אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עם הפנים לנוער: אירוע "מיזם השנה  2023" של עמותת יוניסטרים יוצא לדרך יוניסטרים מיזם השנה 2023 | צילום: Unistream

עם הפנים לנוער: אירוע "מיזם השנה 2023" של עמותת יוניסטרים יוצא לדרך

לקראת האירוע החגיגי שאלנו כמה מאנשי ההון סיכון המובילים בישראל כיצד הם מתכוונים להשקיע בנוער מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית של מדינת ישראל. כולם, ללא יוצא מן הכלל, הסכימו שהשקעה אמיתית בדור ההמשך קריטית עבור מדינה ששואפת להמשיך להיות אומת סטארט-אפ

18.06.2023, 16:06 | שירות כלכליסט

כשמדברים על קרנות הון סיכון, בדרך כלל מדברים על השקעה בחברות טכנולוגיה, במיזם או במוצר. החוזקה של הקרנות היא להבין איזה מוצר יצליח ויניב רווח שיהיה שווה את ההשקעה, מהו מיזם שיחולל שינוי בעולם, אבל הבסיס של הצלחת המיזמים, הרבה לפני פיתוח המוצר, הוא האנשים. מייסדי החברה ועובדיה הם אלה שיובילו להצלחה.

כשקרן הון סיכון משקיעה בחברה, היא קודם כל משקיעה באנשים. כדי שהמדינה תמשיך להיות אומת הסטארט-אפ, לא מספיק להשקיע רק באקוסיסטם שקיים היום, אלא גם בדור הבא של ההייטק בישראל, בנוער שלנו ובמיוחד באלפי צעירים מהפריפריה, כדי לאפשר להם לקחת חלק בהובלת התעשייה הזו ולהפוך את ישראל לאומת סטארט-אפ אינקלוסיבית.

עמותת יוניסטרים פועלת בשיתוף פעולה צמוד בשנים האחרונות עם קרנות הון סיכון מובילות בישראל, בדיוק למען המטרה הזו – השקעה בהון האנושי, בבני ובנות נוער מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית שבזכותם מדינת ישראל תמשיך לשגשג ולהצליח. לקראת אירוע "מיזם השנה 2023" שאלנו כמה מאנשי ההון סיכון וההשקעות המובילים בישראל איך הם משקיעים בדור העתיד ובפריפריה, ומה חשיבות ההשקעה מנקודת מבטם.

יודפת הראל, Blumberg Capital, Managing Director:

"מבחינתי חלק בלתי נפרד מפעילות קרן בלומברג בישראל היא הכשרת הדור הבא של האקוסיסטם הטכנולוגי בישראל. התפקיד שלנו זה לתת להם כלים, בטיחון, הכוונה ורשת קשרים שתאפשר להם לפרוץ קדימה. במשך שנים ארוכות אנחנו מלווים צעירים ומשלבים אותם בהתמחויות, מחברים ביניהם לבין בכירים בתעשיה לצורך מנטורינג ומשקיעים באופן אקטיבי בארגונים שעובדים עם צעירים. להייטק יש יכולות יוצאת דופן להיות הפלטפורמה הטובה ביותר למוביליות חברתית ולכן אנחנו רואים את עצמנו כארגון שצריך לייצר שורת רווח כפולה – הן למשקיעים והן לחברה הישראלית.

במסגרת העשייה המשותפת עם יוניסטרים, אנחנו בקרן מתרגשים כל פעם מחדש מהמפגש עם הנוער הנפלא שלוקח חלק בתכנית. נוער שעובד קשה, נחוש להצליח וחושב על מיזמים משני מציאות. אנחנו מעמידים לטובתם את כל הניסיון והקשרים שלנו, כדי שהם יבינו שעם עבודה קשה ואמונה בעצמם אין חלום שהוא גדול מדי ואין תקרות זכוכית. בראיית העולם שלנו אין דרך אחרת לחזק באמת את מדינת ישראל, אלא רק על ידי דור העתיד שלה ואנחנו גאים לקחת בזה חלק".

