אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נכשל הניסיון הרוסי הראשון אחרי 47 שנה להנחית חללית על הירח: לונה 25 התרסקה שיגור החללית לונה 25 | צילום: EPA/ROSCOSMOS STATE SPACE CORPORATION

נכשל הניסיון הרוסי הראשון אחרי 47 שנה להנחית חללית על הירח: לונה 25 התרסקה

סוכנות החלל הרוסית הודיעה כי אבד הקשר עם החללית לונה 25, שהייתה אמורה לנחות מחר אך התרסקה על אדמת הירח. ועדה מיוחדת הוקמה כדי לחקור את נסיבות התקלה שהובילה להתרסקות

20.08.2023, 13:46 | ynet

כישלון רוסי בניסיון הראשון להנחית חללית על אדמת הירח אחרי 47 שנים: סוכנות החלל הרוסית הודיעה בצהריים (יום א') כי אבד הקשר עם החללית לונה-25, שהייתה אמורה לנחות בקוטב הדרומי של הירח מחר והיא התרסקה על אדמת הירח. ועדה מיוחדת הוקמה כדי לחקור את נסיבות התקלה שהובילה להתרסקות.

בהודעה קצרה של סוכנות החלל הרוסית רוסקוסמוס נכתב: "החללית עברה למסלול בלתי צפוי, וחדלה להתקיים בעקבות התנגשות עם פני הירח".

אמש הכריזה סוכנות החלל הרוסית על "מצב חירום" במהלך תמרון לקראת נחיתת החללית הרוסית לונה-25 על אדמת הירח. "בשעה 14:10 (שעון מוסקבה) נשלח אות כדי להעביר את החללית למסלול הנחיתה לפני הירח", נכתב בהודעת סוכנות החלל הרוסית. "במהלך התמרון אירע 'מצב חירום' על סיפון החללית, שלא איפשר את ביצוע התמרון בפרמטרים שנבחרו". לא נמסרו פרטים נוספים על אודות התקלה.

החללית שוגרה לירח ב-10 באוגוסט על גבי משגר סויוז מנמל החלל המזרחי בווסטוצ'ני, הנמצא סמוך לעיר ציאולקובסקי, כ-5,500 ק"מ מזרחית למוסקבה.

המסה של לונה 25 היא 1.8 טונות, והיא נושאת 31 ק"ג של ציוד מדעי. המשימה אמורה הייתה לבדוק דגימות סלעים מעומק של עד 15 ס"מ, כדי לבדוק אפשרות להימצאות מים קפואים, שיכולים לסייע בהקמת מחנה מאויש על הירח.

כאמור, המשימה הקודמת של סוכנות החלל הרוסית לירח הייתה לפני 47 שנה - והיא הייתה מוצלחת. לונה 24 שוגרה לירח ב-9 באוגוסט 1976. היא נכנסה למסלול סביב הירח חמישה ימים לאחר מכן ונחתה בחלק הדרומי מזרחי של "ים המשברים". המשימה אספה דגימות מאדמת הירח וחזרה לכדור הארץ. זו הייתה המשימה האחרונה עד כה בתוכנית לונה של סוכנות החלל הרוסית.

בנובמבר 1974 נפגעה לונה 23 כאשר התרסקה בזמן שנחתה על פני הירח. במהלך הנחיתה ניזוק הציוד. לונה 22, ששוגרה במאי 1974, הקיפה את הירח במשך למעלה משנה. היא צילמה את פני הירח והעבירה מידע רב אל כדור הארץ.

תגיות