אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ללא תיאום עם האוצר: קיש הציג תוכנית להשקעה של מיליארד שקל בחינוך בעוטף

התוכנית כוללת 400 מיליון שקל לבינוי ו-600 מיליון לפדגוגיה אבל לא תואמה עם האוצר. הוצגה במסיבת עיתונאים עם ראשי רשויות העוטף כדי לאלץ את האוצר לשלב אותה בתקציבים החדשים ל-2023 ו-2024

20.11.2023, 21:09 | שחר אילן

שר החינוך יואב קיש הציג תוכנית להשקיע מיליארד שקל בשנים 2023-2024 בשיקום החינוך בעוטף עזה והפיכתו למוביל בארץ, כהגדרתו. קיש אמר שבכוונתו להפוך את התוכנית בימים הקרובים להחלטת ממשלה.

שר החינוך הציג את התכונית במסיבת עיתונאים בירושלים יחד עם ראשי הרשויות של יישובי העוטף. בפועל לתוכנית אין מקור תקציבי והיא אינה מתואמת עם האוצר. כוונת האירוע היתה ליצור לחץ ציבורי על האוצר כדי לכפות עליו למצוא את המקורות התקציביים.

התוכנית כוללת השקעה של 250 מיליון שקל בבינוי מיידי של מוסדות חינוך (בשלב הראשון); 150 מיליון שקל בבינוי נרחב של מוסדות חינוך נוספים (בשלב השני) ו-600 מיליון שקל לצורך גיבוש תוכנית פדגוגית מותאמת לתלמידי שדרות ועוטף עזה. המשמעות של הסעיף האחרון היא תוספת גמישה של כ-20 אלף שקל בממוצע עבור כל אחד מ-30 אלף התלמידים.

התקציב לבינוי בשלב הראשון יכלול בין היתר הרבה מאוד מבנים יבילים כדי לאפשר הקמת מוסדות חינוך זמניים מחוץ לטווח ה-4 ק"מ מגבול הרצועה. אחר כך הם יוסבו למטרות אחרת. בשדרות ייועד הכסף להקמת מרכזי חוסן ליד מוסדות החינוך. בסביבת קיש מסבירים שהסכומים האלה חיוניים להחזרת התושבים והם קטנים בהרבה מהעלות שלהם במלונות.

קיש אמר במסיבת העיתונאים: "ישראל מחויבת לתושבי העוטף ואנחנו מתחייבים לתת את החינוך הכי טוב בישראל לתושבי העוטף. התוכנית תעודד חזרה ליישובים". במשרד החינוך מניחים שלגבי 250 המיליון הראשונים ניתן להגיע לסיכומים עם האוצר כדי שייכללו בתקציב 2023. לעומת זאת במשרד החינוך אומרים שהם מתקשים להגיע לסיכום על יתר הכסף.

מסיבת העיתונאים בשיתוף ראשי המועצות נועדה להפעיל על האוצר לחץ. האוצר ככל הידוע מקיים בנושא זה מגעים עם מנהלה תקומה. ראש המועצה האזורית אשכול גדי ירקוני אמר במסיבת העיתונאים שכל עיכוב בקבלת הכספים לבינוי "מעכב אותנו מהחזרת התושבים הביתה. בלי חינוך לא נוכל לחזור".תגיות