אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
2023 מציעה שני תרחישים עיקריים - בקרוב נדע באיזו מהם היא כנראה תתקדם כיצד צפויה להתפתח הכלכלה העולמית ב-2023? | shtterstock

2023 מציעה שני תרחישים עיקריים - בקרוב נדע באיזו מהם היא כנראה תתקדם

כיצד צפויה להתפתח הכלכלה העולמית ב-2023? מהם הגורמים שיובילו כנראה את הבנקים המרכזיים לחזרה להפחתת ריביות? אמיר כהנוביץ, כלכלן ראשי של הפניקס, על התחזיות השונות ועל שיקולי ההשקעה לקראת השנה החדשה. "מה שסביר מאד הוא ש-2023 לא תהיה דומה מבחינה כלכלית לשנתיים שקדמו לה", לדבריו

26.01.2023, 11:29 | בשיתוף הפניקס

במבט לאחור, העולם עבר בשלוש השנים האחרונות אירועים גלובליים בעלי השפעה רבה: מגפה עולמית שהשביתה את הכלכלה והובילה לשיבושים בשרשראות האספקה, מלחמה באירופה, עלייה במחירי חומרי גלם, העלאות ריבית, אינפלציה גבוהה, עליות חדות וירידות חדות בשווקים.

מהן התחזיות הכלכליות לקראת 2023? ומהם השיקולים של המשקיעים באשר לשווקי ההון במהלך השנה הקרובה?

2023 מציעה שני תרחישים עיקריים , shtterstock 2023 מציעה שני תרחישים עיקריים | shtterstock 2023 מציעה שני תרחישים עיקריים , shtterstock

"דבר אחד סביר מאד - 2023 לא תהיה דומה מבחינה כלכלית לשנתיים הטובות שקדמו לה"

כאשר מביטים קדימה אל 2023, "דבר אחד נראה שדי בטוח לגביה - היא לא הולכת להידמות מבחינה כלכלית לשנתיים הטובות שקדמו לה", אומר אמיר כהנוביץ, כלכלן ראשי של הפניקס. אם ב-2021 הכלכלה הישראלית שאגה עם צמיחה של יותר מ-8% וב-2022 הצליחה לרשום ככל הנראה נתון של יותר מ-6%, "התחזיות העדכניות של ה-OECD לגבי 2023 מורות על האטה לקצב צמיחה של 2.8%", אומר כהנוביץ. "כלומר, בניכוי בגידול באוכלוסייה מדובר על שיעור נמוך מאוד של צמיחה לנפש של פחות מ-1%, אשר לא רחוק מתחושת מיתון".

התחזיות של ה-OECD לגבי ארצות הברית ואירופה קודרות בהרבה, לרבות סימנים לבלימה בכלכלה

עבור כלכלות ארצות הברית ואירופה, התחזיות של ה-OECD קודרות אף יותר מאלו שהם נתנו לישראל, עד לסביבת מיתון ממשי של 0.5% עבור ארצות הברית ו-0.3% באירופה. אינדיקטורים רבים, ביניהם סקרי צרכנים וסקרי מנהלי רכש בחברות, כבר מתארים התחלה של בלימה בכלכלה. "הסימנים האלו בולטים באינדיקציות משוק הנדל"ן, לדוגמה", אומר כהנוביץ, "כמו קריסת סקרי הקבלנים בארצות הברית לרמות שפל שלא נראו מזה יותר מעשור (סקר NAHB), אם מוציאים מהחישוב את שיא משבר הקורונה". בנוסף, נרשמת בארצות הברית ירידה דרמטית בנטילת משכנתאות ובמכירת בתים. "למעשה, בארצות הברית אנחנו עדים כבר לארבעה חודשים ברצף של ירידת מחירי הדירות", מציין כהנוביץ.

השאלה המרכזית: האם האינפלציה הגבוהה תתקשה להתקרר או שהיא כבר החלה להתקרר?

הגורם המרכזי להאטה, על פי הקונצנזוס בענף, הוא המהלך האגרסיבי של העלאות ריבית מצד הבנקים המרכזיים ברחבי העולם. עד ינואר 2022 בנק ישראל העלה את הריבית ל-3.75%, הבנק הפדרלי האמריקאי העלה את הריבית ל-4.50% והבנק המרכזי האירופאי ל-2.50%, אחרי שעמדו על שיעורים קרובים לאפס במשך שנים.

