אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בכיר בחמאס: דוחים את ההצעה החדשה; נתניהו: יש תאריך לכניסה לרפיח מיצג למען החטופים בכיכר דיזנגוף, תל אביב | צילום: REUTERS/Hannah McKay

בכיר בחמאס: דוחים את ההצעה החדשה; נתניהו: יש תאריך לכניסה לרפיח

בהצעה שהוגשה לחמאס בקהיר, ארה"ב הציעה לסגור את סוגיית האסירים הפלסטינים ו"המפתחות" לשחרור החטופים, בתמורה לוויתורים משמעותיים ביחס לחזרת עזתים לצפון הרצועה; ארה"ב: לא קיבלנו עדכון על תאריך למתקפה ברפיח; דיווח בעזה: בניין משרד הפנים של חמאס הותקף, ראש עיר ברצועה נהרג; נסראללה איים כי "טבעי שתגיע תגובה״ אחרי החיסול הדרמטי בדמשק, ובינתיים נמשכים חילופי האש

09.04.2024, 00:01 | כלכליסט ו-ynet

23:35 - אזעקה באילת מחשש לחדירת כלי טיס. התרעה על חדירת כלי טיס עוין הופעלה באילת, אזור תעשייה שחורת וקיבוץ אילות. (ynet)

23:10 - מספר שיא של משאיות סיוע הומניטרי הוכנסו לרצועה. יחידת מנהל תיאום פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) עדכנה כי 419 משאיות סיוע הומניטרי נבדקו והועברו היום לרצועת עזה. זה המספר הגבוה ביותר של משאיות סיוע שנכנסו לעזה ביום אחד מתחילת המלחמה, לאחר שאתמול נשבר שיא נוסף - 322 משאיות שהוכנסו לרצועה. (עינב חלבי)

21:42 - דיווח בעזה: בניין משרד הפנים של חמאס הותקף, ראש עיר ברצועה נהרג. בעזה דווח על על תקיפות אוויריות שבוצעו לפני כשעה על בניין משרד הפנים של חמאס ליד סניף האוניברסיטה הפתוחה אל-קודס, מול הכניסה למחנה אל-מגאזי, במרכז רצועת עזה. כרגע דווח כי שלושה נהרגו בתקיפות, בהם ראש העיר אל-מגאזי, חאתם אל-גמרי. (עינב חלבי)

21:12 - צה"ל משיב באש אחרי רקטה לגולן. צה"ל משיב באש ארטילרית לגולן הסורי, משם נורתה רקטה שחלקיה נפלו בשטח פתוח בגולן.

20:48 - אזעקה בדרום הגולן. התרעה על ירי רקטות הופעלה ביישוב יונתן בדרום הגולן.

20:46 - בכיר בחמאס: דוחים את ההצעה החדשה. חבר הלשכה המדינית של חמאס, עלי ברקה, אמר כי ארגון הטרור "דוחה את הצעת הפסקת האש" האחרונה של ישראל. למרות זאת, בכיר אמריקני העריך כי יש סיכוי של 60% לעסקת חטופים. (עינב חלבי, איתמר אייכנר, רויטרס)

20:43 - ארה"ב מגיבה לאמירת נתניהו: לא קיבלנו עדכון על תאריך למתקפה ברפיח. דובר מחלקת המדינה של ארה״ב, מת׳יו מילר, אמר במהלך תדריך לעיתונאים כי ארה"ב לא עודכנה על תאריך למתקפה ישראלית ברפיח - לאחר הצהרתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו על תאריך כזה.

