אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ני"ע קבעה: שדרוג שכרו של מנכ"ל ביטוח ישיר אינו חוקי קובי הבר מנכ"ל ביטוח ישיר | צילום: אוראל כהן

רשות ני"ע קבעה: שדרוג שכרו של מנכ"ל ביטוח ישיר אינו חוקי

חברת הביטוח הדיגיטלית שידרגה את שכרו של קובי הבר לעלות של 4.5 מיליון שקל מ-4 מיליון שקל; זאת למרות שבעלי מניות המיעוט, בהם הפניקס והראל, התנגדו למהלך; ועתה הרשות לני"ע קבעה כי המהלך של ביטוח ישיר אינו חוקי

29.05.2023, 10:33 | אלמוג עזר

רשות ניירות ערך התערבה בהחלטת ביטוח ישיר לצאת נגד בעלי המניות ושכרו של קובי הבר יקוצץ. הרשות פנתה לחברת הביטוח בנוגע לאישור לשכרו של מנכ"ל החברה, שעבר רק לאחר שחברת הביטוח ביצעה אובר רולינג, וקבעה כי המהלך אינו חוקי.

מהלך של אובר רולינג הינו קבלת החלטה לאשר שכר בכיר בחברה באופן חריג לאחר שבעלי מניות המיעוט התנגדו לו. על פי ביטוח ישיר, החלטות ועדת התגמול ודירקטוריון לאשר את הנושאים כאמור על אף התנגדות האסיפה נתקבלו על בסיס ייעוץ משפטי חיצוני טרם ההחלטה ושלפיו ניתן לבצע אובר רולינג.

ביטוח ישיר, חברת הביטוח הדיגיטלית הגדולה בישראל, קבעה בחודש אפריל כי שכרו של הבר מנכ"ל החברה ישודרג לעלות של 4.5 מיליון שקל, לעומת שכר בעלות של 4 מיליון שקל טרם השידרוג. התגמול החדש של הבר הורכב משכר קבוע בעלות של 4.15 מיליון שקל ומתגמול הוני (אופציות) בהיקף של 350 אלף שקל.

בעלי מניות המיעוט סירבו לאשר את השדרוג, בעיקר משום שהרכיב המשתנה — התגמול ההוני, שאמור לקשור בין האינטרס של המנכ"ל לאינטרס של בעלי המניות ליהנות מהצפת ערך — הוא קטן יחסית בעוד הרכיב הקבוע הוא גדול. בנוסף המוסדיים התנגדו לרצונה של החברה להקל על תנאי מימוש האופציות של הבר, הקלה שתאפשר לו לממש את ההטבה גם אם הרווח של החברה ימשיך לרדת.

החברה, בבעלות משפחת שיינדמן (48.95%) ניסתה מתחילת השנה לקבל פעמיים את אישור בעלי המניות לשכרו החדש של הבר והתדיינה מול נציגי המוסדיים – חברת הייעוץ עמדה. אולם הדיונים לא עזרו וחברת הביטוח לא קיבלה את אישור בעלי המניות החברה ביניהם חברת הביטוח הפניקס, שמחזיקה ב־7% מביטוח ישיר (יחד עם החברה־הבת הפניקס בית השקעות) וחברת הביטוח הראל (5%).

תנאי התגמול של הבר הפכו אותו למנכ"ל בעל השכר הגבוה בעולם הביטוח, הגם שביטוח ישיר אינה אחת מהחברות הגדולות בתחום במונחי שווי שוק. לשם השוואה, אייל בן סימון, מנכ"ל הפניקס, החברה הגדולה בענף במונחי שווי שוק (כ־9 מיליארד שקל), נהנה משכר בעלות של 3.74 מיליון שקל ב־2022. שגיא יוגב, המנכ"ל היוצא של חברת הביטוח מגדל שנסחרת בשווי שוק של 4 מיליארד שקל, קיבל שכר בעלות של 3.55 מיליון שקל.

בנוסף, התגמול של הבר נעשה בעוד ביטוח ישיר מאבדת כמעט חצי משוויה בחמש השנים האחרונות. מדד תל אביב ביטוח, בו כלולה המניה, עלה ב-41% באותו הזמן. בתוך כך, נסחרת ביטוח ישיר בשווי של 1.2 מיליארד שקל.


תגיות