אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משק בית חרדי: משלם 30% מסים, מקבל 52% יותר קצבאות הביטוח הלאומי. תמיכה באי-עבודה | עמית שאבי

פרויקט מיוחד

משק בית חרדי: משלם 30% מסים, מקבל 52% יותר קצבאות

על פי נתוני הלמ"ס, משק בית לא חרדי משלם תשלומי חובה בגובה 1,345 שקל לחודש לנפש - פי 6 מהתשלום לנפש של משק בית חרדי. כשמדובר במס הכנסה בלבד - הפער מזנק לפי תשעה

06.08.2023, 06:02 | שחר אילן

מסים: על פי נתונים שעיבדה הלמ"ס לבקשת "כלכליסט", משק בית יהודי לא חרדי משלם פי 3.25 תשלומי חובה ממשק בית חרדי ופי חמישה מס הכנסה. משק בית יהודי לא חרדי משלם לנפש 1,345 שקל לחודש לתשלומי חובה שזה פי שישה מהתשלום לנפש של משק בית חרדי (230 שקל). כשמדובר במס הכנסה בלבד זה פי תשעה.

לכל הכתבות בפרויקט לחצו כאן

יש לזכור שתשלום מסים נמוך יותר משמעותו פחות תשתיות, פחות חינוך, פחות ביטחון, פחות רמת חיים. עוד צריך לזכור שיש הבדל בין אדם עני שאינו משלם מסים בשל חוסר יכולת לעבוד או הכנסה נמוכה לבין מי שבוחר לא לעבוד, כיוון שהוא מעוניין להעביר את חייו בלימוד.קצבאות: הצד השני של תשלום המסים המועטים הוא קבלת הרבה יותר קצבאות ותמיכות. משק בית חרדי מקבל קצבאות ותמיכות בהיקף של 3,700 שקל בחודש, שזה 52% יותר ממשק בית יהודי לא חרדי. קצבאות ותמיכות מהוות יותר מרבע מהכנסת המשפחה החרדית לעומת 11% בלבד מהכנסת המשפחה הלא חרדית. הקצבאות הן שמהוות לעתים קרובות את ההבדל בין האפשרות להמשיך ללמוד בכולל לבין היציאה לעבודה. ממילא הממשלה ששופכת כל כך הרבה כספים על קצבאות ותמיכות לאברכים, בעצם פועלת לכך שהם לא ייצאו לעבוד ומחבלת בעתיד המשק. מערכות רווחה בעולם שמתנות מתן קצבאות ותמיכות בכך שהבעל יעבוד מונעות ניצול לרעה. זו אחת הסיבות לכך ששיעור הגברים החרדים העובדים במדינות אחרות גבוה בהרבה.

תגיות