אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שר החינוך תוקף את האוניברסיטאות: "אתם מגבילים את חופש הביטוי" מפגינים עם שלטי מחאה ודגלי ישראל ופלסטין מוחים באוניברסיטת תל אביב | צילום: מוטי קמחי

שר החינוך תוקף את האוניברסיטאות: "אתם מגבילים את חופש הביטוי"

בתגובה להתנגדות האוניברסיטאות ל"חוק הדגל" יוצא יואב קיש בהתקפה חסרת תקדים על האוניברסיטאות הכפופות לו. "פעלתם בתצורה פוליטית קיצונית לסתימת פיות של מחנה שלם" הוא כותב ומבקר את המחאה נגד שמחה רוטמן באוניברסיטת תל אביב

29.05.2023, 18:15 | שחר אילן

שר החינוך ויו"ר המועצה להשכלה גבוהה יואב קיש יוצא בהתקפה חריפה וחסרת תקדים על האוניברסיטאות שעליהן הוא אחראי ומאשים אותן ב"הגבלת חופש הביטוי וסתימת פיות". נראה שהמכתב ששלח הוא נקמתו של קיש על התבוסה שהנחילו לו ראשי האוניברסיטאות בהצבעה על מינוי מועמדו לסגן יו"ר המל"ג פרופ' דודי שוורץ.

קיש כתב את הדברים בתגובה למכתב ההתנגדות של ראשי האוניברסיטאות לחוק הדגל של ח"כ לימור סון הר מלך מעוצמה יהודית. על פי ההצעה יחויבו האוניברסיטאות לסגור תאי סטודנטים שיביעו תמיכה בפעילות מזוינת נגד ישראל ולשלול תארים אקדמיים מסטודנטים שיעשו זאת. ועדת השרים לחקיקה דחתה השבוע את הדיון בהצעת החוק.

ועד ראשי האוניברסיטאות כתב לקיש כי "הצעת החוק מבקשת להפוך את המוסדות להשכלה גבוהה לזרועות של משטרת ישראל והשב"כ, ולחייב אותם לעקוב אחרי מאות אלפי הסטודנטים הנמצאים בתחומם". לטענתם, "זהו מהלך שיצדיק את כל הטיעונים של ארגוני ה- BDS, ויביא לגל של חרמות אקדמיים על המוסדות הישראליים בעולם כולו".

קיש שלח להם היום מכתב תגובה בו הוא כותב בלשונו של אמיל זולא "אני מאשים". לדבריו, "אתם האחראים הישירים לפגיעה הקשה בחופש הביטוי באקדמיה. פעלתם בתצורה פוליטית קיצונית לסתימת פיות של מחנה שלם. אתם גרמתם את הנזק הגדול ביותר לממסד האקדמי". קיש ממשיך, "אני קורא לכם להתעשת, שנו את התנהלותכם ופעלו למען חופש ביטוי של כלל הדעות בקמפוס. הובלתם לאובדן דרך. תקנו דרככם". לטענתו, "כך שומרים על האקדמיה".

קיש טוען ש"מצד אחד אתם נלחמים על 'חופש ביטוי ודמוקרטיה' ולטענתכם הנפת דגל אש"ף (תומכי טרור) היא חלק מזכויות לגיטימיות. אבל במקביל בחודשים האחרונים פעלתם נחרצות לסתימת פיות של אנשי ימין, הדרת עמדות שנוגדות לעמדותיכם. אין חופש ביטוי אמיתי באקדמיה".

כהוכחה לפגיעה בחופש הביטוי, קיש תוקף בחריפות את המחאה נגד יו"ר ועדת החוקה ח"כ שמחה רוטמן בעת שביקר אתמול באוניברסיטת תל אביב. לטענתו, "רוטמן נתקל באלימות ובהתנהגות כוחנית כדי למנוע ממנו להשמיע את דעותיו. מטרת הפורעים צלחה לאור אוזלת ידה של הנהלת האוניברסיטה בהיערכות נאותה לאירוע". הוא טוען שהתנהגות המפגינים חרגה מחופש הביטוי. לטענתו, "אין תפיסה מסולפת יותר של דמוקרטיה וחופש אקדמי מהשתקת דעות בקריאות דמוקרטיה".

ממחאת הסטודנטים נמסר ש"שר החינוך מציג: 'שיח-חדש', בו חופש הביטוי הוא אלימות, מפגינים הם פורעי חוק, דחיפות מהשוטרים הן תקיפה פיזית ומילולית מצד המפגינים, ולהעז להתנגד לדיקטטורה זה סתימת פיות. הניסיון לפגוע באקדמיה הוא שלב נוסף בהפיכה המשטרית. בינתיים, אנחנו נמשיך להגן על הדמוקרטיה".

.


תגיות