יודפת הראל, Blumberg Capital, Managing Director, צילום: יוניסטרים יודפת הראל, Blumberg Capital, Managing Director | צילום: יוניסטרים יודפת הראל, Blumberg Capital, Managing Director, צילום: יוניסטרים

עודד טל, שותף מנהל קלארידג' ישראל, חבר בורד ביוניסטרים ומלווה עסקי במרכז היזמות יוניסטרים ג'וליס בתמיכת בנק הפועלים:

"אנו בקלארידג' ישראל, קרן המשקיעה בחברות צמיחה בתחום הטכנולוגיה, גאים לתמוך ולסייע ליוניסטרים, כספית ובדרכים אחרות. כשמשקיעים בהכשרה של צעירים מבטיחים, מעניקים להם בסיס וכלים להתמודדות עם אתגרים עסקיים ואחרים לכל החיים, בניגוד להשקעות חד-פעמיות. הדבר דומה לגישה של פילנתרופים מובילים בעולם, דוגמת ביל גייטס, שבמקום לתרום אוכל במקומות מוכי רעב כמו אפריקה, תורמים כספים לטובת הכשרה בחקלאות, זריעה, וכלים אחרים, כך שהאוכלוסייה שם תהא מסוגלת לספק אוכל לעצמה ולדורות הבאים.

יוניסטרים דומה בכך שהעבודה הנפלאה שמתבצעת עם הצעירים הללו תשפיע לא רק עליהם, אלא גם על כל סביבתם ועל הדורות שאחריהם.אחד הדברים שמשכו אותי ליוניסטרים הוא העובדה שביוניסטרים יש שילוב של ערכים, אנשים מעולים ולא פחות חשוב, תוצאות נהדרות בשטח. השילוב המוצלח הזה הביא אותי לא רק להצטרף לדירקטוריון הארגון אלא גם ללוות נוער נהדר בכפר הדרוזי ג'וליס מזה כמעט שש שנים".


עודד טל, שותף מנהל קלארידג עודד טל, שותף מנהל קלארידג' ישראל, חבר בורד ביוניסטרים | יונסטרים עודד טל, שותף מנהל קלארידג

אסף ורהפט, משקיע הון סיכון וחבר בורד ביוניסטרים:

"כמי שמלווה קבוצות חניכות וחניכים מאור יהודה, אני רואה את השינוי המדהים שעובר הנוער במהלך התכנית של יוניסטרים, איך הם מגלים את היכולות שלהם ונפתחים בקלות לעולמות שהם לא הכירו לפני כן. כשקרנות הון סיכון בוחנות השקעות, הן מסתכלות בראש ובראשונה על ההון האנושי של הצוות כמרכיב הכי קריטי להצלחת המיזם לכן עלינו להשקיע הכי הרבה בדיוק בזה.

"כאנחנו מלווים את בנות ובני נוער לעולמות של יזמות והייטק, אנחנו משקיעים בצמיחה של המדינה. קידום הנוער בפריפריה מעודד ניידות חברתית וחושף את כל המגזרים בחברה הישראלית לתחומי ההייטק, וזה מכפיל כח עצום לחברה הישראלית כולה".

אסף ורהפט, משקיע הון סיכון וחבר בורד ביוניסטרים, צילום: יוניסטרים אסף ורהפט, משקיע הון סיכון וחבר בורד ביוניסטרים | צילום: יוניסטרים אסף ורהפט, משקיע הון סיכון וחבר בורד ביוניסטרים, צילום: יוניסטרים

חמוטל מרידור, שותפה בקרן וינטג':

"וינטג’, קרן השקעות גלובלית שמנהלת 3.6 מיליארד דולר, בה אני מובילה את השקעות ה-AI, שמה לה למטרה להיות משקיעה מובילה בעולמות ההון סיכון, בעלת התנהלות ערכית וקידום גיוון של אוכלוסיות שונות שאינן מקבלות ייצוג שוויוני. וינטג’ רואה בעידוד יזמות בקרב דור העתיד מהפריפריה הדמוגרפית והחברתית, במטרה לעודד גיוון בתעשייה, כערך עליון. אנו מאמינים שיחד עם הגדלת שוויון הזדמנויות, ישנה גם חשיבות עסקית בייצוג מגוון משום שמגוון דעות מוביל לשיפור ביצועים של חברות וכן ליצירת רעיונות פורצי דרך.

