אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות האומיקרון והבידוד לשבים ארצה: רכבות ואוטובוסים לא יאספו נוסעים מנתב"ג צילום: יריב כץ

בעקבות האומיקרון והבידוד לשבים ארצה: רכבות ואוטובוסים לא יאספו נוסעים מנתב"ג

בשל החשש מהתפרצות זן האומיקרון בישראל, הוחלט כי הנוחתים בארץ יוכלו לצאת מהשדה רק באמצעות רכב פרטי או במוניות ספיישל, זאת כדי למנוע עד כמה שניתן התקהלות והצטופפות אחרי הנחיתה בארץ של אזרחים הנדרשים לשהות בבידוד; הערב התגלה מקרה שני של הדבקה בזן האומיקרון בישראל; אלרעי פרייס על התחלואה באירופה: "נשקול להוסיף עוד מדינות אדומות"

28.11.2021, 19:38 | אסף זגריזק ואדיר ינקו, ynet

ברקע החשש מהתפרצות זן האומיקרון בישראל, משרד התחבורה הודיע הערב (ראשון) על הסדרים חדשים בכל הנוגע לשימוש בתחבורה הציבורית הפועלת בנמל התעופה בן-גוריון. ההסדרים ייכנסו לתוקף החל מהלילה בחצות. בתוך כך, מקרה שני של הדבקה בזן האומיקרון התגלה הערב (ראשון) בישראל. מדובר באישה, אך משרד הבריאות טרם פרסם פרטים נוספים. מוקדם יותר נמסר כי בישראל 13 מאומתים וחשודים כמאומתים לזן.


קראו עוד בכלכליסט:

במסגרת התקנות החדשות, אוטובוסים ורכבות לא יורשו לאסוף נוסעים מהשדה, אלא יוכלו רק להוריד את הבאים לנמל לקראת הטיסה. זאת, בכדי למנוע עד כמה שניתן התקהלות והצטופפות של נוסעים ששבו לארץ במקום אחד - ולמעשה נדרשים על פי ההנחיות החדשות לשהות בבידוד. 


בדיקת קורונה בנתב"ג, צילום: רויטרס בדיקת קורונה בנתב"ג | צילום: רויטרס בדיקת קורונה בנתב"ג, צילום: רויטרס

משרד התחבורה, שיעלה את ההגבלות הערב (ראשון) בדיון שיתקיים עם ראש הממשלה נפתלי בנט, יציע במקום זאת לאפשר את האיסוף מהנמל רק למוניות ספיישל ולרכבים פרטיים (הורדת נוסעים או חנייה מראש). ייתכן שהאופציה תיפתח גם בפני מוניות שירות. 

בוועדת החוקה, שדנה באישור התקנות החדשות מול זן האומיקרון, הופתעו הבוקר לגלות כי קבינט הקורונה עדיין לא אישר צו שמאפשר את הפסקת התחבורה הציבורית מנתב"ג למשך שבועיים, עם החלת התקנות לכניסה לבידוד מכל מדינות העולם. לפיכך, אם הצו לא יאושר עד חצות - התחבורה הציבורית שכוללת רכבות ואוטובוסים תימשך. 

הנושא עלה ביתר שאת לאחר שהתברר כי המאומתת הראשונה לזן החדש, עובדת זרה ממלאווי, נסעה באוטובוס לאילת. ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס, ציינה כי למשרד הבריאות אין כל דרך להגיע ל-12 אנשים שהיו באוטובוס שבו נסעה הנדבקת בזן האומיקרון מתל אביב לאילת, ואמרה בהתייחסה לשימוש באיכוני שב"כ לצמצום שרשראות הדבקה כי "אין רצון להפעיל את איכוני השב"כ בצורה רוחבית אלא ככלי משלים לנסות לזהות מגעים אקראיים שהמאומת לא יודע להגיד".


למרות ההגבלות, שבמסגרתן כל מי שישוב בתקופה הקרובה ייאלץ להיכנס לבידוד ביתי או למלונית קורונה (אם ישוב ממדינות אדומות), במהלך היום צפויים לעבור בנתב"ג כ-41,800 נוסעים. 23,400 מהם ימריאו ב-157 טיסות, ואילו 18,400 נוסעים ינחתו בישראל ב-132 טיסות אחרות.

הורוביץ: "יש לי קושי גדול עם השימוש באיכונים"

בתוך כך, ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס, אמרה הערב (יום א') בתשובה לשאלת כתב ynet כי משרד הבריאות עוקב ב"אופן יום-יומי" אחר התפשטות זן הקורונה החדש, אומיקרון, באירופה ובשאר העולם - וישקול את האפשרות להרחיב את רשימת המדינות האדומות, שכעת כוללת רק 50 מדינות באפריקה. שר הבריאות ניצן הורוביץ, במסיבת העיתונאים הערב, יריב כץ שר הבריאות ניצן הורוביץ, במסיבת העיתונאים הערב | יריב כץ שר הבריאות ניצן הורוביץ, במסיבת העיתונאים הערב, יריב כץ

במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינסו בכירי מערכת הבריאות על ההגבלות החדשות, שנועדו למנוע התפרצות של הזן החדש בישראל, הגיב שר הבריאות ניצן הורוביץ לביקורת על כך שתמך בהחזרת איכוני שב"כ - למרות שכשישב באופוזיציה בממשלה הקודמת התנגד נחרצות לשימוש בכלי הזה. הוא טען כי מדובר במהלך הכרחי במצב החדש שאליו נקלעה ישראל - והצהיר כי השימוש בו ייעשה באופן מוגבל ביותר, על "אנשים בודדים" בלבד.

"ההפעלה של הדבר הזה תהיה מצומצמת מאוד, זמנית מאוד ומבוקרת", אמר הורוביץ על איכוני שב"כ. "בניגוד למה שהיה בעבר, האיכון יופעל ביחס לאנשים בודדים שנמצאו חיוביים לווריאנט החדש ולווריאנט הזה בלבד למי שהיה איתם במגע". הוא הודה אבל כי "יש לי קושי גדול בשימוש באיכונים. אני דוגל בשמירה על הפרטיות אבל לנוכח המצב החדש, והצורך לאתר אנשים שבאו במגע עם אותם אנשים ולפרק זמן מאוד קצר, החלטתי מתוך אחריות שמוטלת עליי להיעתר לבקשת המומחים. אנחנו נבחן את הצורך בשימוש באיכון מדי יום וזה יהיה לפרק זמן קצר".

בפתח דבריו אמר הורוביץ כי "מיד עם איתור זן האומיקרון בישראל החלטנו וביצענו שורה של צעדים מיידיים כדי שכבר בשלב הראשוני נוכל לאתר את מי שנדבקו בזן הזה ולמנוע את ההתפשטות שלו, ואנחנו עושים את זה תוך מעקב הדוק אחר מה שקורה בעולם - כי הסיפור הזה הוא לגמרי סיפור עולמי". הוא הוסיף כי "כל הצעדים שנקטנו ביומיים האחרונים, ושננקוט בימים הקרובים, מטרתם להקטין עד כמה שאפשר את הסיכון - והכול במסגרת המדיניות שלנו של 'חיים לצד הקורונה'". 


ד"ר שרון אלרעי פרייס, במסיבת העיתונאים הערב, יריב כץ ד"ר שרון אלרעי פרייס, במסיבת העיתונאים הערב | יריב כץ ד"ר שרון אלרעי פרייס, במסיבת העיתונאים הערב, יריב כץ


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות