אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האבטלה המשיכה לרדת באפריל, אך עדיין גבוהה משהייתה לפני המלחמה לשכת התעסוקה בחולון. חזרה הדרגתית לשגרה | צילום: קובי קואנקס

האבטלה המשיכה לרדת באפריל, אך עדיין גבוהה משהייתה לפני המלחמה

שיעור האבטלה המורחב ירד מ-5.3% במרץ ל-5% באפריל - שהם 228.5 אלף מובטלים. מדובר בהמשך של מגמת הירידה באבטלה, אך הנתון עדיין גבוה מ-4.2% בספטמבר. שיעור התעסוקה עלה קלות מ-60.4% במרץ ל-60.5%

26.05.2024, 13:02 | שחר אילן

שבעה חודשים לאחר תחילת המלחמה, אחוז האבטלה המורחב ממשיך לרדת לאט, אך הוא עדיין גבוה בקרוב לאחוז מאשר בחודש ספטמבר לפני המלחמה. שיעור האבטלה המורחב ירד מ-5.3% (243 אלף מובטלים ) במרץ ל-5% (228.5 אלף) באפריל. כך עולה מנתונים שפרסמה היום (א') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס).

כפי שקורה מתחילת המלחמה, שיעור האבטלה בהגדרה הקלאסית (בלתי מועסקים שמחפשים עבודה) כמעט לא משתנה. הוא ירד מ-3.1% (140 אלף מובטלים) במרץ ל-3% (135 אלף) באפריל. את חוסר הרלבנטיות של הנתון הזה כרגע ממחישה העובדה שהוא נמוך משיעור האבטלה הקלאסית בספטמבר, לפני המלחמה, שעמד על 3.4%; זה נובע מכך ששיעור האבטלה הקלאסי מאתר רק מי שאיבדו את עבודתם ומחפשים עבודה. הוא אינו את כולל מצבי הביניים שמאפיינים את המלחמה כמו חל"ת או הורים שמנוטרלים מעבודה.

שיעור האבטלה כולל אנשים שנעדרו זמנית כל השבוע שלפני הסקר מעבודה מסיבות כלכליות ירד לעומת זאת מ-4.1% (186 אלף איש) במרץ ל-3.8% (169.5 אלף) באפריל. זהו הנתון המשולב של מובטלים קלאסיים ואנשים בחל"ת. זהו גם הנתון שהאוצר מייחס לו את החשיבות הרבה ביותר בימי משבר, וסביר שמבחינתו יש כבר חזרה משמעותית לשגרה. אחת הסיבות העיקריות לירידה הזו היא העובדה שהקלות החל"ת לא הוארכו מעבר לדצמבר, ולכן החל"ת הפסיק להיות אטרקטיבי מבחינת עובדים ומעסיקים.

שיעור האבטלה במובן הרחב ביותר, שכולל מובטלים קלאסיים, נעדרים בשבוע האחרון וגם מתייאשים מחיפוש עבודה, ירד כאמור מ-5.3% במרץ ל-5% באפריל, לאחר שכבר ירד ב-5.6% בפברואר. באוקטובר, החודש הראשון של המלחמה, נסק שיעור האבטלה המורחב ל-10.4%, כך שבסך הכל הייתה התאוששות ניכרת. אולם, זה עדיין נתון גבוה משיעור האבטלה המורחב בספטמבר, שעמד על 4.2% שהם 192 אלף איש.

שיעור התעסוקה (לא כולל אנשים בחל"ת) עלה קלות מ-60.4% במרץ ל-60.5% באפריל ולמעשה דרך במקום. הנתון מתייחס לשיעור בני ה-15 ומעלה העובדים מכלל האוכלוסייה, לא כולל אנשים בחל"ת. עם זאת, הוא טרם חזר לרמת השגרה שהיא כ-61% (61.1% בספטמבר לפני המלחמה).

תגיות