מילר הוסיף כי כי קבינט המלחמה הסכים לפתיחת מעבר יבשתי בצפון הרצועה, שעשוי להיכנס לפעולה השבוע. הקבינט, לדבריו, גם אישר את השימוש בנמל אשדוד כנקודת כניסה לסיוע, מה "שיעזור משמעותית להפצת הסיוע". בנוסף, הוא אמר כי ישראל אישרה מעבר רגיל של שיירת משאיות מירדן דרך ישראל לתוך עזה עם סיוע חיוני לנזקקים. (דניאל אדלסון, ניו יורק)

20:25 - צה"ל: מטוסי קרב תקפו מטרות חיזבאללה בדרום לבנון. צה״ל עדכן כי מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו מבנה צבאי של חיזבאללה שבו שהו מחבלים, תשתית צבאית ומבנה צבאי נוסף באזור אל-עדייסא שבדרום לבנון. עוד נמסר כי מוקדם יותר לוחמי הגנה אווירית יירטו מטרה אווירית חשודה שחצתה משטח לבנון לעבר אזור מטולה, ושאין נפגעים. כמו כן, במסגרת המטחים האחרונים לצפון זוהו כמה שיגורים, שחלקם נפלו בשטח לבנון. (יואב זיתון)

20:01 - דובר הג'יהאד האיסלאמי שנתפס בשיפא הודה: "אנחנו משתמשים בכל בתי החולים ברצועה". דובר הג'יהאד האיסלאמי ברצועה, טארק סלמי עודה אבו שלוף, נתפס בפשיטה על בית החולים שיפא בעיר עזה, ובחקירתו סיפר שארגוני הטרור משתמשים בבתי החולים כי "יש שם אינטרנט וחשמל 24/7". הוא גם תיאר איך הדהדו בתחילת המלחמה את הסיפור לפיו ישראל גרמה לפיצוץ בבית חולים: "הכתב יודע שהרקטה הייתה שלנו, אבל הוא צריך אותנו לעוד ראיונות".

19:52 - נתניהו התנגד, רוב השרים בקבינט המלחמה תמכו: הפרטים מהצעת הפשרה האמריקנית. לפי הצעת הפשרה האמריקנית שהוגשה לחמאס בשיחות בקהיר, ארגון הטרור וישראל יסכימו על רשימת החטופים ועל "מפתחות" המחבלים הפלסטינים שישוחררו, תמורת ערבות ישראלית לוויתורים משמעותיים לחזרת תושבים לצפון הרצועה. רוב השרים בקבינט ניהול המלחמה היו בעד הצעת הפשרה, ואילו נתניהו התנגד והורה לצוות לא להסכים לה. כעת ממתינים בישראל לתשובת יחיא סינוואר, שאמורה להגיע בתוך יומיים-שלושה.

נתניהו, צילום: AFP/  Leo Correa נתניהו | צילום: AFP/ Leo Correa נתניהו, צילום: AFP/  Leo Correa

הצעת הפשרה האמריקנית הגיעה בעקבות החשש בישראל שאם יסגרו את סוגיית חזרת התושבים לצפון הרצועה, המגעים יתפוצצו על מספר האסירים שהחמאס דורש את שחרורם, מאחר שארגון הטרור ידרוש להגדיל את מספר הרוצחים שישוחררו. בהצעה האמריקנית דובר על 100 רוצחים, ואילו חמאס דרש 150. קבינט ניהול המלחמה יתכנס מחר ב-17:00 כדי לדון במגעים לעסקת חטופים והפסקת אש, ובשעה 19:00 יתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני המורחב.

נתניהו התייחס הערב למשא ומתן עם חמאס לעסקת חטופים, ואמר: ״קיבלתי היום דיווח מפורט על השיחות בקהיר, אנחנו פועלים כל הזמן להשגת מטרותינו ובראשן שחרור כל חטופינו והשגת ניצחון מוחלט על חמאס". ההערכה היא שהצהרת נתניהו היא חלק מטקטיקת ניהול המו"מ, ושחמאס יודע כי יוכל לעכב פעולה ישראלית ברפיח אם יילך לעסקה. (איתמר אייכנר)

