אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסתמן: חלק גדול מהרשויות יאפשרו את פתיחת אתרי הבנייה החל מיום ראשון אתר בנייה באשקלון | צילום: תומר שונם הלוי

מסתמן: חלק גדול מהרשויות יאפשרו את פתיחת אתרי הבנייה החל מיום ראשון

אחרי שבועיים של הדממה כמעט מוחלטת, אתרי הבנייה בערים רבות יחזרו לפעילות; עם זאת, ללא 80 אלף פלסטינים ואחרי עזיבה של כ-3,200 עובדים ממולדובה ומבלי אפשרות להפעיל את המנופים, עדיין מדובר בפעילות חלקית בלבד

19.10.2023, 18:02 | דותן לוי

רשויות רבות בישראל יאפשרו את המשך הבנייה בשטחן החל מיום א' הקרוב, כך מסתמן היום (ה') מעדכונים שוטפים שמעבירים הקבלנים ברחבי הארץ.

עד אתמול, רשימת הרשויות שמונעות בנייה בשטחן הייתה גדולה במיוחד וכללה את הערים בת ים, גבעתיים, גבעת שמואל, חולון, חריש, יהוד, כרמיאל, נס ציונה, פתח תקווה, ראשון לציון, רחובות, רמת גן, רמת השרון, ותל אביב. החל מיום א' הקרוב ולפי העדכונים האחרונים, בחלק מהערים ניתן יהיה לפתוח את האתרים ללא הנחיות מיוחדות למעט הנחיות פיקוד העורף, ובערים אחרות יש רשימת דרישות שהציבה הרשות המקומית, הכוללת בחלק מהערים תנאי של הצבת מאבטח חמוש בכניסה לכל אתר בנייה, אישור של כל אתר ואתר שחוזר לפעילות על ידי העירייה ובערים מסוימות כמו בני ברק גם דורשים לבדוק את זהות הפועלים.

אחת הערים שיאפשרו את החזרה לעבודה באתרים היא תל אביב שבמשך שבועיים הקפיאה לחלוטין את הבנייה בשטחה. ביום ראשון הקרוב מסתמן כעת כי האתרים יישארו סגורים בערים בת ים גבעתיים, גדרה, יבנה, יהוד, כרמיאל, נס ציונה, פתח תקווה, קרית ביאליק, ראש העין ורמת גן.

אתמול (ד') העביר שר הפנים משה ארבל מכתב אל הרשויות שבו הוא מפציר בהן שלא לפעול ללא סמכות ולהחזיר את האתרים לעבודה. לדבריו, "בשבוע האחרון הובאו בפניי כמה מקרים בהם החליטו ראשי רשויות, על דעתם בלבד, להורות על הפסקת עבודתם של אתרי בנייה בעירם באופן גורף חרף היעדר סמכות משפטית קונקרטית והנחייה ביטחונית לעשות כן".

למרות החזרה החלקית לאתרים, המצב ביום א' עדיין יהיה רחוק מלהיות אופטימלי בשל המחסור בכוח אדם. כ-80 אלף פלסטינים (לא כולל שב"חים) לא מגיעים לעבודה בשל הסגר, במקביל עזבו את ישראל כ-3,200 עובדים ממולדובה, וכמה מאות עובדים מטורקיה. לצד המחסור בעובדים, חל איסור על הפעלת המנופים מטעמי ביטחון, היות והמנופאי לא יכול להספיק להגיע למרחב מוגן בזמנים המוגדרים בהנחיות פיקוד העורף. ללא מנופאים אפשר אמנם להתקדם בחלק מהעבודות אך ישנם שלבים בחיי פרויקט שהשימוש במנוף הוא מחויב המציאות.

תגיות