אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תקציב הישיבות יגדל בכ-65 מיליון שקל על חשבון הכספים הקואליציוניים תלמידי ישיבה חרדים | צילום: אוהד צויגנברג

תקציב 2024

תקציב הישיבות יגדל בכ-65 מיליון שקל על חשבון הכספים הקואליציוניים

הממשלה תאשר היום קיצוץ של 2% בכספים הקואליציוניים על מנת להגדיל את תקציב הישיבות ל-1.134 מיליארד שקל, לאחר שהקיצוץ הרוחבי בתקציב היה אמור להורידו ל-1.069 מיליארד שקל. בשנה שעברה עמד תקציב הישיבות על 1.089 מיליארד שקל

04.02.2024, 11:30 | שלמה טייטלבאום

הממשלה מתכוונת לאשר היום (א') קיצוץ של 2% בכספים הקואליציוניים בכדי לממן תוספת לתקציב הישיבות בהיקף של כ-65 מיליון שקל. התוספת נובעת ממה שמכנים באוצר "טעות חישוב" של הפוליטיקאים החרדים, שלא העריכו נכונה את משמעות הקיצוצים הרוחביים על תקציב הישיבות.

נזכיר כי תקציב הישיבות המקורי לשנת 2024 שאושר במאי עמד על 1.385 מיליארד שקל, ובהחלטה על עדכון התקציב הוחלט להורידו בכ-30% ל-1.069 מיליארד שקל. כעת מתכננת הממשלה להגדילו לסכום של כ-1.134 מיליארד שקל.

הבחירה להגדיל את תקציב הישיבות ברגע האחרון התרחשה גם בשנה שעברה. במאי 2023 אושר תקציב של 925 מיליון שקל לישיבות, אך במהלך חודש יולי הממשלה הגדילה את התקציב בכ-164 מיליון שקל לסכום של כ-1.089 מיליארד שקל. סכום זה נשאר גם בהחלטות הממשלה שהתקבלו אחרי פרוץ מלחמת חרבות ברזל.

בשונה מפעמים קודמות, הפעם המימון לגידול בתקציב הישיבות לא יבוא מכלל התקציב, אלא מקיצוץ רוחבי בתוך הכספים הקואלציוניים עצמם. הכספים הקואלציוניים לשנת 2024 צפויים לעמוד על כ-6 מיליארד שקל (בתקציב המקורי הם עמדו על כ-8 מיליארד שקל), אך מכיוון שהקיצוץ הרוחבי בכספים הקואלציוניים לא יחול על 1.5 מיליארד שקל שהופנו למשרד לביטחון לאומי ולבריאות, ומכיוון שתקציב הישיבות כבר עומד על כמיליארד שקל, הרי שמדובר על כ-2% מתוך כ-3.4 מיליארד שקל, כלומר תוספת של כ-65 מיליון שקל.

ההחלטה אמורה להיות מאושרת בישיבת הממשלה שתתקיים היום בקריה, והיא מופיעה בסדר היום הממשלתי, אך הנוסח הסופי של ההחלטה טרם הופץ לשרים. כפי שנחשף בכלכליסט, סוגיית הכספים הקואליציוניים עיכבה את הנחת התקציב במהלך השבוע שעבר. שר האוצר בצלאל סמוטריץ' שאף שמשרדים שאמורים לקבל כספים קואליציוניים יעבירו את חוות הדעת המשפטיות הנדרשות לאישור העברת הכספים בטרם התקציב יונח על שולחן הכנסת, מה שיאפשר להכניסם לבסיס התקציב, ללא צורך בהעברה תקציבית ייחודית נוספת.


תגיות