19:47 - נתניהו: יש תאריך לכניסה לרפיח. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לפעולה בעיר רפיח שבדרום רצועת עזה, ואמר כי "ניצחון מוחלט על חמאס מחייב כניסה לרפיח וחיסול גדודי הטרור שם. זה יקרה - יש תאריך". הוא התייחס גם למשא ומתן עם חמאס לעסקת חטופים, ואמר: ״קיבלתי היום דיווח מפורט על השיחות בקהיר, אנחנו פועלים כל הזמן להשגת מטרותינו ובראשן שחרור כל חטופינו והשגת ניצחון מוחלט על חמאס". (איתמר אייכנר)

19:39 - יריות מכפר פלסטיני לעבר קיבוץ בגלבוע, אין נפגעים. מקיבוץ מירב שבגלבוע נמסר כי לפני זמן קצר נורו יריות לכיוון בתי היישוב מכיוון הכפר הפלסטיני ג'ילבון, ושאין נפגעים. "בסריקות שמתבצעות ברגעים אלו, טרם זוהו פגיעות.למרות נוכחות צבאית מוגברת בגזרה, ניסיונות המחבלים לפגוע בנו לא פוסקות", נמסר. (ישראל מושקוביץ, עינב חלבי)

18:59 - אזעקות בגליל המערבי. אזעקות המתריעות מפני ירי טילים ורקטות הופעלו בחניתה, יערה ואדמית שבגליל המערבי.

18:54 - ארה"ב: הועברה הצעה לחמאס, ממתינים לתגובתם. דובר המועצה לביטחון לאומי של ארה״ב, ג׳ון קירבי, אמר בתדרוך לעיתונאים כי הצעה לעסקת חטופים והפסקת אש ניתנה לחמאס בקהיר. ״אנחנו מחכים לתגובה שלהם", הוא אמר. "כמו שאתם יודעים, תגובה כזאת יכולה לקחת ימים, רק בגלל טבע התקשרות עם חמאס וסינוואר״. לדבריו, היועץ לביטחון לאומי ג׳ייק סאליבן ייפגש היום עם נציגי משפחות חטופים בעלי אזרחות אמריקנית בבית הלבן, כמו גם עם ראש האופוזיציה יאיר לפיד.

עוד אמר קירבי כי שגריר ארה״ב בישראל ג׳ק לו והשליח האמריקני למזרח התיכון דיוויד סאטרפילד ניהלו במהלך סוף השבוע דיונים עם משרד הביטחון, עם צה"ל ועם שר הביטחון יואב גלנט על הצעדים שעליהם הצהירה ממשלת ישראל ליישום אחרי השיחה של הנשיא ג'ו ביידן עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. ״זה כולל להגביר את זרימת הסיוע ההומניטרי, לחדד את תהליך סיום הקונפליקט, להפחית את הסיכון ולהעלות את רמת הביטחון של העובדים ההומניטריים״, אמר. לדבריו, "הפגישה עם המשלחת הישראלית בנוגע למבצע ברפיח תתקיים בבית הלבן בתקווה בשבוע הבא".

ג ג'ון קירבי | צילום: AP Photo/Andrew Harnik ג

לדברי קירבי, אחד הדברים שביידן הבטיח לנתניהו במהלך שיחת הטלפון ביניהם הייתה שישראל יכולה לסמוך על תמיכת ארה״ב בנוגע לכל איום מצד איראן על ישראל. ״אנחנו נוקטים אמצעי הגנה מתאימים כדי לוודא שישראל יכולה להגן על עצמה", אמר. "זה לא השתנה, זה לא ישתנה. אנחנו לוקחים את האיום על האנשים שלנו ברצינות״. לגבי הדיווחים ולפיהם האיראנים העבירו מסרים לארה״ב כי הם יימנעו מלהגיב על חיסול הבכיר האיראני בדמשק בשבוע שעבר במקרה של הפסקת אש בעזה, אמר קירבי: ״צריך לקחת כל דבר שהאיראנים אומרים בערבון מוגבל. אם הם רציניים לגבי הפסקת אש, אז הם צריכים להפעיל לחץ על חמאס לקבל את ההצעה שעל הפרק״. (דניאל אדלסון, ניו יורק)

