אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביידן לנתניהו: חשש שמבצע ישראלי ברפיח יוביל לאסון נתניהו וביידן בישראל, באוקטובר | צילום: AP Photo/Evan Vucci

דיווח שוטף

ביידן לנתניהו: חשש שמבצע ישראלי ברפיח יוביל לאסון

2 קצינים ולוחם נפצעו קשה בקרבות בדרום הרצועה במהלך הסופ"ש; דיווח: מצרים מאיימת להשהות את הסכם השלום אם צה"ל ייכנס לרפיח; במקביל העבירה מצרים מסר לחמאס לפיו עליו להגיע להסכם תוך שבועיים, או שצה"ל יחל בפעילות קרקעית באזור; צה"ל: תפסנו כ-20 מחבלים שהתחבאו בביה"ח "אל-אמל" בחאן יונס

11.02.2024, 23:58 | כלכליסט ו-ynet

23:55 - לאחר השיחה עם ביידן, בישראל מעריכים: נתניהו ישלח נציגות למו"מ בקהיר. בכיר בסביבת נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר כי הנשיא נחוש להביא עסקת חטופים, וכי מבחינתו "כישלון הוא לא אופציה". לדבריו, הדרך שבה הוא יתמודד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו היא באמצעות "אהבה קשוחה". הבכיר אמר את הדברים על בקת הנשיא בשיחתו עם נתניהו, לשלוח נציגות ישראלית לשיחות בקהיר, בהשתתפות ראש ה-CIA וויליאם ברנס והמתווכות מקטאר ומצרים. בכירים בישראל העריכו כי ישראל לא תוכל לסרב לנשיא ביידן, מה גם שאי התייצבותה בשיחות בקהיר עלול לגרום האשמות בטרפוד המגעים לעסקת חטופים. (איתמר אייכנר)

22:55 - דיווח סעודי: אבו מאזן יעביר לחמאס הצעה דרך קטאר להקמת ממשלה חדשה. העיתון הסעודי "א-שרק" דיווח מפי מקורות המעורים בפרטים כי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן יציג לאמיר קטאר תמים בן חמד א-תאני במהלך ביקורו בדוחא את התוכנית להקמת ממשלת טכנוקרטים חדשה - כדי שהוא יעביר את ההצעה לחמאס. גורמים בחמאס אמרו לעיתון כי הם מברכים על שיתוף הפעולה עם הרשות הפלסטינית בכל הנוגע לשיקום רצועת עזה, אך יש צורך בהבנות בכל צעד, לרבות חברי הממשלה החדשה ואופי הגוף שיפקח על השיקום. (עינב חלבי)

22:00 - צה"ל: תפסנו כ-20 מחבלים שהתחבאו בביה"ח "אל-אמל" בחאן יונס. צוות הקרב של חטיבת גבעתי, שייטת 13 וכוחות מיוחדים נוספים, תפסו בימים האחרונים כ-20 מחבלים שהתחבאו בבית החולים "אל-אמל" שבמערב חאן יונס, בהם מחבלים המשתייכים לחמאס. העצורים, שנתפסו בעזרה הכוונה מודיעינית של שב"כ ואמ"ן, הובאו להמשך חקירת כוחות הביטחון בישראל. עוד נמסר כי "הפעילות כללה תיאום מקדים עם בית החולים. הכוחות סרקו את בית החולים בצורה מדויקת וסלקטיבית, ללא הפעלת אש וללא פגיעה בחולים או בצוות הרפואי". (יואב זיתון)

20:09 - ביידן לנתניהו: תוציא משלחת למו"מ בקהיר "גם אם אתם לא רואים אופק". נשיא ארצות ג'ו ביידן ביקש מראש הממשלה בנימין נתניהו בשיחתם לשגר משלחת ישראלית לשיחות בקהיר על עסקת החטופים, גם אם "אתם לא רואים אופק". בנוסף, ביידן הביע בשיחה חשש שמבצע ישראלי ברפיח יוביל לאסון, וביקש שייעשה הכול כדי להגן על אוכלוסייה אזרחית. מהבית הלבן נמסר: "הנשיא הדגיש את הצורך לנצל את ההתקדמות שהושגה במו"מ כדי להבטיח את שחרור כל בני הערובה בהקדם האפשרי. בנוסף, הוא אישר שוב את עמדתו כי אין להתקדם למבצע צבאי ברפיח ללא תוכנית אמינה וניתנת לביצוע". (איתמר אייכנר)

נתניהו וביידן בישראל, באוקטובר, צילום: AP Photo/Evan Vucci נתניהו וביידן בישראל, באוקטובר | צילום: AP Photo/Evan Vucci נתניהו וביידן בישראל, באוקטובר, צילום: AP Photo/Evan Vucci

