אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שרי ממשלת החירום הושבעו: "7 באוקטובר - היום המחריד לעם היהודי מאז השואה" בני גנץ וחילי טרופר בכנסת, הערב | צילום: רפי קוץ

שרי ממשלת החירום הושבעו: "7 באוקטובר - היום המחריד לעם היהודי מאז השואה"

בדיון בכנסת, שבו אושר מינוי השרים החדשים בממשלת החירום, אמר ראש הממשלה: "אני לא זוכר רוח קרב כזאת, והייתי בקרבות. זאת הרוח הייחודית שלנו, והיא מלכדת אותנו לאגרוף ברזל - וזהו האגרוף שינפץ את חמאס לרסיסים". גנץ בהשבעתו: "אנחנו נעשה, האויב ישמע". סער: "אנחנו תורמים מהידע והיכולות שלנו כדי להשביח את קבלת ההחלטות"

12.10.2023, 20:44 | מורן אזולאי וסיון חילאי, ynet

ממשלת החירום יוצאת לדרך, ברוב של 66 תומכים מול ארבעה מתנגדים: השרים החדשים בממשלת החירום הושבעו הערב (יום ה') במליאת הכנסת. מדובר בחמשת שרי המחנה הממלכתי - בני גנץ, גדי איזנקוט, גדעון סער, חילי טרופר ויפעת שאשא-ביטון. בנוסף הושבע אריאל בוסו מש"ס לשר הבריאות. גנץ אמר בזמן שנשבע אמונים: " אנחנו נעשה, האויב ישמע". בתחילת הדיון בכנסת אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי השבת האחרונה הייתה היום המחריד בתולדות עם ישראל מאז השואה. "הזוועות מזכירות את אותן זוועות מהשואה, וגם הכאב שחוצה את כל הציבור".

ראשון הדוברים בדיון היה נתניהו, שדיבר על ביקורו באוגדה 98 בעוטף עזה מוקדם יותר היום. "יש שם אש בעיניים", אמר ראש הממשלה. "הם הגיעו ליישובים של העוטף, ספגו מארבים, חברים נפלו - אך הם המשיכו להילחם. הם הסתערו על האויב וחיסלו. לפעמים - חוסלו. פשוט סיפורי גבורה מדהימים".

נתניהו אמר כי אחוז ההתייצבות למילואים הוא 130%. הוא סיפר על חייל, שהיה בדרכו לאוסטרליה, וכששמע על פרוץ הקרבות - הוא חזר לישראל. "אני לא זוכר רוח קרב כזאת, והייתי בקרבות. זאת הרוח הייחודית שלנו, והיא מלכדת אותנו לאגרוף ברזל - וזהו האגרוף שינפץ את חמאס לרסיסים. אחדות העם היא מכפיל כוח וממשלת החירום, שאנחנו מקימים היום, מעבירה מסר של כוח עצום. כולנו ביחד בזה".

ראש הממשלה אמר כי "זוהי באמת מלחמה על הבית. והיא חייבת להסתיים בדבר אחד, בניצחון מוחלט, ובריסוק וחיסול חמאס". הוא שב והשווה בנאומו את חמאס לדאעש. "העולם היה מזועזע מדאעש ומאל קעידה אחרי פיגועי 11 בספטמבר. הוא יצר קואליציה בינלאומית כדי לחסל את הנגע הזה, אף אחד לא אמר 'בוא נלך להיפגש עם נציגי דאעש או אל קעאידה'. אף אחד לא אמר בוא ניתנן להם נוכחות בארצנו. לכן אמרתי היום: 'אין נציגות כזאת. לא נפגשים איתם'".

בהמשך נאומו הוא הזכיר שוב את השואה. "חברות וחברי הכנסת, אמרתי לפני רגע שיש זוועות שמזכירות את ימי השואה. אבל איננו נמצאים בגטו ורשה, אנחנו נטועים עמוק באדמת המולדת, אדמת ישראל. אבל לקחי גטו ורשה, לפני 80 שנה, חקוקים בזכרון הלאומי שלנו, לנוכח הצורר שביקש להשמיד להרוג ולאבד את העם היהודי".

הוא שב ואמר כי ישראל תרסק את חמאס. "אני בטוח שבמלחמת 'חרבות ברזל' נצא חזקים יותר מאי פעם", הוא אמר. "כנאמר בספר משלי - ברזל בברזל יחד ואיש יחד פני רעהו. יחד בעזרת השם, נבטיח את הנצחון המוחלט".