18:48 - איראן מאיימת: "הימים הקרובים יהיו קשים לישראל". בנוכחות שר החוץ הסורי פייסל אל-מקדאד ושר החוץ האיראני חוסיין אמיר עבדאללהיאן, נפתחה מחדש הנציגות האיראנית בדמשק, סמוך למבנה שנהרס כליל בתקיפה שמיוחסת לישראל בבירת סוריה בשבוע שעבר.

במסיבת עיתונאים משותפת, שר החוץ הסורי אמר כי "התוקפנות הישראלית נגד הקונסוליה בדמשק היא הפרה של החוקים הבינלאומיים ושל כל ערכי האנושות. ישראל לא מסתפקת בתקיפה בעזה ובגדה וממשיכה בתקיפות בסוריה ולבנון. היא מבצעת רצח עם בעזה וארה"ב מסייעת לה. ישראל לא רוצה פתרון שתי מדינות, היא רוצה הכול - ופועלת לפי זה. המלחמה מתרחבת מדי יום. אנו פונים לאנושות - לעצור את הטבח בעזה".

שרי החוץ של סוריה ואיראן חונכים את הנציגות החדשה, צילום: AP Photo/Omar Sanadiki שרי החוץ של סוריה ואיראן חונכים את הנציגות החדשה | צילום: AP Photo/Omar Sanadiki שרי החוץ של סוריה ואיראן חונכים את הנציגות החדשה, צילום: AP Photo/Omar Sanadiki

שר החוץ האיראני אמר: "שוחחנו היום עם הנשיא אסד על מספר נושאים חשובים ועל הפשע של ישראל בקונסוליה. ישראל מבצעת פשע מלחמה שישה חודשים בתמיכה אמריקנית. שעה אחרי תקיפת הקונסוליה התקיימה ישיבה דחופה של המועצה העליונה לביטחון לאומי באיראן בראשות הנשיא ראיסי. גם ארה"ב אחראית לתקיפה ועליה לשאת באחריות. ישראל תיענש על פשעיה. אנו ממשיכים במאמצינו לעצור את רצח העם בעזה ואת פשע המלחמה בגדה ולעצור את העקירה הכפויה של הפלסטינים. ביטחון סוריה הוא חלק מביטחון האזור". עוד הוא אמר כי "הימים הקרובים יהיו ימים קשים לישראל. היא אינה יכולה להשיג ניצחון בעזה ובוודאי לא תוכל להילחם נגד לבנון או סוריה". (ליאור בן ארי)

18:21 - גורם מצרי: ההצעה החדשה לחמאס הגדילה את מספר העקורים שיוכלו לשוב לצפון הרצועה. העיתון הקטארי "אל-ערבי אל-ג'דיד" דיווח מפי גורם מצרי כי דיוני המשא ומתן בין ישראל לחמאס "עסקו בהצעה המרכזית הכוללת הפסקת אש של שישה שבועות בלבד, לא כחלק משלבים".

לפי הגורם המצרי, "ההצעה כוללת שחרור 40 חטופים ישראלים המוחזקים אצל חמאס וחזרה חלקית של העקורים לצפון רצועת עזה, ואינה כוללת הפסקת אש קבועה. ההצעה הגדילה את כמות העקורים שיכולים לחזור לצפון הרצועה ל-6,000 ביום במקום 2,000, וישראל דורשת לבדוק את החוזרים כדי לוודא שהם לא מבוקשים. חמאס מתנגד לכך".