19:30 - ביידן ונתניהו שוחח במשך 45 דקות, קבינט המלחמה מתכנס לדיון בעסקת החטופים. השיחה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הסתיימה לאחר 45 דקות. כעת, הקבינט לניהול המלחמה מתכנס כדי לדון במגעים לעסקת חטופים, לקראת הגעתו של ראש ה-CIA וויליאם ברנס לקהיר ביום שלישי. מוקדם יותר, גורם רשמי בממשל ביידן כי השיחה עם נתניהו תתמקד בנושא החטופים. (איתמר אייכנר)

הפגנה למען החטופים בתל אביב, צילום: דנה קופל הפגנה למען החטופים בתל אביב | צילום: דנה קופל הפגנה למען החטופים בתל אביב, צילום: דנה קופל

19:00 - נתניהו על הפעולה ברפיח: "נכוון אזרחים לאזור בטוח בעזרת עלונים ושיחות טלפון". ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בריאיון לרשת FOX NEWS כי הוא "מסכים עם ארצות הברית שצריך לתת תוכנית לעשורים הבאים לאוכלוסיה האזרחית ברצועת עזה. אנחנו לא נלחמים בהם, אנחנו נלחמים בטרוריסטים". כשנשאל על התוכניות לפעולה קרקעית של צה"ל ברפיח, נתניהו הסביר: "הרסנו את רוב תשתיות החמאס בשאר רחובות עזה, אז עכשיו יש מקומות בצפון בשביל האזרחים - ואנחנו הולכים לעודד אותם ולכוון אותם בעזרת עלונים ושיחות טלפון לעבור לאזור בטוח. זה הכיוון שנתתי לצבא עכשיו". (ynet)

הרס ברפיח, צילום: REUTERS/Fadi Shana הרס ברפיח | צילום: REUTERS/Fadi Shana הרס ברפיח, צילום: REUTERS/Fadi Shana

18:30 - 2 קצינים ולוחם נפצעו קשה בקרבות בדרום הרצועה בסופ"ש. דובר צה"ל הודיע כי קצין בגדוד ההנדסה 603 של חטיבה 7 (עוצבת "סער מגולן") נפצע אתמול באורח קשה בקרב בדרום רצועת עזה. עוד נמסר כי קצין ולוחם מסיירת צנחנים נפצעו שלשום באורח קשה בקרב בדרום רצועת עזה. (יואב זיתון)

18:06 - דיווח: מצרים מאיימת להשהות את הסכם השלום עם ישראל אם צה"ל ייכנס לרפיח. מצרים מאיימת להשהות את הסכם השלום עם ישראל אם צה"ל יחל בפעולה קרקעית ברפיח. כך לפי שני גורמים מצריים רשמיים ודיפלומט מערבי, שטענו כי הלחימה ברפיח עלולה להוביל לסגירת נתיב הסיוע המרכזי לרצועת עזה. (AP)

15:30 - מצרים לוחצת על חמאס להגיע להסכם תוך שבועיים. אחרי הצהרות נתניהו על כניסה לרפיח, ב"וול סטריט ג'ורנל" דווח כי מצרים לוחצת על ישראל להגביל את היקף המבצע בעיר שהפכה למקלט ליותר ממיליון פליטים - והזהירה כי היא עלולה להשעות את הסכם השלום, על רקע החשש מ"שיטפון של פלסטינים" שייכנסו לסיני. במקביל דווח כי מצרים העבירה מסרים לארגון הטרור ולפיהם עליו להגיע להסכם תוך שבועיים, או שצה"ל יחל בפעילות הקרקעית בעיר שהפכה למקלט ליותר ממיליון עקורים.

13:05 - בכיר בחמאס מאיים כי פעולה קרקעית ברפיח תטרפד משא ומתן על כל עסקה. בתוך כך דווח באתר החדשות "קול הבירה", המזוהה עם האופוזיציה הסורית, כי שר החוץ של איראן חוסיין אמיר עבדאללהיאן הגיע לדמשק - לאחר שאתמול נפגש עם מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה בביירות.

12:00 - גלנט: חדרנו לליבה של חמאס, העמקת הפעולה מקרבת אותנו לעסקה ריאלית. שר הביטחון טען בג'וליס כי העמקת הפעולה ברצועה מסייעת להגיע לעסקה ל"שחרור חטופים נוספים". הכוחות בדרום הרצועה מונחים לפגוע או להשמיד סדר גודל של 70% מכוחו של חמאס בעיר היחידה שבה צה"ל עוד מתמרן, ולשוב אליה בעתיד, לפשיטות מוגבלות, נגד 30% הנותרים. כך בדיוק קורה בימים אלו בעיר עזה ובפרבריה, במהלכים קרקעיים תדירים של אוגדה 162. במקביל, התוכניות לכיבוש רפיח כבר הוכנו בפיקוד הדרום ומימושן הכרחי ליעדי המלחמה, אך בצה"ל יודעים שהמהלך יצריך תיאום עם המצרים והסכמה של קהיר לתמרן על גבולה.

