אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק לביטול עילת הסבירות נתניהו ולוין בדיון בכנסת | אלכס קולומויסקי

הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק לביטול עילת הסבירות

לאחר דיון סוער, אישרה הכנסת את הצעת החוק שלפיה בית המשפט לא יוכל לבטל החלטות של ראש הממשלה והשרים, ובכלל זה מינויים, מטעמי אי־סבירות; לוין: "לביהמ"ש ימשיכו להיות כלים לבטל החלטות או מינויים נגד החוק"; רוטמן: "ההצעה מאוזנת, אחראית, ושונה באופן משמעותי ממה שאולי היה צריך לחוקק"; לפיד: "תגידו את האמת - זה חוק שאומר שאפשר יהיה למנות לשר עבריין מורשע"; גנץ: "מי יבטיח לנו בעתיד שלא ישנו את חוקי הבחירות לכנסת?"; לפני הדיון: מפגינים ניסו לפרוץ למליאת ולהדביק עצמם לרצפה באמצעות דבק; היום צפויות להתקיים הפגנות נרחבות בכל הארץ, כולל בנתב"ג

11.07.2023, 00:57 | צבי זרחיה ו-ynet
ביטול עילת הסבירות עלול להוביל להורדת הדירוג עוד השנה נתניהו הצליח לשכנע את כלכלני S&P לפני חודשיים שההפיכה המשטרית לא תתבצע באופן חד־צדדי, אך הממשלה דוהרת לקראת השלמת חלק מהותי ממנה. בדירוג הבא בחברה כבר יידעו לא להאמין למצגי השווא של ראש הממשלה אורי טל טנאלכתבה המלאה

הכנסת אישרה הלילה בקריאה ראשונה את החוק לביטול עילת הסבירות ברוב של 64 ח"כים מול 56. לפי הצעת החוק, בית המשפט לא יוכל לבטל החלטות של ראש הממשלה והשרים שיאושרו בממשלה, ובכלל זה מינויים, מטעמי אי־סבירות. בעקבות האישור צפויות להתקיים היום הפגנות נרחבות בכל הארץ, כולל בנתב"ג.

הלילה צפויים להיפגש שר המשפטים יריב לוין ויו"ר ועדת החוקה חוק ומשפט שמחה רוטמן לדון בהכנסת שינויים בחוק. ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע בשבוע שעבר כי בחוק יוכנסו שינויים כך שלא יחול על ראשי רשויות מקומיות. ב-12:30 תכונס ועדת החוקה להכנת החוק להצבעה בקריאה השנייה והשלישית, שאמורה להתקיים עוד החודש, לפני צאת הכנסת לפגרת הקיץ.

שר המשפטים לוין, שסיכם את הדיון, טען כי החוק "מחזיר את ישראל לשורת העמים הדמוקרטיים - ומיישר קו עם מה שנהוג בעולם הדמוקרטי כולו". לדבריו, "הממשלה לא מעל החוק, היא חייבת לפעול אך ורק במסגרת החוק, בהליך תקין ללא ניגוד עניינים. כל פעולה שאינה נעשית באופן הזה - כל פעולה - הייתה ותמשיך להיות נתונה לביקורת שיפוטית מלאה". לוין הוסיף: "מצב בו שופטים - או כל גורם אחר שאינו נבחר - באים במקום הממשלה ואומרים 'נכון, הפעולה חוקית ובמסגרת סמכות הממשלה', אבל למרות זאת - שבו שלושה שופטים אומרים 'אנחנו על פי השקפתנו האישית חושבים שזה לא סביר' - ומורים לעשות כך - הוא מצב שאין לקבלו".

בנימין נתניהו ויריב לוין בדיון בכנסת, אלכס קולומויסקי בנימין נתניהו ויריב לוין בדיון בכנסת | אלכס קולומויסקי בנימין נתניהו ויריב לוין בדיון בכנסת, אלכס קולומויסקי


ח"כ יוראי להב הרצנו מוצא מהדיון, אלכס קולומויסקי ח"כ יוראי להב הרצנו מוצא מהדיון | אלכס קולומויסקי ח"כ יוראי להב הרצנו מוצא מהדיון, אלכס קולומויסקי

לוין הקריא דברים מהעבר שאמרו ח"כ זאב אלקין וח"כ גדעון סער על עילת הסבירות ושאל: "עד כמה אפשר בשם ההתנגדות לנתניהו לשעבד את הכול? האופוזיציה רוצים שהשופטים יחליטו מה סביר במקום העם". בהמשך הוסיף כי "יש לבית המשפט וימשיכו להיות כל הכלים הדרושים כדי לבטל החלטה או מינוי שהתקבלוב בניגוד לחוק. זה קץ הדמוקרטיה? יש הצדקה לקרוא לסרבנות?".