מוקדם יותר דובר משרד החוץ של קטאר מאג'ד אל-אנסארי אמר לרשת BBC כי דוחא מעודדת מההצעה החדשה שגובשה במסגרת המשא ומתן לשחרור החטופים. לדבריו, "אם שואלים אותי אם אני אופטימי יותר היום מאשר הייתי לפני כמה ימים - אני אומר שכן". אל-אנסארי הוסיף כי ישראל וחמאס "בוחנות מקרוב" את ההצעה המדוברת.

מיצג למען החטופים בכיכר דיזנגוף, תל אביב, צילום: REUTERS/Hannah McKay מיצג למען החטופים בכיכר דיזנגוף, תל אביב | צילום: REUTERS/Hannah McKay מיצג למען החטופים בכיכר דיזנגוף, תל אביב, צילום: REUTERS/Hannah McKay

בתוך כך, בכיר חמאס סאמי אבו זוהרי אמר לסוכנות הידיעות הטורקית אנטוליה כי "אנו מתמודדים בגמישות עם המשא ומתן בקהיר בעוד הכיבוש מתעקש להגביל אותו רק לחילופי שבויים ולאפשר חזרה מוגבלת של העקורים, וזה לא מוביל להסכם מוצלח". גורם בכיר בחמאס אמר לרשת אל-ג'זירה כי "העמדה הישראלית עדיין יוצרת מכשולים להשגת הסכם. התגובה שקיבלנו אינה כוללת הפסקת אש קבועה או נסיגה מרצועת עזה. החזרת העקורים, לפי התגובה הישראלית, אינה בטוחה ומתבצעת דרך מעברים. התגובה הישראלית מחייבת את החזרת העקורים למחנות מחסה ולא לאזורים ולבתיהם". (ליאור בן ארי)

17:30 - חיל האוויר החל בגל תקיפות בדרום לבנון. חיל האוויר החל בגל תקיפות של יעדי חיזבאללה בצד הלבנוני של הר דב. (יואב זיתון)

17:00- קטאר: מעודדים מההצעה החדשה שגובשה במסגרת המשא ומתן. דובר משרד החוץ של קטאר מאג'ד אל-אנסארי אמר לרשת BBC כי דוחא מעודדת מההצעה החדשה שגובשה במסגרת המשא ומתן לשחרור החטופים. לדבריו, "אם שואלים אותי אם אני אופטימי יותר היום מאשר הייתי לפני כמה ימים, אני אומר שכן". אל-אנסארי הוסיף כי ישראל וחמאס "בוחנים מקרוב" את ההצעה המדוברת. (ynet)

16:57 - הכנסת תכונס בעוד 8 ימים לדיון מיוחד לפי דרישת האופוזיציה. ח"כים מהאופוזיציה דורשים לכנס את הכנסת בכדי לדון בשתי הצעות לסדר היום על חזית המלחמה בצפון והמחיר חסר התקדים לאזרחים, וכן במצב החטופים בשבי החמאס בצל העדויות שנחשפות על התעללויות ופגיעות מיניות חמורות. בתום הדיון תערך הצבעה על העברת הנושאים לוועדות הכנסת. (צבי זרחיה)

16:50 - רצף אזעקות בקריית שמונה ובאזור. התרעות על חדירת כלי טיס עוין הופעלו בקריית שמונה, משגב עם, בית הלל, כפר יובל, מרגליות, מנרה, מעיין ברוך, כפר גלעדי, מטולה ותל חי שבאצבע הגליל. התרעות על ירי רקטי הופעלו בקריית שמונה, תל חי, בית הלל, הגושרים ומעיין ברוך.

