אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אבי זלדמן נבחר לתפקיד יו"ר דירקטוריון בנק מזרחי טפחות אבי זלדמן | צילום: אוראל כהן

אבי זלדמן נבחר לתפקיד יו"ר דירקטוריון בנק מזרחי טפחות

זלדמן, המכהן כדירקטור בבנק כבר תשע שנים, ייכנס לתפקידו ביוני הקרוב, ויחליף את היו"ר משה וידמן אחרי 11 שנה שהפכו אותו ליו"ר הוותיק ביותר בענף הבנקאות; זלדמן משמש כיו"ר קבוצת פוקס וייתכן שיצטרך לעזוב את קבוצת האופנה בעקבות המינוי בבנק

12.02.2024, 10:21 | עירית אבישר

אבי זלדמן נבחר לתפקיד יו"ר דירקטוריון בנק מזרחי טפחות, כך דיווח היום (ב') הבנק לבורסה. זלדמן ייכנס לתפקידו ב-16 ביוני ויחליף את היו"ר הנוכחי משה וידמן שמכהן בתפקיד 11 שנה שהפכו אותו ליו"ר הוותיק ביותר בענף הבנקאות.

זלדמן מכיר היטב את הבנק, שבשליטת אייל עופר ומשפחת ורטהיים, שכן הוא מכהן כדירקטור בבנק מזה תשע שנים. המינוי כפוף לאישור בנק ישראל.

זלדמן מגיע מהמערכת הבנקאית, הוא כיהן בעבר במספר תפקידים בבנק לאומי, בהם יו"ר לאומי למשכנתאות ומנכ"ל לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות של הבנק.

בנוסף משמש זלדמן כיו"ר בחברת האופנה פוקס. זלדמן הגיע למזרחי טפחות דרך משפחת ורטהיים, שהיא כאמור מבעלי השליטה בבנק. הוא הכיר את המשפחה דרך שידורי קשת שבשליטתה, ושבעבר גם ללאומי פרטנרס היו אחזקות בה.

בעבר הרחוק הייתה מתיחות בין בעלי המניות בבנק, שמנוהל כיום ע"י משה לארי. כאשר וידמן מונה לתפקיד בנובמבר 2012 הוא נחשב לנציג מטעם משפחת עופר, וסוכם כי הוא יכהן כיו"ר במשך שלוש שנים, ולאחר מכן קבוצת ורטהיים תמנה נציג משלה לתפקיד היו"ר. אולם בסופו של דבר היחסים בין הצדדים השתפרו, והפכו לעניינים, והוחלט להמשיך בכהונתו של וידמן מעבר לשלוש שנים לאחת עשרה שנים, וכעת יחליף את וידמן דירקטור המזוהה יותר עם משפחת ורטהיים.

זלדמן ככל הנראה יצטרך לעזוב את תפקידו כיו"ר פוקס, תפקיד אותו הוא ממלא מזה 12 שנים. זאת הן משום שיו"ר בנק אמור לכהן בתפקיד באופן מלא, והן בשל פוטנציאל ניגוד העניינים בין עמידה בראש הבנק השלישי בגודלו בישראל לבין עמידה בראש רשת האופנה מהגדולות בארץ, שבשליטת הראל ויזל.

הסוגיה תיסגר סופית במסגרת תהליך אישור מינויו לתפקיד מול בנק ישראל. מהפיקוח על הבנקים נמסר בעניין: "כבכל תהליך מינוי יו״ר דירקטוריון בתאגיד בנקאי, המינוי כפוף לבדיקת ואישור הפיקוח על הבנקים, לאחר הבחירה שנערכה בדירקטוריון. כפי שמופיע הן בחוק החברות והן בנוהל הבנקאי, אישורו של מינוי יו"ר מחייב לוודא כי יש לו את הזמן הראוי למילוי תפקיד כה מורכב וכי לא קיימים ניגודי עניינים שיימנעו ממנו למלא את תפקידו כהלכה. תפקיד יו״ר הדירקטוריון הינו תפקיד בעל משמעות רבה לניהולו התקין של הבנק, בכל עת וגם כיום".

מטעם קבוצת פוקס נמסר: "אבי זלדמן הוא שותף לדרך ולהצלחת הקבוצה כ-20 שנה. אין לנו ספק כי יעשה חייל בתפקידו החדש. ככל שהדבר תלוי בנו, נשמח שאבי ימשיך לכהן כיו"ר ואם לא ימשיך נפעל לאיתור יו"ר אחר".


תגיות