לוין אמר כי הקואליציה נענתה ל"דרישה האבסורדית" של האופוזיציה, אך האופוזיציה "פוצצה אותן ללא כל סיבה", כלשונו. לוין ציין כי "הדלת שלי הייתה ונותרה ותמיד תהיה פתוחה לכל אחד מחברי האופוזיציה - מכל הסיעות. כל מי שבאמת רוצה להגיע להסדר - מוזמן". כנקרא על ידי יו"ר האופוזיציה לחזור לבית הנשיא, השיב לוין: "תבוא אליי. אנחנו לא צריכים מתווכים. שווה לנסות. לא צריך לעצור שום דבר. הקריאה הראשונה תעבור".

אלכס קולומויסקי אלכס קולומויסקי אלכס קולומויסקי


המפגינים בכנסת,  המפגינים בכנסת המפגינים בכנסת,


ח"כ שמחה רוטמן בדיון בכנסת, אלכס קולומויסקי ח"כ שמחה רוטמן בדיון בכנסת | אלכס קולומויסקי ח"כ שמחה רוטמן בדיון בכנסת, אלכס קולומויסקי


ח"כ טלי גוטליב, אלכס קולומויסקי ח"כ טלי גוטליב | אלכס קולומויסקי ח"כ טלי גוטליב, אלכס קולומויסקי


ח"כ נעמה לזימי, אלכס קולומויסקי ח"כ נעמה לזימי | אלכס קולומויסקי ח"כ נעמה לזימי, אלכס קולומויסקי


ח"כ יאיר לפיד, אלכס קולומויסקי ח"כ יאיר לפיד | אלכס קולומויסקי ח"כ יאיר לפיד, אלכס קולומויסקי


דוד אמסלם, אלכס קולומויסקי דוד אמסלם | אלכס קולומויסקי דוד אמסלם, אלכס קולומויסקי


בני גנץ, אלכס קולומויסקי בני גנץ | אלכס קולומויסקי בני גנץ, אלכס קולומויסקי


בנימין נתניהו ויואב קיש, אלכס קולומויסקי בנימין נתניהו ויואב קיש | אלכס קולומויסקי בנימין נתניהו ויואב קיש, אלכס קולומויסקי


הפגנה נגד ההפיכה המשטרית מול ביתו של יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד, עוז מועלם הפגנה נגד ההפיכה המשטרית מול ביתו של יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד | עוז מועלם הפגנה נגד ההפיכה המשטרית מול ביתו של יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד, עוז מועלם
מפגינים בירושלים נגד החוק, היום, דור פזואלו מפגינים בירושלים נגד החוק, היום | דור פזואלו מפגינים בירושלים נגד החוק, היום, דור פזואלו

הדיון נפתח בדברים של רוטמן, שהציג את ההצעה: "היא מאוזנת, אחראית, ושונה באופן משמעותי ממה שאולי היה צריך לחוקק", טען רוטמן. "עילת הסבירות היא עילה שבמשך הרבה שנים מדינת ישראל הסתדרה בלעדיה, ועדיין במשך שנים אפלות, תאמינו או לא, השמש זרחה כל בוקר". חברי הכנסת מיכל שיר, יוראי להב הרצנו ויואב סגלוביץ' קטעו את דבריו - והוצאו. "ההצעה ביזיונית", אמר אחד מהם. ח"כים מיש עתיד הגיעו עם חולצות שחורות ועליהן דגל ישראל.

ראש האופוזיציה יאיר לפיד הגיב מעל בימת בכנסת לדבריו של רוטמן. "תגידו את האמת - זה חוק שאומר שאפשר יהיה למנות לשר עבריין מורשע, שיהיה אפשר להוציא צווי מאסר לכל מי שמתנגד לממשלה הזו, ושיהיה אפשר לפטר את היועמ"שית", אמר לפיד. "על מי אתם עובדים? מה זה קשור לפרנסה של אזרחי ישראל, לביטחונם וליחסים שלנו עם העולם שאתם הורסים? עמדתם פה על הפודיום ונשבעתם לשמור על עם ישראל, והיום אתם שוברים את כל הדבר הזה. זה לא יקרה. אם זה יעבור בקריאה ראשונה, זה יפול בשנייה-שלישית. אם זה לא יפול שם - זה יפול בבית המשפט העליון. האנשים האלה מחסלים את הברית הישראלית מסיבות קטנוניות, מסיבות של מושחתים ומשחיתים".

יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ עלה לדבר אחרי לפיד, ואמר: "במדינה אחת החליטו השליטים לשנות את הכללים - חוק טבריה, חוק הרבנות הראשית, חוק מועצת לשכת עורכי הדין. מי יבטיח לנו בעתיד שלא ישנו את חוקי הבחירות לכנסת? מי מבטיח לנו שהיועמ"שית לא תודח? מי מבטיח לנו שלא ייבחר רמטכ"ל לא כשיר שמקורב לראש הממשלה או שר הביטחון? אל תגידו 'אצלי זה לא יקרה', אל תגיו 'זה רק סבירות'. אחריה בתור תהיה התגברות, יהיה מינוי שופטים פוליטיים, יהיו יועמ"שים פוליטיים. כדור השלג שמתחיל להתגלגל יגדל, יצבור תאוצה וירמוס את המדינה כולה אם לא נעצור אותו עכשיו".