תושבים בקריית שמונה מדווחים כי שמעו קול נפץ חזק בשמי העיר. (ynet)

16:43 - באופן חריג: הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס מחר בערב. הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס מחר ב-19:00 במשרד ראש הממשלה בירושלים. מדובר בכינוס חריג של הקבינט המורחב, שבדרך כלל מתכנס בימי חמישי. (איתמר אייכנר)

15:59 - גורמים בישראל על הרחבת הסיוע לעזה: "תמורה בחינם לחמאס בגלל לחץ בינלאומי". גורמים ישראלים הביעו תסכול מההרחבה הדרמטית של הסיוע ההומניטרי שמוכנס לרצועת עזה מירדן, נמל אשדוד ומעבר ארז - שכולל מאות משאיות מזון, מים ותרופות מדי יום. לדבריהם, הרחבת הסיוע לרצועה הייתה אחת התמורות המשמעותיות לחמאס במסגרת העסקה לשחרור החטופים, אך כעת ארגון הטרור מקבל זאת "בחינם" - בעקבות הלחץ הבינלאומי הכבד על ישראל לאחר תקרית הרג עובדי ארגון הסיוע הבינלאומי WCK בשוגג על ידי צה"ל בשבוע שעבר.

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף רסאן עליאן, הודיע אתמול כי "322 משאיות סיוע הומניטרי נבדקו והועברו לעזה. זהו המספר הגבוה ביותר של משאיות סיוע שהועברו לעזה ביום אחד מאז תחילת המלחמה". הוא הוסיף כי "אין הגבלה על כמות הסיוע שניתן לטובת הקלה על אזרחים בעזה". (יואב זייתון)

15:46 - דיווחים: שיבושים נרחבים באינטרנט באיראן. ערוץ הטלוויזיה הסעודי "אל-חדת'" דיווח מפי גורמים על שיבושים נרחבים באינטרנט באיראן. גם ברשת הטלוויזיה הסעודית "אל-ערביה" דיווחו על כך. (ליאור בן ארי)

14:17 - גלנט על המו"מ: "יהיו החלטות קשות, נהיה מוכנים לשלם מחיר. אחר כך נחזור ללחימה". שר הביטחון יואב גלנט אמר למתגייסי שריון והנדסה קרבית בבקו"ם בתל השומר כי צה"ל ייכנס גם לרפיח, אחרי צאת הכוחות מחאן יונס. "נפתור את הבעיה של הכוח הצבאי שנמצא שם", אמר השר. "יש לנו גם מחויבות עליונה להחזיר את החטופים הביתה. התנאים המבצעיים שצה"ל יצר באמצעות לחץ בלתי פוסק על חמאס זו עמדת הכוח שאנחנו מגיעים ממנה. זה מאפשר לנו גמישות, חופש פעולה וגם החלטות קשות". (יואב זיתון)

13:15 - הגירעון ממשיך לטפס: עלה במרץ ל-6.2% מהתוצר. הגירעון בהוצאות הממשלה ממשיך לגדול מתחילת השנה - בינואר עמד הגירעון על 4.8%, בפברואר על 5.6% ובחודש שחלף גדל בעוד 0.6%. בקצב הזה תסתיים השנה בגירעון גדול בהרבה מהיעד של 6.6% שנקבע בתקציב המדינה. (שלמה טייטלבאום)

12:35 - תת-אלוף רומן גופמן, שנפצע קשה בקרבות ב-7/10, ימונה למזכיר הצבאי לרה"מ. ראש הממשלה בנימין נתניהו בחר למנות את תת-אלוף רומן גופמן למזכיר הצבאי לראש הממשלה. כך מסר דובר צה"ל. ההחלטה התקבלה לאחר התייעצות עם שר הביטחון יואב גלנט והרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי. גופמן, שנפצע קשה בקרבות בעוטף ב-7 באוקטובר, יועלה לדרגת אלוף ויחליף את אלוף אבי גיל שיסיים קדנציה בת שלוש שנים. מועד ההחלפה, כך נמסר מצה"ל, ייקבע בהתאם להערכת המצב. (יואב זיתון)

