אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיכטר מאיים להתנגד לתקציב לאחר שמשרד החקלאות ספג את הקיצוץ החד ביותר אבי דיכטר | יריב כץ

בלעדי

דיכטר מאיים להתנגד לתקציב לאחר שמשרד החקלאות ספג את הקיצוץ החד ביותר

"אין שום סיכוי שהייתי נותן ידי לקיצוץ לו הייתי יודע שכך תיראה ההפליה בין משרד החקלאות למשרדים אחרים", כתב דיכטר בפנייתו לראש הממשלה ולשר האוצר. לטענתו, תקציב משרד החקלאות מקוצץ ב-12% בעוד שהקיצוצים במשרדים אחרים מתונים יותר ויש כאלה בהם יש אפילו תוספת תקציב

07.03.2024, 13:31 | שני אשכנזי

שר החקלאות אבי דיכטר הודיע אתמול (יום ד׳) לראש הממשלה, בנימין נתניהו ולשר האוצר, בצלאל סמוטריץ׳, כי לא ייתמוך בהצעת התקציב שתובא להצבעה בכנסת בשבוע הבא, אם לא יבוצעו שינויים בתקציב משרדו. זאת לאחר שהתברר כי משרד החקלאות ספג את הקיצוץ החד ביותר מבין משרדי הממשלה – 12%, בעוד שישנם משרדים אשר תקציבם כלל לא קוצץ ואפילו עלה. ״החקלאות בישראל סופגת את המכה הקשה ביותר בתולדות המדינה, ודווקא בשנה כזו הונחת קיצוץ מפלה בסדר גודל חריג ובוטה ביחס למשרדי הממשלה האחרים״, כתב דיכטר בפנייתו לנתניהו וסמוטריץ׳.

לטענת דיכטר, תקציב משרד החקלאות מקוצץ ב-12% ביחס להצעת התקציב המקורית ל-2024, בעוד שתקציב משרד התחבורה ב-7%, הבינוי ב-4%, המשפטים ב-2% והדתות ב-1%. עוד לדבריו במשרד להגנת הסביבה לא יחול קיצוץ, ובמשרדים אחרים אפילו ישנה תוספת תקציב. כך למשל, תקציבו של משרד ההתיישבות והמשימות הלאומיות יגדל ב-147%, תקציב משרד הכלכלה ב-10%, משרד העלייה ב-0.8% ומשרד החינוך ב-1.4%.

"לצערי במו״מ שניהלנו עם משרד האוצר הובהר והודגש בפנינו שהקיצוץ הכואב והעמוק יחול בכל המשרדים במידה שווה. לכן נרתמנו לנסות ולהגיע להסכמות מתוך הבנה ברורה שאת האלונקה התקציבית יישאו כל המשרדים (פרט לביטחון) במידה שווה", כתב דיכטר. ״גובה הקיצוץ שסוכם עליו היה כ-12%. משהוגשו תקציבי המשרדים האחרים, נתגלו התרמית/ טריק/ כסות רוח וכו׳ – תבחרו אתם את המשמעות. תמוה שבעתיים, איך זה שהוצג מצג שווא שכזה למשרד החקלאות, משרד שכאמור ספג מכה כואבת ביותר בגין המלחמה בעזה וההתשה בצפון, ואף על פי כן נדרש לקצץ קיצוץ שהוצג כ״שווה לשאר המשרדים״, ובפועל נחשף השקר. למזל כולנו, הדבר מתגלה לפני קריאה שנייה ושלישית״.

דיכטר פנה אמש לנתניהו וסמוטריץ׳ לאחר הפרסום בכלכליסט בנוגע לתקציב משרדו וראיון עם מנכ״ל משרדו, אורן לביא. בשבועות האחרונים התברר כי בשל הקיצוץ החריג במשרד החקלאות, תקציבו של מכון וולקני ייפגע מאוד, עד שהדבר עלול להוביל בהמשך לסגירתו. זאת, למרות הזיהוי הלאומי של ישראל עם מחקר פורץ דרך בתחומי החקלאות לאורך שנים ארוכות, וחשיבות המכון להצלחתם של החקלאים הישראלים. למרות שחברי הכנסת בוועדת הכספים התרעמו השבוע על הקיצוץ החד, התקציב אושר אמש בוועדה לקריאה שנייה ושלישית בכנסת ללא שינוי.

לדברי דיכטר, הקיצוץ התקציבי מצטרף לקיצוץ של 142 תקנים במשרד מתוך 1,690, ולכן "מהווה פגיעה עכשווית ועתידית ביכולות התפקוד של המשרד. אין שום סיכוי שהייתי נותן ידי לקיצוצים שכאלה לו הייתי יודע שכך תיראה ההפליה בין משרד החקלאות למשרדי ממשלה אחרים". דיכטר הוסיף כי ערב הגשת התקציב דרש שמשרד החקלאות יוחרג מהקיצוץ כדי לאפשר לחקלאות להתאושש מהמשבר העמוק והקשה ביותר מאז הקמת המדינה. ״הבקשה לא זכתה אפילו להתייחסות כלשהי, והמענה ניתן בקיצוץ התקציבי המפלה כנ״ל״.

לאור זאת, הבהיר דיכטר לראש הממשלה ולשר האוצר: ״אין בכוונתי לתמוך בהצעת התקציב שתובא להצבעה, לפני שיבוצע מהלך מיידי של עשיית צד והוגנות אל מול משרד החקלאות, והשוואת גובה הקיצוץ לזה שבוצע במשרדים אחרים. אין שום היגיון והצדקה לקצץ 12% במשרד החקלאות ולא לקצץ שום אחוז מהמשרד להגנת הסביבה לדוגמה. חשוב לציין שחברי כנסת רבים שהבינו את גודל המכה שנחתה דווקא על החקלאות בישראל, הבהירו שיצטרפו לדרישתי ויתנו הסכמתם לתקציב רק אם ייעשה הצדק כנ״ל״.

בדיון שהתקיים ביום א׳ בוועדת הכספים בכנסת, התרעמו חברי הכנסת מהקואליציה והאופוזיציה אל מול הקיצוץ החד בתקציב משרד החקלאות והוויתור על ספינת הדגל של המחקר החקלאי בישראל – מכון וולקני. ״זאת מכת מוות לחקלאות הישראלית״, אמרה חברת הכנסת מטי הרכבי. ״משרד החקלאות הוא כמו משרד הביטחון. זה ביטחון המזון שלנו, אלו שדות חקלאיים שמגנים על הגבולות. מכון וולקני עוסק בהתאמה של החקלאות הישראלית לאקלים שלנו ובין כה זה מוסד מחקרי שנמצא כבר שנים בתת תזונה תקציבית. אנחנו צריכים להעלות את התקציבים האלו אחרת נשלם על כך דורות קדימה״. ח״כ יצחק קויזר אמר: ״אין שום שכל בכיסוח של משרד החקלאות בכ-300 מיליון שקלים. אנחנו גודעים את הדור הבא של החקלאות ואנחנו פוגעים במחקר, זה אומר שאנחנו פוגעים בעתיד. ח״כ גלעד קריב התרעם אף הוא: ״חקלאי ישראל הם שק החבטות הנצחי של משרד האוצר״. נציגי משרד האוצר טענו בדיון כי השר דיכטר הסכים לקיצוץ במשרדו וביקשו להפנות את הטענות בנוגע לקיצוץ במכון וולקני ללשכתו.תגיות