אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרצה במערכת בקרת הגבולות איפשרה כניסת גורמי פשיעה לישראל שדה התעופה בן גוריון. אולם הנכנסים | קרדיט: יריב מנור

דו"ח המבקר

פרצה במערכת בקרת הגבולות איפשרה כניסת גורמי פשיעה לישראל

על פי דו"ח המבקר בנושא סייבר, אף שרשות האוכלוסין מכירה את הפרצה ויצרה נוהל לחסימתה בנתב"ג, היא לא מיישמת אותו בפועל. הפרצה עלולה לאפשר כניסה ויציאה של גורמי פשיעה וטרור זרים וישראלים

16.05.2023, 16:00 | עומר כביר

גורמים שונים ניצלו פרצה מוכרת במערכת בקרת הגבולות בנתב"ג כדי לצאת או להיכנס מישראל – כך חושף מבקר המדינה בדו"ח בנושא סייבר ומערכות מידע שמתפרסם היום.

לפי הדו"ח, במערכת ביקורת הגבולות בנתב"ג קיימת פרצה שמוכרת לרשות האוכלוסין, ושעלולה לאפשר כניסה ויציאה של גורמי פשיעה וטרור זרים וישראלים. אולם אף שרשות האוכלוסין יצרה נוהל לחסימת הפרצה (טיב הפרצה לא מצוין בדו"ח), היא לא מיישמת אותו בפועל.

התוצאה? "הביקורת העלתה כי מדובר בסיכון שהתממש, ועלו כמה דוגמאות למקרים שבהם גורמים שונים נכנסו לארץ או יצאו ממנה תוך ניצול החולשה האמורה בביקורת הגבולות", מבהיר המבקר. "דוגמאות אלה אינן מייצגות את היקף ניצולה של חולשה זו, משום שמדובר רק במקרים שנתפסו. עם זאת במקרים אלו ובניסיון המעבר של נציגי משרד מבקר המדינה תוך ניצול החולשה האמורה (ניסיון שצלח) - יש כדי להמחיש את הסיכון ולהבהיר כי הוא ממשי וידוע היטב לרשות האוכלוסין. זאת ועוד, מקרים אלה מעלים חשש שחולשה זו מוכרת וידועה גם לגורמים המבקשים להשתמש בה לרעה. לא ניתן לדעת כמה מקרים כאלה אירעו עד כה, מה היא זהותם של האנשים שיצאו מהארץ או נכנסו אליה ומדוע עברו תוך ניצול חולשה זו".

המבקר ממליץ: "על רשות האוכלוסין לפעול בהתאם לנוהל שקבעה בעניין, שמטרתו לתת מענה לחולשה האמורה. לנוכח התרעת חלק מגורמי המקצוע של הרשות כי גם הפתרון שבנוהל אינו נותן מענה מספק לסיכון, על הרשות לחזור ולוודא ללא דיחוי שביקורת הגבולות בנתב"ג תהיה אפקטיבית ותהלום את הסיכונים הכרוכים במעבר במעברי הגבול. למול שיקולי העומס והתורים, יש לתת את המשקל הראוי לשיקולי ביטחון הציבור והצורך במניעת כניסה ויציאה של גורמים בלתי מורשים".


תגיות