11:45 - איומים בימין: "ללא מתקפה נרחבת על רפיח - לנתניהו אין מנדט להמשיך כראש ממשלה". עוצמה יהודית והציונות הדתית שוקלות את המשך דרכן בקואליציה. זאת בהתאם לידיעות על נסיגת כוחות צה"ל מהרצועה, ואפשרות לקיום עסקה עם חמאס שתכלול הפסקת אש. כך, שר האוצר בצלאל סמוטריץ' מכנס מפלגתו להתייעצות בנושא והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר איים הבוקר על רה"מ שנסיגה מהרצועה עלולה להוביל לבחירות. לפיד בתגובה: "מזכיר לרה"מ כי יש עתיד מוכנה לתת בכל רגע נתון רשת ביטחון מלאה לעסקת חטופים". (צבי זרחיה)

11:43 - רקטה שוגרה מהרצועה - והתפוצצה בשטח פתוח; אין נפגעים. רקטה ששוגרה מרצועת עזה התפוצצה בשטח פתוח באזור רעים שבמועצה האזורית אשכול. התרעות הופעלו ביישומון פיקוד העורף בשטח פתוח - על פי המדיניות. לא היו נפגעים. (מתן צורי)

11:03 - ניסיון פיגוע בבקעה: מחבלת ניסתה לדקור לוחמים - ונוטרלה בירי. מחבלת שהגיעה למחסום תייסיר בבקעת הירדן סירבה להזדהות בפני לוחמי צה"ל - וניסתה לדקור לוחמים שהיו בעמדה. כך מסר דובר צה"ל. הלוחמים הגיבו בירי ונטרלו את המחבלת. אין נפגעים מקרב הכוחות. (אלישע בן קימון)

10:07 - צה"ל: חוסל מפקד גזרה בכוח רדואן שקידם שיגורים רבים לעבר ישראל. צה"ל הודיע כי חיסל הלילה בתקיפה בא-סלטנייה בלבנון את מפקד גזרת חג'יר (רכס רמים) של כוח רדואן של חיזבאללה, עלי אחמד חוסיין. "הוא היה גורם ותיק ובכיר בארגון הטרור, מקביל בדרגתו לדרג מח"ט", אמרו בצבא. "במסגרת תפקידו היה אחראי על תכנון והוצאה לפועל של מתווי טרור במרחב רכס רמים נגד העורף הישראלי. הוא קידם מתחילת המלחמה שיגורים רבים לעבר שטח הארץ ובמסגרת תקיפתו הלילה חוסלו שני מחבלים נוספים שהיו תחת פיקודו בארגון הטרור". (יואב זיתון, ליאור בן ארי)


עלי אחמד חוסיין בכיר בחיזבאללה שחוסל ,  עלי אחמד חוסיין בכיר בחיזבאללה שחוסל עלי אחמד חוסיין בכיר בחיזבאללה שחוסל ,


8:55 - צה"ל: משגרי רקטות הותקפו בלב האזור ההומניטרי בחאן יונס. מטוסי קרב של חיל האוויר השלימו בימים האחרונים כמה תקיפות שהובילו להשמדה של שלוש עמדות שיגור בשימוש חמאס בחאן יונס. כך מסר דובר צה"ל, שציין כי העמדות מוקמו במרחב ההומניטרי שבמערב העיר, ובמהלך המלחמה בוצעו מהן שיגורים לעבר דרום הארץ. טרם התקיפה, שהתבצעה בעקבות מידע מודיעיני וזיהויים מבצעיים שגובשו בפיקוד הדרום, צה"ל וידא את פינוי ויציאת האזרחים, ותקף בצורה מדויקת את המשגרים - ללא פגיעה בבלתי מעורבים. (יואב זיתון)8:28 - גורמים ישראלים: עדיין לא רואים עסקה באופק. גורמים ישראלים אמרו, בצל האופטימיות שהביע הלילה בכיר מצרי, כי "עדיין לא רואים עסקה באופק". הוא הוסיף כי "המרחק עדיין גדול ולא היה בינתיים שום דבר דרמטי. המשלחת הישראלית עדיין בקהיר". לאמירת הגורמים הצטרף גורם ישראלי בכיר שציין: "צריך סבלנות. יש פוטנציאל, אבל אנחנו עדיין לא שם". דברי הגורמים מגיעים אחרי שבכיר בארגוני הטרור הפלסטיניים הצהיר גם הוא כי לפי שעה אין התקדמות במו"מ. (איתמר אייכנר)

