אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סיוע למילואימניקים: רשות המסים תפצה את העצמאים ויינתן פטור ממס על מענקי לידה ואבטלה חיילי מילואים בגבול עזה | צילום: Menahem Kahana / AFP

סיוע למילואימניקים: רשות המסים תפצה את העצמאים ויינתן פטור ממס על מענקי לידה ואבטלה

האוצר, צה"ל ומשרד הביטחון חידדו את חבילת הסיוע למילואימניקים שהיקפה נאמד ב-9 מיליארד שקל. במסגרת התיקונים סוכם כי מענקי חופשת הלידה ודמי האבטלה ישולמו בסכומי נטו ולא יחויבו במס, וכן שהפיצוי לעצמאים יינתן ע"י רשות המסים ולא ע"י קרן הסיוע של צה"ל

19.02.2024, 11:07 | יובל שדה

לשכת שר האוצר בצלאל סמוטריץ' פרסמה הבוקר (ב') חידודים ותיקונים לחבילת הסיוע למילואימניקים שהיקפה נאמד ב-9 מיליארד שקל. הדברים סוכמו בין אנשי האוצר, צה"ל ומשרד הביטחון אתמול, ול"כלכליסט" נודע כי אינו נדרש תקציב נוסף. לפי הסיכום, רשות המסים תפצה את העצמאים ויינתן פטור ממס על מענקי לידה ואבטלה.

בדצמבר האחרון שר האוצר סמוטריץ' ושר הביטחון יואב גלנט הודיעו על תוכנית סיוע בהיקף של 9 מיליארד שקל למשרתי המילואים שבמסגרתה שר האוצר הודיע כי התוכנית גובשה ללא הסתכלות על מכלול התקציב של 2024 וללא חשיבה על המקורות התקציביים הנדרשים וזאת מכיוון שהיא "חשובה יותר מתקציב הביטחון הישיר, כי מנצחים בגלל האדם שבטנק".

על אף שתוכנית הסיוע אושרה בממשלה בחודש שעבר, רק 2.5 מיליארד שקל ממנה תוקצבו וכתוצאה מכך רק חלק מחבילות הסיוע שהוצעו למילואימניקים ניתנות כרגע למימוש. שאר ה-6.5 מיליארד שקל יאושרו כחלק מעדכון תקציב 2024 שעוד לא עלה להצבעה שנייה ושלישית בכנסת.

העדכונים בתוכנית הסיוע עוסקים בשני רכיבים. הראשון נוגע לפיצוי/מענק שניתן לבני ובנות זוגם של מילואימניקים שלא עבדו – בין אם בגלל חופשת לידה ובין אם היו בתקופת זכאות לדמי אבטלה. לפי ההודעה, סוכם להרחיב את מענק חופשת הלידה, כך שכל אשת מילואימניק שחופשת הלידה שלה הסתיימה או בתוך תקופת המילואים או עד חודש מסיום תקופת המילואים תקבל את המענק בין אם האריכה את חופשת הלידה ובין אם לאו. כמו כן, סוכם כי מענקי חופשת הלידה וחלף דמי האבטלה יהיו בסכומי נטו ולא יחויבו במס, ו"כי במידה שרשות המסים תחליט כי הם חייבים במס, הוא יגולם וישולם על ידי האוצר" – כך לפי ההודעה שיצאה מלשכת השר.

הרכיב השני נוגע לפיצוי לעצמאים. לפי ההודעה, סוכם שהפיצוי ינתן החל מחודש ינואר במסלול מחזורים מלא על ידי רשות המסים ולא על ידי קרן הסיוע שצה"ל מנהל. תוקף הסיוע אמור לעמוד על תקופה של חצי שנה לאחר השחרור הראשון מצו ה-8, בכדי לפצות הפסדים עתידיים שנגרמו כתוצאה משירות המילואים הממושך. מילואימניקים עצמאים רבים התלוננו על היקפי הסיוע ואופן התשלום שניתן להם מקרן הסיוע, ובאוצר סבורים כי העברת האחריות על התהליך לרשות המסים תייעל את התהליך.

תגיות