"על פי ההערכות, אם האינפלציה תמשיך להיות גבוהה בחודשים הקרובים הבנקים יידחקו להעלאות נוספות, בארצות הברית לסביבה של כ-5% ובישראל לכ-4%", אומר כהנוביץ. "לאחר שהבנקים יגיעו לרמות האלו, הכלכלנים כבר לא תמימי דעים וחלוקים בין שני תרחישים. בצד אחד נמצאים הכלכלנים המעריכים כי האינפלציה תמשיך להיות גבוהה ותתקשה להתקרר- מה שיאלץ את הבנקים להמשיך בהעלאות מעבר לציפיות הנוכחיות, או לכל הפחות יאלצו להותיר את הריביות הגבוהות לתקופה ממושכת יותר". תרחיש שכזה יגדיל את הסבירות למיתון ויאיים במידה נוספת על שוקי ההון, לדבריו. המגמות שתומכות בהערכות האלו, בין היתר, אומר כהנוביץ, "הן המשך המומנטום במחירי השכירות המהווים רכיב עיקרי במדד המחירים לצרכן, עליות השכר המשמעותיות עד כה והימשכות האינפלציה הגבוהה מעבר לתחזיות הראשוניות".

הכלכלנים אשר מנבאים את התרחיש השני טוענים כי האינפלציה למעשה כבר מתקררת בחדות ואף יותר מהדיווחים במדד [מדדים?], בשל עיכובים בתמסורת ובשיטות המדידה, "ולמעשה התרחיש המרכזי שלהם הוא האטה חריפה בכלכלה שמאופיינת בהמשך התקררות מחירים חדה וחזרה מהירה להפחתות ריבית", אומר כהנוביץ. החשש הגדול בתרחיש שכזה, לדבריו, "הוא צפי גובר להימשכות אותה חולשה כלכלית גם לשנים קדימה, למרות החזרה להפחתות הריבית". בין ההתפתחויות שתומכות בתרחיש הזה בולטות ציפיות השוק לירידה משמעותית באינפלציה ובריביות הגלומות.

כיצד צפויה להתפתח הכלכלה העולמית ב-2023? , shtterstock כיצד צפויה להתפתח הכלכלה העולמית ב-2023? | shtterstock כיצד צפויה להתפתח הכלכלה העולמית ב-2023? , shtterstock

"גם התרחיש השלילי יהווה לא יותר מדחייה של מועד החזרה למחזור חיובי בשווקים"

את הבחירה בפועל בין שני התרחישים המשקיעים מצפים לקבל בנתונים ובמדדים שיפורסמו כבר במהלך הרבעון השני של 2023, כשלגביהם הצפי הוא כבר להתקררות חדה נוספת באינפלציה, בכלכלה ובסיום העלאות הריבית. "שוקי ההון יגיבו לנתונים השוטפים עד לאותו צומת", אומר כהנוביץ. כלומר, "ככל שהאינפלציה תרד מדרגה נוספת והכלכלה תאט, קיים סיכוי סביר שנראה את הציפיות לחזרה להפחתות ריבית כבר ב-2023 מעמיקות - מה שיהווה אפקט חיובי עבור שוקי ההון, כל עוד הנחיתה בכלכלה אכן תהיה "רכה" ולא משברית". מנגד, אם הכלכלה תרתח מחדש ותמנע התקררות משמעותית באינפלציה, הבנקים המרכזיים ילחצו ככל הנראה למתווה ריבית גבוה יותר, "שילוב שיהיה שלילי עבור השווקים", אומר כהנוביץ. "בכל מקרה, חשוב לזכור שגם התממשות של תרחיש כזה לא תהיה 'סוף העולם', אלא בעיקר דחייה של החזרה לעליות בשווקים".

לעוד עדכונים בנושאי כלכלה ותחזיות עתידיות מוזמנים לעקוב אחרינו ב- Linkedin

האמור מובא כשירות, נועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד, מהווה ניתוח בלתי מחייב. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק כלשהו, לרבות השקעות ע"י בעל רישיון המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה ומאפיניו הספציפיים של המשקיע. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המידע המפורט עשוי לכלול תחזיות והערכות המהוות מידע צופה פני עתיד, כהגדרת מונח זה בחוק ניירות ערך, תשכ"ח-1968. התממשותן של תחזיות והערכות אלה עשויות שלא להתממש או להתממש באופן חלקי או שונה לחלוטין מכפי שיתכן ונכתב בסקירה לעיל. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד והפניקס פנסיה וגמל בע"מ ו/או הפניקס חברה לביטוח בע"מ והחברות בקבוצת הפניקס לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך.


תגיות