7:32 - תרגיל צבאי רחב היקף ייערך בגליל המערבי, תורגש תנועה ערה של גורמי החירום. הבוקר ייערך תרגיל צבאי ברצועת החוף הצפוני ובמרחב הגליל המערבי, שבמסגרתו תורגש תנועה ערה של כלי שיט, כלי טיס וגורמי ביטחון במרחב. בהודעה משותפת לדובר צה"ל ולדוברות המשטרה צוין כי "התרגיל נערך כחלק ממוכנות צה"ל ללחימה בגזרות השונות. אין חשש לאירוע ביטחוני". התרגיל יתקיים על רקע חילופי האש המתמשכים בין ישראל לחיזבאללה משני צידי גבול לבנון. (יואב זיתון, יאיר קראוס)


טנקים בכניסה לכרם של הרי גליל, צילום: ברק וסטריש טנקים בכניסה לכרם של הרי גליל | צילום: ברק וסטריש טנקים בכניסה לכרם של הרי גליל, צילום: ברק וסטריש


7:00 - גורמים שמעורים במגעים לעסקת חטופים אמרו אמש (ראשון) כי נראה ש"הפעם תהיה תזוזה של חמאס". הגורמים הוסיפו עוד: "ארה"ב הסירה את הכפפות, והיא נחושה מתמיד להביא לעסקה כי כל כך הרבה דברים תלויים בזה". דברי הגורמים נאמרו על רקע הגעתם של ראש המוסד דדי ברנע, ראש השב"כ רונן בר והאלוף במיל' ניצן אלון לשיחות בקהיר בירת מצרים, בניסיון להתניע מחדש את המו"מ לעסקת חטופים. קבינט ניהול המלחמה אף הרחיב "משמעותית" את המנדט שניתן לצוות הישראלי - בהתאם לדרישת נשיא ארה"ב ג'ו ביידן.


עצרת למען החזרת החטופים בירושלים, צילום: אלכס קולומויסקי עצרת למען החזרת החטופים בירושלים | צילום: אלכס קולומויסקי עצרת למען החזרת החטופים בירושלים, צילום: אלכס קולומויסקי


6:20 - דיווח: 3 הרוגים בתקיפה ישראלית בדרום לבנון, בהם מפקד בכוח רדואן. שלושה בני אדם נהרגו בתקיפה ישראלית בכפר א-סלטניה שבדרום לבנון. כך אמרו שני מקורות ביטחוניים לסוכנות הידיעות רויטרס. לדבריהם, אחד ההרוגים הוא מפקד בכוח רדואן של חיזבאללה. (רויטרס)

סיכום חדשות הלילה

גורם מצרי בכיר: התקדמות במו"מ, המשלחות ישובו לקהיר בעוד יומיים לסיכום העסקה. גורם מצרי בכיר אמר כי "חלה התקדמות בשיחות בקהיר ויש הסכמה על הדברים העיקריים בין כל הצדדים". כך דווח בערוץ המצרי "אל-קאהרה אל-אחבאריה". לפי הדיווח, משלחות חמאס וקטאר עזבו את מצרים, והן ישובו לשם בעוד יומיים על מנת לסכם את תנאי העסקה הסופיים. המשלחות הישראלית והאמריקנית יעזבו את קהיר גם כן בשעות הקרובות, וביומיים הבאים יימשכו שיחות ההתייעצות בין הצדדים. (ליאור בן ארי, רויטרס)
תגיות