אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדיל של סמוטריץ' וש"ס: ביטול מס הסוכר תמורת דחיית הבחירות המקומיות בצלאל סמוטריץ' ואריה דרעי | צילום: שלו שלום, רפי קוץ

הדיל של סמוטריץ' וש"ס: ביטול מס הסוכר תמורת דחיית הבחירות המקומיות

לאחר שביום שישי פרסם האוצר תזכיר צו המבטל את הפטור ממס על משקאות ממותקים, אמר היום סמוטריץ' כי מדובר ב"טעות". סיבוב הפרסה מגיע בעקבות סיכום עם ש"ס כי לא יתנגדו לדחיית הבחירות המוניציפליות

18.12.2023, 15:07 | צבי זרחיה

הדיל נרקם: הציבור יוכל להמשיך לשתות סוכר בזול, אבל הדמוקרטיה תחכה והבחירות לרשויות המקומיות יידחו. שר האוצר בצלאל סמוטריץ' יאריך בסוף החודש את הפטור ממס על משקאות ממותקים גם לשנת 2024. במקביל, הודיע היום (ב') ממש באותה השעה יו"ר ש"ס אריה דרעי, שהוא מסיר את התנגדותו לדחיית מועד הבחירות המוניציפליות, שמיועדות להתקיים בסוף ינואר 2024.

למרות הדיל שנרקם בין סמוטריץ לדרעי, שר הפנים משה ארבל (ש"ס) הודיע שהוא מתנגד לחקיקה ממשלתית לדחיית הבחירות המוניציפליות. בידי הממשלה יש אפשרות לדחות את הבחירות ללא חקיקה באמצעות פנייה לוועדת הפנים של הכנסת, שדורשת רוב של שלושה רבעים מחבריה. אפשרות אחרת היא קידומה המהיר של הצעת חוק פרטית בעניין, כמו זו שהוגשה באחרונה על ידי ח"כ אוהד טל (הציונות הדתית).

רק ביום שישי האחרון הוציא האוצר תזכיר חוק, לפיו מס הסוכר יוטל על משקאות ממותקים, אך משקאות דיאט ומיצים הוחרגו ממנו. המהלך נתפס כמנוף של סמוטריץ' על החרדים לאשר את דחיית הבחירות, שבה כל כך מעוניינים בציונות הדתית לנוכח מצבה הירוד בסקרים. כעת שינה השר את עמדתו, ובתשובה לשאלת "כלכליסט" אמר היום כי פרסום התזכיר היה "טעות".

סמוטריץ' הוסיף: "אצא עם הצעדים במסגרת תקציב 2024. אל תאמינו לכלום. יש סדרה של דיוני עומק ולא אתנהל בשיטת הסלמי. נצא לציבור בצורה מסודרת ואודיע איך נראה התקציב, מה שיעור הגירעון בתקציב 2024, כולל הפעלת צעדי התייעלות". עוד אמר כי "אסור יהיה לטפל בציבור הישראלי בהלם קיצוצים וגזרות. נצטרך לייצר סדר עדיפויות עדכני. הציבור ישראלי קיבל מספיק מכות הלם הוא לא צריך מכות".

מדובר במהלך מפתיע שכן כפי שנחשף הבוקר ב"כלכליסט", יו"ר ש"ס אריה דרעי ושר הבריאות אריאל בוסו (ש"ס) פעלו כבר בשבוע שעבר להשגת רוב בכנסת עבור הטלת מס על משקאות ממותקים. לעומתם יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) התנגד בחריפות להטלת מס על המשקאות וביטולו אף היה חלק מהבטחות הבחירות של יהדות התורה. בהודעת יהדות התורה היום נאמר כי "הסיעה מצדדת בחינוך והסברה לציבור לצמצום צריכה של שתייה מתוקה אך לא דרך מיסוי". גם יהדות התורה תומכת בדחיית הבחירות לרשויות המקומיות.

המס על משקאות ממותקים הוטל על ידי ממשלת בנט־לפיד בסוף 2021, בהובלת שר האוצר אז אביגדור ליברמן. בבסיס הטלת המס עמדה ההנחה שיש להקטין את צריכת המשקאות הממותקים לצורך הגנה על בריאות הציבור. בנוסף, הטלת המס נועדה להגדיל הכנסות המדינה בכ־850 מיליון שקל בשנה. במרץ 2023 ביטל סמוטריץ' את המס באמצעות הוראת שעה עד לסוף 2023. לפיכך בתחילת דצמבר הורה השר לפקידי משרדו להכין צו חדש שמאריך את הפטור ממס על המשקאות המתוקים גם ל־2024. ואולם ביום שישי האחרון, כאמור, פרסם האוצר תזכיר צו להטלת מס על משקאות ממותקים ממנו חזר היום סמוטריץ'.

תגיות