אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל: לקוחות הבנקים דחו תשלומי אשראי בהיקף 2.7 מיליארד שקל מתחילת המלחמה המפקח על הבנקים דני חחיאשוילי על רקע בניין שנפגע במלחמה | צילום: דנה קופל, דוברות בנק ישראל

בנק ישראל: לקוחות הבנקים דחו תשלומי אשראי בהיקף 2.7 מיליארד שקל מתחילת המלחמה

לפני נתוני הבנק, סכומן הכולל של ההלוואות שנמצאות בהקפאת תשלומים במסגרת מתווה ההקלה שפורסם באוקטובר עומד על 36 מיליארד שקל. המפקח על הבנקים: חשוב שלווים ידחו תשלומים רק כשהם אכן זקוקים לכך

22.11.2023, 14:44 | אלמוג עזר

היקף תשלומי האשראי שנדחו מתחילת מלחמת חרבות ברזל הגיע עד כה ל-2.7 מיליארד שקל. כך מפרסם היום (ד') הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל. הסכום הכולל של האשראי שנמצא בהקפאת תשלומים - כלומר כלל ההלוואה ולא רק התשלום החודשי שלה - מגיע ל-36 מיליארד שקל.

לפי בנק ישראל, בשלושת השבועות הראשונים ללחימה נדחו 117 אלף הלוואות במערכת הבנקאית כאשר מרביתן למשקי בית – כלומר משכנתאות והלוואות לכל מטרה. עם זאת, רוב האשראי שתשלומו נדחה שייך למערכת העסקית, מכיוון שהלוואה ממוצעת לעסקים גדולה יותר מהלוואה ממוצעת למשק בית.

עוד מפרסם הפיקוח על הבנקים כי שליש מההלוואות שתשלומיהן נדחו שייך לאוכלוסיית המעגל הראשון, כלומר האוכלוסייה שמתגוררת עד 30 ק"מ מרצועת עזה, אנשי מילואים ובעלי קרבה ראשונה להרוגי המלחמה וחטופים. גם יושבי גבול הצפון נכללים החל מאמצע נובמבר כאוכלוסיית המעגל הראשון. עיקר הדחיות הן במשכנתאות ואשראי צרכני.

מתווה בנק ישראל שפורסם באמצע אוקטובר ומבקש להקל על נפגעי המלחמה, מאפשר ללקוחות המעגל הראשון לדחות, ללא ריבית וללא עמלות, את תשלומי ההלוואות והמשכנתאות. בנוסף הנפגעים מקבלים פטור ממרבית העמלות ופטור מריבית על יתרת החובה עד לסכום של 10,000 שקל, וזאת למשך שלושה חודשים.

המפקח על הבנקים, דניאל חחיאשוילי: "מאז פרסום מתווה הדחיות ראינו עניין רב בקרב הלקוחות וניכר כי הצעד מסייע לאלו שצריכים זאת לצלוח תקופה מאתגרת זו. לשמחתי המערכת הבנקאית הרחיבה חלק מתנאי המתווה ללקוחותיה, ונכון שתמשיך לבחון כיצד להוסיף לסייע. חשוב להדגיש לציבור את משמעות דחיית תשלומי ההלוואות ושלווים יעשו זאת רק במידה ואכן זקוקים לכך".


תגיות