אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועצת המשפטית של הכנסת מזהירה את הח"כים: חוק הגיוס עלול להיפסל בבג"ץ חרדים מפגינים נגד הגיוס. ייתכן שההצבעה על החלת דין רציפות תוכרז ע"י הממשלה כהצבעת אמון | צילום: שלו שלום

היועצת המשפטית של הכנסת מזהירה את הח"כים: חוק הגיוס עלול להיפסל בבג"ץ

בסקירה ששלחה שגית אפיק לח"כים, כתבה כי עליהם להיות מודעים לקושי כי בהחלת דין הרציפות הצפויה ביום שני, המשמעות היא למעשה "דילוג" על הקריאה הראשונה. זאת בנוסף לעמדת היועמ"שית המתנגדת לאישור החוק. לדבריה "הדבר עלול לפגום בתקינות הליכי החקיקה ולהוות פגם היורד לשורשו של הליך החקיקה"

06.06.2024, 13:38 | צבי זרחיה

היועצת המשפטית של הכנסת שגית אפיק מזהירה את חברי הכנסת שהמשך חקיקת "חוק ההשתמטות" שאושר בקריאה הראשונה בקדנציה הקודמת עלולה להוביל לפסילתו בידי בג"ץ, בשל הפגם שנפל באישור החוק באחרונה ע"י הממשלה, למרות התנגדות היועמ"שית לממשלה גלי בהרב מיארה.

ביום שני הקרוב תצביע הכנסת על החלת דין רציפות על החוק שהוגש בקדנציה הקודמת ע"י שר הביטחון דאז בני גנץ. הקואליציה צפויה לאשר את החלת הרציפות חרף התנגדויות שהושמעו ע"י ח"כים בליכוד וחרף הודעתו אתמול של יו"ר עוצמה יהודית השר איתמר בן גביר שיצביע נגד הקואליציה, כל עוד לא תיחשף טיוטת הסכם לעסקת חטופים. לא מן הנמנע שההצבעה על החלת דין רציפות תוכרז ע"י הממשלה כהצבעת אמון.

אפיק הפיצה לחברי הכנסת סקירה לקראת הדיון בהצעה להחלת רציפות על הצעת "חוק הגיוס". בסקירתה מציינת יועמ"שית הכנסת, אפיק, כי על רקע הפסיקה הקיימת ריבונותה של הכנסת ומעמדה מקנה לחברי הכנסת את האחריות ושיקול הדעת לקבל החלטה בנוגע להחלת דין הרציפות, אף אם לדעת היועצת המשפטית לממשלה ישנה מניעה מלאשרה בהליך הפנימי בממשלה.

לצד זאת מציינת אפיק כי בעת הכרעתם בסוגייה על הח"כים לקחת בחשבון כי ככל שנפל פגם בהליך הפנים ממשלתי, הוא עלול להשפיע גם על ההליכים בכנסת, ומפרטת כי מכיוון שמשמעותה של החלת רציפות היא למעשה "דילוג" על הקריאה הראשונה ובשים לב להנמקות המוזכרות במכתבו של המשנה ליועצת המשפטית לממשלה ולשינוי הנסיבות המשמעותי עקב מלחמת חרבות ברזל, היא סבורה שיש בצירוף של אלה כדי לעורר קושי בהחלת דין רציפות על ההצעה.

עוד מוסיפה אפיק כי על חברי הכנסת להיות מודעים לכך שהקושי שב"דילוג" על הקריאה הראשונה, בשילוב עם עמדת היועצת המשפטית לממשלה, לפיה הייתה מניעה משפטית מלאשר את ההצעה בהליך הפנים-ממשלתי עלולים להוביל בהמשך למסקנה שבהליך חקיקת הצעת החוק, נפל פגם היורד לשורשו של הליך החקיקה.

ב-2017 ביטל בג"ץ את החוק למסוי הדירה השלישית בשל החופזה שבה התקבל ובשל הביקורת על הליך החקיקה המהיר. כך אפיק מנחה את חברי הכנסת, כי ככל שתאושר הרציפות, על המשך הליך חקיקה לעמוד בסטנדרט גבוה של הליך חקיקה נאות ולשם כך עליהם לקיים הליך חקיקה מקיף ומלא שייתן מענה לקשיים האמורים ומפרטת את שלביו השונים, תוך שהיא מציינת כי לעמדתה, ללוא הליך זה, "הדבר עלול לפגום בתקינות הליכי החקיקה ולהוות פגם היורד לשורשו של הליך החקיקה".
תגיות