השר דודי אמסלם (הליכוד) הזכיר בנאומו את אל"מ (במיל') אודי אורי, טייס הקרב בעבר שנפצע בעינו ממכת"זית בהפגנה באיילון בשבוע שעבר: "היה איזה אחד, נשרט ליד העין, שלחו אליו את ה-BBC. כל רשתות הטלוויזיה, למה? אחד צפונבון נפצע בעין, חס ושלום איך יכול להיות?". ח"כ עידן רול (יש עתיד) השיב לאמסלם כשהגיע תורו לנאום. "דוד אמסלם לא אח שלי והוא גם בטח לא ציוני", הטיח רול בשר אמסלם. "מה דודי אמסלם עשה בחיים שלו לעומת המפגין הזה?".

ח"כ נעמה לזימי (העבודה) עלתה לדוכן הנואמים עם דגל ישראל ורוד למען זכויות נשים, במחאה על הדיון שניהלה היום בשדולה למען נשים חרדיות ח"כ לימור סון הר מלך (עוצמה יהודית), שלא אפשרה לארגוני הנשים להשתתף בו. ח"כ טלי גוטליב (הליכוד) צעקה לעבר לזימי שהיא "מבזה את הכנסת". "ישראל הדמוקרטית תנצח, ישראל הפמיניסטית של שוויון מגדרי תנצח, חברות", אמרה לזימי. בירידה מהדוכן, אמרה לסדרניות הכנסת: "זה גם בשבילכן".

לפני הדיון, לקראת השעה 19:00, מפגינים ניסו לפרוץ למליאת ולהדביק עצמם לרצפה בכניסה באמצעות דבק. מוקדם יותר נסגר יציע האורחים במליאה מחשש להתפרעות ופעולות מחאה בזמן ההצבעה על עילת הסבירות. מקצין הכנסת נמסר כי "נוכח מידע שהגיע אל קצין הכנסת ולפיו יש מי שמתכוונים להפר באופן בוטה את הסדר ביציע הציבור במליאה ולאחר קיום הערכת מצב שערך בלשכתו, החליט קצין הכנסת כי לצורך שמירה על הסדר במשכן, שכבר הופר היום בכמה הזדמנויות, כי נדרשת סגירתו של היציע באופן זמני. כמו כן הורה קצין הכנסת על בדיקת תליית שלטי מחאה אשר נתלו לאורך היום על דלתות חברי כנסת במשכן".

יו"ר הכנסת אמיר אוחנה שיבח את משמר הכנסת על "שלא נתנו לכנופיית פורעי החוק לחסום את מליאת הכנסת ופינו אותם במהירות, בנחישות ובמקצועיות. חברי הכנסת שהזמינו את המתפרעים צריכים לעשות חשבון נפש עמוק על הניסיון לשבש את ההליך הדמוקרטי - ולגנות בחומרה את המתקפה על הדמוקרטיה הישראלית. הכנסת לא תהיה איילון".

נשיא המדינה, יצחק הרצוג, אמר הערב, לפני הדיון: "אפשר להגיע להסכמה. הפתרון היחיד והפשוט ביותר הוא – לשבת ולדבר. אני מברך על הקולות המרובים, גלויים וסמויים, שגברו מאז דבריי אתמול, וקוראים לשוב להידברות בנוגע לסוגיות היסוד שקורעות אותנו, כולל בנוגע לסוגיית הסבירות – שהיא בוודאי בת הסכמה. אין ספק שזו טובתה של המדינה. אין ספק שזו טובתה של החברה הישראלית".

הנשיא, שדיבר באירוע השקה שקיים בבית הנשיא לתוכנית "מחליפים מילה בקהילה" יחד עם החברה למתנ"סים, הוסיף: "בעיצומו של משבר עמוק ומדאיג, המעשה האחראי והמנהיגותי חייב להיות לשבת, לדבר, ולשים את האחדות הישראלית מעל הכל. מנהיגי הציבור – מהקואליציה ומהאופוזיציה – חייבים להידבר ולאחות את הקרע. וזה צריך לקרות עכשיו". בפרויקט שהשיק הערב הנשיא ישתתפו מאות אלפי אזרחים ומתנדבים של החברה למתנ"סים, שיקחו חלק בפעילות משותפת ושיח חוצה אוכלוסיות ומגזרים באמצעות מאות פעולות, ובהן הפעלות "ניידות חיבורים" שיעברו בין הקהילות ברחבי הארץ".

תגיות