרכוש, והבוקר יתקיימו הלימודים כסדרם. 

דקות לאחר ירי הרקטות, ואחרי שאתמול פרצו כ-40 שריפות בעוטף בעקבות בלוני תבערה ששוגרו מהרצועה, הוחלט על סגירת מעבר ארז. מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף רסאן עליאן, מסר כי המעבר ייסגר באופן מיידי ועד להודעה חדשה, למעט תנועות במקרים הומניטריים וחריגים.

ההחלטה התקבלה בתום התייעצות ביטחונית, ולאחר שאמש הוחלט על סגירת מרחב הדיג. "היא התקבלה בעקבות הירי הרקטי והמשך הפרחת בלוני התבערה מרצועת עזה לעבר שטח ישראל, המהווים הפרה של הריבונות הישראלית", נמסר. "ארגון הטרור חמאס נושא באחריות לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה כלפי מדינת ישראל, והוא יישא בהשלכות לאלימות המופעלת כנגד אזרחי המדינה".

בתגובה לרקטות ולבלוני התבערה, תקפו הלילה טנקים של צה"ל עמדות צבאיות של חמאס ברצועה. במהלך ירי הרקטות אמש, שאחת מהן יורטה על ידי כיפת ברזל, החליקה צעירה בת 26 שרצה למרחב המוגן ונפצעה קל, ותושבת אשקלון בת 49 לקתה בחרדה. לפני חצות זוהו שני שיגורים כושלים משטח רצועת עזה שנפלו בשטח הרצועה. התרעה הופעלה ביישומון בלבד.


תגיות