"חשוב לנו להדגיש שמדובר במטרה שלא תעשה מעצמה, נדרשת התכוונות, הכשרה ועבודה מאומצת על מנת לייצר חברה ותעשייה רבגונית. ווינטג’ מחויבת לכך, גם על ידי יישום האמונה בתהליכי הגיוס הפנימיים שלנו. בקרן יש ייצוג של החברה הישראלית על כל גווניה ואף בעזרתה של יוניסטרים גייסנו לאחרונה מתמחה מרקע בדואי".

חמוטל מרידור, שותפה בקרן וינטג חמוטל מרידור, שותפה בקרן וינטג' | צילום: יוניסטרים חמוטל מרידור, שותפה בקרן וינטג

איתי רנד, שותף בקרן 10D:

"אני מתנדב כמנטור בתוכנית של יוניסטרים ומרכז ימין אורד מזה כשנה וחצי, במהלכן אני מלווה את בני הנוער. השנה בניתי תוכנית מקיפה עבור התלמידים, שמטרתה להכיר להם מקרוב את תעשיית ההייטק וההון סיכון, אילו תפקידים פתוחים להם, מפגשים עם בכירים בתעשייה וסיורים בחלק מחברות הפורטפוליו של קרן 10D, ביניהן היוניקורן Augury וסטארטאפים מובילים כמו Juno Journeyו- OneStep .

"היום אני מאמין יותר מתמיד ש-If you can see it, you can be it ובחשיבות העצומה של התכנית, שכן אותם מפגשים מייצרים אצל בני ובנות הנוער תחושת מסוגלות ואמונה שזה יכול להיות העתיד שלהם. מדובר בבני ובנות נוער שצריכים את הדחיפה הזו ואת מעגל התמיכה. בעיני מדובר בסוג של שליחות ואני רואה התקדמות אדירה אצל הנערים והנערות שאני מלווה. אני מאמין שכולנו צריכים לתת מעצמנו ולפעול לקידום צמצום הפערים הקיימים".


איתי רנד, שותף בקרן 10D, צילום: יוניסטרים איתי רנד, שותף בקרן 10D | צילום: יוניסטרים איתי רנד, שותף בקרן 10D, צילום: יוניסטרים

ד"ר כנרת לבנת סויצקי, שותפה מנהלת Team8:

"שיתוף הפעולה המתמשך בין עמותת יוניסטרים לקבוצת Team8 הוא חגיגה של חדשנות וחשיבה מחוץ לקופסה, שמלמדת את הדור הצעיר שיעור חשוב על התמדה וחתירה למטרה. העבודה המשותפת מעניקה ליזמים הצעירים הזדמנות להרחיב אופקים, לצלול לעולמות הטכנולוגיה ולהבין לעומק את ההזדמנויות ואת האתגרים שהתחום הזה מציב.

"החיבור בין אנשי ונשות עסקים מובילים לצעירים בפריפריה החברתית והכלכלית הוא מהלך משמעותי בדרך לצמצום הפערים הגאוגרפיים, הכלכליים והחברתיים. אנחנו מתרגשים לקחת חלק בפרויקט החשוב הזה וללוות בני נוער ומוכשרים בצעדיהם הראשונים בעולם היזמות. אנחנו מאמינים שהשותפות המדהימה הזו תמשיך לתת ערך מוסף לצעירים ולאקוסיסטם כאחד, ותניע עשייה מקורית וחדשנית".

כנרת לבנת סויצקי, TEAM8, צילום: יוניסטרים כנרת לבנת סויצקי, TEAM8 | צילום: יוניסטרים כנרת לבנת סויצקי, TEAM8, צילום: יוניסטרים

להצבעה למיזמים שיתחרו בתואר "חביב הקהל" בתחרות מיזם השנה, היכנסו עכשיו לאתר "מיזם השנה 2023"


תגיות