אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסתמן: התקציב המעודכן ל-2024 יוגש לכנסת ביום שני הקרוב שר האוצר, בצלאל סמוטריץ'. התקציב יוגש באיחור של 16 ימים | צילום: גיל יוחנן

בלעדי

מסתמן: התקציב המעודכן ל-2024 יוגש לכנסת ביום שני הקרוב

ההצבעה בקריאה הראשונה מיועדת ליום רביעי הקרוב. אם עד ה-19 בפברואר לא תאשר הכנסת בקריאה השנייה והשלישית את חוק התקציב המעודכן, יבוצע בתקציב קיצוץ אוטומטי רוחבי של 67.2 מיליארד שקל

01.02.2024, 18:30 | צבי זרחיה

משרד האוצר צפוי להניח ביום שני הקרוב על שולחן הכנסת את הצעת תקציב המדינה המעודכן לשנת 2024. שר האוצר, בצלאל סמוטריץ' הצליח להכניס חלק מהכספים הקואליציוניים לתקציב, והוא ממתין לחוות דעת משפטיות של משרדים נוספים, כמו משרד החינוך, שבאמצעותו מועברים כספים לישיבות ולמוסדות תורניים כדי להכניס עוד כספים לתקציב.

היקף הכספים הקואליציוניים השנה הוא 5.7 מיליארד שקל. לפי שעה לא ברור מה היקף הכספים הקואליציונים שהוכנסו לתקציב, והדבר יתגלה בעת הגשתה של הצעת החוק לכנסת. התעקשותו של סמוטריץ להכנסת הכספים הקןאליציוניים נועדה להטמיע אותם בתוך מסגרת התקציב כך שלא ייחשבו עוד ככספים שמחולקים לפי גחמה פוליטית. בכך מבקש שר האוצר לא רק לדאוג לבוחריו, אלא גם לנסות להקטין את הביקורת הציבורית השנתית בעת אישור הקצאת הכספים הקואליציוניים. בבג"ץ מונחת עתירה נגד הגדלת הכספים הקואליציוניים בשנת 2023.

ההצבעה בקריאה הראשונה על חוק התקציב המעודכן מיועדת ליום רביעי הקרוב יחד עם הצעת החוק להגדלת הגרעון בתקציב וחוק ההסדרים. לכנסת יישארו אפוא 9 ימי דיון לאישור התקציב ולשני החוקים הנוספים. אם הכנסת לא תאשר בקריאה השנייה והשלישית את חוק התקציב המעודכן עד 19 בפברואר, יבוצע קיצוץ רוחבי אוטומטי בתקציב של 67.2 מיליארד שקל. יועמ"שית הכנסת, שגית אפיק ביקשה מיועמ"ש האוצר אסי מסינג להקפיא את הקיצוץ הרוחבי, כיוון שהאוצר הפר את החוק ויגיש את הצעת התקציב באיחור של 16 ימים. מסינג סירב לכך.

בתוך כך, הממשלה תתבקש לאשר קיצוץ רוחבי של 65 מיליון שקל לצורך הגדלת תקציב הישיבות והאברכים במשרד החינוך. הסכום נכלל בהסכמים הקואליציוניים. הקיצוץ דרוש לפני הגשתו של התקציב בכנסת ביום שני.

תגיות