אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לוואן זירו יש כמעט 40 אלף לקוחות אבל רק 29% מהם העבירו את המשכורת גל בר דעה מנכ"ל וואן זירו | צילום: אביגיל עוזי

לוואן זירו יש כמעט 40 אלף לקוחות אבל רק 29% מהם העבירו את המשכורת

בבנק הראשון מסוגו בארץ מסכמים את שנת הפעילות הראשונה עם קצב גיוס לקוחות של 300-400 ליום; אך שיעור מעבירי הפעילות עומד על 29% בלבד; בכנס התחזיות של כלכליסט הבוקר אמר המפקח על הבנקים כי הוא צופה שוואן זירו יסיים את 2023 כבנק ה-6 בגודלו

28.12.2022, 13:42 | שקד גרין

ארבעה חודשים לאחר תחילת פעילותו, הבנק הדיגיטלי וואן זירו (שייסד אמנון שעשוע ומנהל אותו גל בר דעה) גייס קרוב ל-40 אלף לקוחות, המחזיקים כספים בעו"ש ובפקדונות בהיקף של כ-900 מיליון שקל, כך עולה מהאיגרת ששלח היום (ד') מנכ"ל הבנק, גל בר דעה. בבנק מביעים שביעות רצון מן הנתונים ומקצב גיוס הלקוחות שעומד על ממוצע של 300-400 לקוחות ליום פעילות.

וואן זירו הוא הבנק הראשון שנפתח בישראל מזה 45 שנים, והבנק הדיגיטלי היחיד הפועל כיום בארץ (עד לפתיחתו של הבנק הדיגיטלי אש ישראל, שקיבל בשבוע האחרון רישיון), ועל כן ציפיות כבדות הוטלו על כתפיו עם פתיחתו.

עם זאת, בהתחשב בכך שבעת תקופת ההרצה הייתה לבנק רשימת המתנה של 80-90 אלף לקוחות, המספרים המסכמים ל-2022 נמוכים משמעותית מהציפיות, במיוחד אם לוקחים בחשבון דחייה של ארבעה חודשים בהשקה. בנוסף, 29% בלבד מהלקוחות העבירו את פעילותם לבנק (העברת משכורת או הפקדה חודשית מעל 5,000 שקלים).

בבנק מרוצים מכך שקרוב לשליש מלקוחותיהם הביעו בהם אמון דרך העברת פעילותם (הנתון מוטה למעלה שכן רבע מהלקוחות הם פאונדרים, שנרשמו לבנק בעת תקופת ההרצה והתחייבו להעברת פעילותם), אך עבור מי שציפה כי הבנק יכרסם תוך חודשים ספורים בחלקם של הבנקים הגדולים ויעמוד מולם כשווה בין שווים, הנתונים שפורסמו עלולים לאכזב.

במסגרת ניסיונתיו להתחרות בבנקים הגדולים ולהעביר אליו לקוחות הוא פירסם לאחרונה תעריפון עמלות והפך לבנק היחיד שבאופן גורף לא גובה עמלות עו"ש ודמי כרטיס מלקוחותיו, זאת לצד נוכחותו הקבועה בצמרת הבנקים שמציעים את הריבית הגבוהה ביותר על הפקדונות והנמוכה ביותר על ההלוואות, כלומר שגובים את מרווח האשראי הנמוך ביותר.

בחודש האחרון הבנק החל לאפשר פתיחת חשבונות זוגיים, והוא מדווח כי כ-30% מהחשבונות שנפתחו מאז היו כאלה. עוד מוסיף הבנק כי 86% מפתיחות החשבון היו דיגיטליות לחלוטין, ללא מעורבות אנושית, עלייה מאוגוסט האחרון אז הנתון עמד על 76%.

בתגובה לשאלתה של כתבת כלכליסט עירית אבישר בכנס התחזיות של כלכליסט הבוקר, אמר המפקח על הבנקים, יאיר אבידן, כי הוא צופה שוואן זירו יסיים את 2023 כבנק השישי בגודלו ולא יצטרף לרשימת הבנקים הגדולים. בוואן זירו מסתכלים מעבר לשנה הקרובה: לפי גל בר דעה, תוך 5-10 שנים הבנק יהיה אחד משלושת הבנקים הגדולים בישראל. בבנק, שחריג בנוף הבנקאות ביחס לשקיפות הנתונים שלו והנגשתם, סירבו לציין מהם יעדי הגיוס שלהם ל-2023.


תגיות