אחרי נתניהו עלה לדוכן הנואמים, ח"כ סער שאמר: "העירו לי, אז אני לא משתמש בביטוי 'חיות אדם', כי זה לא בקטגוריה של חיות. מה ההבדל בין המפלצות שפשטו על הקיבוצים לבין הנאצים? הבדל אחד בלבד - יכולת. אם הייתה להם יכולת - זה הגורל שהם מייעדים לכל יהודי".

סער דיבר על אחדות בעם. "אנחנו מאוחדים ואנחנו נעבוד יחד שכם אל שכם", הוא אמר. "לא זה מסיעה אחת - וזה מסיעה אחרת. כולנו יחד כאחים, כי אנשים אחים אנחנו. כמו שבחזית לחמו ביחד הבנים שלנו, כמו שבעורף נשחטו אחינו ואחיותינו ללא הבדל ברקע שלהם, בהשקפות שלהם וכך גם אנחנו תורמים מהידע והיכולות שלנו כדי להשביח את קבלת ההחלטות שיתקבלו ויידרשו עשרות החלטות קשות".

ח"כ אחמד טיבי דיבר גם הוא על הזוועות בעוטף עזה. "תפקידנו כמנהיגי ציבור בעת קשה כזו היא לשמור על אחריות, שיקול דעת, ולהתרכז בכאב של היום ובתקוה של מחר", הוא אמר. "זה המקום לומר מילה טובה לצוותים הרפואיים, רופאים ורופאות, אחים ואחיות, לפרמדיקים ולכל העוסקים במלאכת הצלת חיים".

הוא גם דיבר על ערביי ישראל. "מכאן אני מבקש להודות לציבור הערבי, שלמרות האובדן הקשה , 16 נרצחים ושבעה נעדרים, הוא מגלה אחריות, ושיקול דעת, למרות הכאב והחרדה", אמר ח"כ טיבי. בסיום נאומו הוא אמר: "אנחנו עם הציבור, אבל נגד הממשלה. זו העת לשיתוף פעולה אזרחי כדי לשמור על גחלת התקווה, הדרך שלנו היא הדרך השלישית של השלום, הצדק וסיום הסכסוך, די למלחמה".

ח"כ איימן עודה אמר כי הוא מכיר כמה מהנרצחים בעוטף עזה. "משפחות איבדו את היקר מכול, איבדו את בניהן, לבי עם המשפחות הללו", הוא אמר. "יש לי חברים שנהרגו ומשפחות שאיבדו את בניהם. יצרתי קשר עם כולם, ושמעתי את כאבם. אין שום דבר בעולם, ולא הכיבוש הארור, שמצדיק פגיעה בחפים מפשע. אני רוצה להביע הערכה לצוותי הרפואה, היהודים והערבים כאחד. שברגע הזה עובדים ביחד למרות הכל, זוהי הדרך הנכונה".

בהמשך פרצה סערה לזמן קצר בכנסת, לאחר שח"כ עודה אמר שהתגובה של צה״ל ברצועת עזה, שבה נהרגים גם חפים מפשע, היא לא הדרך. חברי כנסת מהקואליציה התפרצו לדבריו, קראו לו להתבייש ואמרו שיש לנקום בעזה.

מפלגות באופוזיציה יתמכו, אך לא יצטרפו

זמן קצר לפני הדיון בכנסת הסביר ראש האופוזיציה, יאיר לפיד, מדוע הוא וסיעת יש עתיד מסרבים להיכנס לממשלת החירום, שאליה הצטרף אתמול יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ. "הייתי הראשון להציע ממשלת חירום ואחדות, כבר בשבת אחר הצהריים. אם הייתי חושב שמה שמוקם היום הוא ממשלת אחדות אמיתית, הייתי גם הראשון להצטרף אליה", אמר לפיד.

"לא נצטרף מפני שמוקם פה מבנה שלא יוכל לעבוד. הוא רק יוסיף לבלגן", אמר לפיד. "אין לי ספק שכוונותיהם של בני גנץ וגדי איזנקוט טובות, אבל זוהי טעות בשיקול הדעת. במקום קבינט אחד, יהיו שני קבינטים, שכבר עכשיו מסוכסכים ביניהם. בקבינט הקטן לנתניהו יש רוב אוטומטי. גנץ ואיזנקוט יוכלו לתת עצות. נתניהו לא יקשיב. את הקבינט הגדול והלא יעיל, הגדילו עוד יותר. הוסיפו לו חמישה שרים בלי תיק. אין שום דרך לקבל החלטות או לנהל מלחמה בקבינט כזה".

תגיות