8:12 - נתניהו ל-ABC: אי-פעולה ברפיח משמעה להפסיד במלחמה. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בריאיון לרשת ABC האמריקנית כי צה"ל ייכנס לרפיח ויכניע את כוחות חמאס בעיר, ושב על אמירתו כי "הניצחון בהישג יד". ברקע אזהרתם של ארגוני הסיוע וכן מדינות רבות נגד פעולה צבאית ברפיח, שבה שוהים כ-1.4 מיליון פלסטינים עקב המלחמה, נתניהו הדגיש כי "אני מסכים עם האמריקנים, נפעל שם ובמקביל נספק מעבר פתוח לאוכלוסיה האזרחית, על מנת שתתפנה". במקביל, נתניהו מתח ביקורת על הקריאות לא להיכנס לרפיח, ואמר: "אלו שאומרים שאסור לנו לפעול שם בשום צורה אומרים לנו למעשה להשאיר שם את חמאס ולהפסיד במלחמה".

8:00 - עשרות מוחים פונו ממעבר כרם שלום, לאחר שהקימו שם אוהלים. כ-40 מוחים פונו ממעבר כרם שלום על ידי המשטרה, לאחר שהקימו שם אוהלים. הפינוי הושלם ללא הפעלת כוח, וישנם כוחות גדולים של צה"ל ומשטרה במעטפת כדי למנוע ממוחים נוספים להגיע לאזור, שהינו כזכור שטח צבאי סגור. ההיערכות המשטרתית השבוע תהיה גדולה בכדי למנוע את חזרתם.

מהמשטרה נמסר כי "בהתאם לצו השטח הצבאי הסגור במרחב מעבר כרם שלום ולצורך מימוש החלטת הממשלה על הכנסת משאיות סיוע לרצעות עזה, כוחות צה"ל ומשטרת ישראל ערוכים במרחב מעבר כרם שלום כדי לאכוף את הצו ולמנוע כניסת אזרחים אליו, בהתאם לחוק. נזכיר כי כניסת אזרחים למרחב המוגדר כשטח צבאי סגור הינה אסורה ומסכנת את חיי האזרחים וכוחות הביטחון". (מתן צורי)


הפגנה בכרם שלום בשבוע שעבר, צילום: צו 9 הפגנה בכרם שלום בשבוע שעבר | צילום: צו 9 הפגנה בכרם שלום בשבוע שעבר, צילום: צו 9


7:30 - חשש במערכת הביטחון: מצרים תכניס סיוע לעזה ללא בידוק ישראלי. ההפגנות במעברים ניצנה וכרם שלום צמצמו משמעותית את היקף הסחורות שנכנסות לרצועה, ולצד ביקורת ולחץ אמריקני על ישראל, מזהים בצה"ל גם עלייה בלחץ ברחוב המצרי, מה שעשוי לדחוף את המצרים להכניס את הסיוע לרצועה באופן ישיר דרך רפיח, ללא בידוק ישראלי. התיאום עם מצרים, שמאפשר לישראל לבדוק ביטחונית כל משאית שנכנסת לרצועה דרך מעבר בשליטה מצרית, הוא כמעט חסר תקדים. פגיעה בתיאום הזה תפגע ביטחונית בישראל יותר מאשר במצרים, ולכן בצבא מוטרדים ומזהירים מפני האפשרות שיועברו שם אמצעי לחימה ללא בידוק. (יוסי יהושוע)

סיקור ידיעות מהלילה

האיחוד האירופי: "תמרון צבאי ברפיח יוביל לאסון הומניטרי בל יתואר". שר החוץ של האיחוד האירופי ג'וזף בורל התייחס לתמרון קרקעי אפשרי של צה"ל ברפיח שבדרום רצועת עזה, ומסר כי הוא "מהדהד את האזהרה של כמה מחברות האיחוד האירופי שמתקפה ישראלית ברפיח תוביל לאסון הומניטרי שלא ניתן לתארו במילים, ולמתיחות רצינית עם מצרים". בורל הוסיף בחשבון ה-X שלו כי "חידוש המשא ומתן לשחרור החטופים ולעצירת העוינות היא הדרך היחידה למנוע שפיכות דמים".

שר החוץ של בריטניה: מודאגים מאוד מפעולה צבאית ברפיח. שר החוץ של בריטניה דיוויד קמרון התייחס להוראה של ראש הממשלה בנימין נתניהו לצה"ל ולמערכת הביטחון להיערך לפעילות ברפיח בדרום רצועת עזה. קמרון ציין כי הוא "מודאג מאוד בנוגע לאפשרות של תקיפה צבאית ברפיח - שבה מסתתרת יותר ממחצית מאוכלוסיית הרצועה". קמרון הוסיף בחשבון ה-X שלו כי "העדיפות חייבת להיות הפסקה מיידית בלחימה כדי להכניס סיוע ולהוציא משם את החטופים, ואז להתקדם לעבר הפסקת אש קבועה".

תגיות