אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יהדות התורה מסרבת להשאיר מס סוכר חלקי משקאות בסופר. בש"ס בדקו אם הציבור החרדי יקבל את השארת המס בהבנה | צילום:מיקי נעם אלון

יהדות התורה מסרבת להשאיר מס סוכר חלקי

למרות הסכמת ראשי הקואליציה לביטול מס המשקאות, משרד הבריאות ניסה לגבש פתרון: לייעד את הכנסות המס לקידום מודעות במגזר החרדי. דרעי שקל, גולדקנופף פסל

12.02.2023, 19:49 | שלמה טייטלבאום

בתום ישיבת ראשי הקואליציה הוחלט היום לבטל את מס המשקאות הממותקים, זאת למרות הניסיונות למצוא פשרה שתשאיר מס חלקי. ההתנגדות החריפה ביותר לפשרה היתה של ראשי יהדות התורה.

באופן חריג, לצו הממשלתי לביטול מס המשקאות התקבלו למעלה ממאה תגובות ממגוון רחב של אנשים וארגונים, ובהם דיאטניות שעובדות במגזר החרדי, אנשים שבעצמם סובלים מעודף משקל וסטודנטים למקצועות הרפואה. "אני חרדי ואני מתנגד לחלוטין לביטול המס. המס הפחית באופן משמעותי את הצריכה של משקאות ממותקים, מדובר בפגיעה בציבור מטעמים שאינם ברורים תוך מתן טעמים ברמה של גן ילדים וכניעה מבישה לחברות המשקאות". זו דוגמה אחת לתגובה שהתקבלה לבקשה להערות הציבור.

הקולות הללו הגיעו גם לאוזני הפוליטיקאים החרדים שהובילו את ביטול המס. גם בסביבתו של אריה דרעי, שהתבטא במהלך הקמפיין בחריפות רבה נגד המס, הודו ששאלת ביטול המס היא "דילמה מורכבת". בשבועות האחרונים במפלגת ש"ס, המחזיקה בתיק הבריאות, ניסו לראות אם הציבור החרדי יקבל בהבנה ואולי אפילו באהדה את השארת המס — שקל על כל ליטר משקה — על המשקאות הממותקים עם סוכר. זאת כשהיתה הסכמה כי המס על משקאות הדיאט — 70 אגורות על כל ליטר משקה — יבוטל ולא יוטל שוב.

הדרך שהסתמנה של הפוליטיקאים החרדים לצאת מהקונפליקט הזה היא באמצעות הפניית תקציבים נוספים לקידום אורח חיים בריא או למלחמה בסוכרת. הגדלת התקציב למטרות אלו תקל על הפוליטיקאים החרדים למסגר את המס כצעד אחר מזה של הממשלה הקודמת. ל"כלכליסט” נודע כי בר סימן טוב וגורמים אחרים במשרד הבריאות ניסו לקדם בכל זאת את השארת המס בתמורה ל"הכנסות מיועדות" שייצבעו לטובת קידום אורח חיים בריא.

גם באוצר רצו לראות את מס הסוכר נשאר על כנו, לפחות במידה חלקית, ומבינים היטב כי הגדלת התקציב למען קידום אורח חיים בריא תקל את השארת המס מבחינה פוליטית. באוצר מוכנים להכניס את היד לכיס, אך מתנגדים בחריפות לייעד את ההכנסות באופן קבוע ומובהק למשרד הבריאות. לא מדובר רק במאבק של כוח, אלא בתפיסה רוחבית של האוצר ושל הארגונים הבינלאומיים שלפיהם יש להימנע ככל הניתן מיצירת מנגנונים שעוקפים את התקציב המקורי.

אך אל מול פקידי האוצר ניצב משה בר סימן טוב, שמונה על ידי דרעי, לפני פסילתו בבג"ץ, למנכ"ל משרד הבריאות. בר סימן טוב היה אזרח משוחרר בזמן הטלת המס על ידי הממשלה הקודמת, אך תמך בו באופן נלהב, וצייץ בטוויטר כי יש לייעד את כל ההכנסות ממיסוי המשקאות הממותקים לקרן ייעודית שתשקיע בפעולות לקידום אורח חיים בריא. בר סימן טוב, בוגר אגף תקציבים במשרד האוצר, סבר כי במקרה זה יש לחרוג מהכללים המקובלים לניהול תקציב, ולייצר קרן ייעודית שאליה יופנו כל ההכנסות מהמס הזה. אף שצביעת ההכנסות למטרות בריאות תקל על הפוליטיקאים להחזיר את המס, קשה לראות את האוצר מוותר.

הדגש שהממשלה הנוכחית שמה על תוספת תקציבית למאמצי הסברה לקידום אורח חיים בריא יאפשר לה להימלט מביקורת ציבורית גם במקרה של ביטול המס שנחשב בעיני גורמי המקצוע לכלי היעיל ביותר להפחתת הצריכה. סגן השר אורי מקלב, שחתם ב־2016 על הצעת חוק למיסוי משקאות ממותקים, אומר כי הוא מתנגד למס שכן "מיסוי לא מביא לחינוך הציבור אלא רק ליוקר מחיה, ולכן יש להתחיל בפעולות הסברה". מקלב, שאחראי על הרשות לפיתוח כלכלי־חברתי של החברה החרדית, סיכם עם משרד הבריאות על קמפיין הסברה להפחתת צריכת משקאות ממותקים.תגיות